Będzie dobrze, bezrobocie spadnie... ;)

Czekamy na wasze informacje o inwestycjach w mieście. Jakie firmy są wizytówką Rybnika?

Moderator: Moderator

Re: Będzie dobrze, bezrobocie spadnie... ;)

Postprzez adamb Śr, 8 maja 2013, 19:58

Afordancja napisał(a):Pracujących emerytów jest niecałe 4%, czyli 96% z nich kończy swoją karierę zawodową.

Haha - oficjalnie :wink: widać mamy 4% uczciwych emerytów... reszta przechodzi na szarą stronę mocy i "wali" takie ceny, że oczy i uszy bolą (w mojej branży) - zwłaszcza emeryci górniczy w sile wieku... no ale skoro można bezkarnie niszczyć rynek to trudno mieć do nich pretensje :evil:
adamb

Postprzez superelektro Cz, 9 maja 2013, 07:19

Adam, takich kwiatków jest więcej. Dotacje na uruchomienie własnej działalności. Taki jeden z drugim bierze dotację, zaczyna stosować ceny dumpingowe niszcząc rynek, a po 2 latach zwija się " bo mu nie wyszło ", bo mu wolno. Nie ponosi z tego tytułu żadnych konsekwencji. Przecież w takim przypadku to jest darowizna. To samo z obnizonym zus-em na start. Z jednej strony p....lą o jednakowych warunkach prowadzenia działalności, że nikt niby nie może być uprzywilejowany i temu podobne pierdoły bo to jest zdrowe i konkurencyjne , a z drugiej sami tę konkurencyjność niszczą dotacjami. Jak ktoś kto rozpoczyna działalność za własne pieniądze ryzykując wszystkim co posiada może równać się z kimś kto zaczyna od dotacji ? Chce ktoś rozpocząć działalność w jakiejkolwiek branży, proszę bardzo. Nie masz pieniędzy ? Damy kredyt, ile potrzebujesz ? 100, 200 tys, a może 500 ? Proszę, tu jest weksel do podpisania i po 2, 3 czy 4 latach zaczynasz spłacać. Nie wyszło ? Trudno. Pożyczkę należy spłacić. I wtedy mogli byśmy porozmawiać o równym starcie, warunkach prowadzenia działalności i konkurencyjności.
superelektro

Postprzez Afordancja Cz, 9 maja 2013, 07:27

adamb napisał(a):
Afordancja napisał(a):Pracujących emerytów jest niecałe 4%, czyli 96% z nich kończy swoją karierę zawodową.

Haha - oficjalnie :wink: widać mamy 4% uczciwych emerytów... reszta przechodzi na szarą stronę mocy i "wali" takie ceny, że oczy i uszy bolą (w mojej branży) - zwłaszcza emeryci górniczy w sile wieku... no ale skoro można bezkarnie niszczyć rynek to trudno mieć do nich pretensje :evil:

No tak, to też fakt.

superelektro napisał(a):Dotacje na uruchomienie własnej działalności. Taki jeden z drugim bierze dotację, zaczyna stosować ceny dumpingowe niszcząc rynek, a po 2 latach zwija się " bo mu nie wyszło ", bo mu wolno.

Tu chyba przesadzasz, ta dotacja to w sumie "grosze". Na pewno nie pozwalającej stosować cen dumpingowych, to nie ta skala.
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez qwerty Cz, 9 maja 2013, 07:56

superelektro napisał(a):Adam, takich kwiatków jest więcej. Dotacje na uruchomienie własnej działalności. Taki jeden z drugim bierze dotację, zaczyna stosować ceny dumpingowe niszcząc rynek, a po 2 latach zwija się " bo mu nie wyszło ", bo mu wolno. Nie ponosi z tego tytułu żadnych konsekwencji. Przecież w takim przypadku to jest darowizna. To samo z obnizonym zus-em na start. Z jednej strony p....lą o jednakowych warunkach prowadzenia działalności, że nikt niby nie może być uprzywilejowany i temu podobne pierdoły bo to jest zdrowe i konkurencyjne , a z drugiej sami tę konkurencyjność niszczą dotacjami.

Bzdury. Dotacja z UP na rozpoczecie dzialalnosci jest wyplacana w oparciu o biznes plan i faktury zakupu. Jej maksymalna wysokosc to okolo 20 tys (zalezna jest od sredniej pensji podawanej przez GUS). Tylko niewielka jej czesc (10% albo 20%) moze byc przeznaczona na zatowarowanie. Wiec nawet jesli jest to 20%, to wynosi to 4000. Jak za 4000 chcesz przez dwa lata stosowac ceny dumpingowe?
Dotacje z UE rowniez sa wyplacane na podstawie planu i faktur. Nie mozna ich przeznaczyc na zakup towaru, ktory potem idzie na sprzedaz.

superelektro napisał(a):Jak ktoś kto rozpoczyna działalność za własne pieniądze ryzykując wszystkim co posiada może równać się z kimś kto zaczyna od dotacji ?

I jeden i drugi zaczynajace (plus minus) maja takie same sznase na starcie, jesli chodzi o dotacje, wiec nie rozumiem dlaczego ten pierwszy mialby zaczynac bez dotacji w przypadku gdy drugi zaczyna z dotacja. Troche sam sobie zaprzeczasz.
q.
qwerty

Postprzez qwerty Cz, 9 maja 2013, 08:02

superelektro napisał(a):qwerty, czy Ty w ogóle masz pojęcie o prowadzeniu działalności gospodarczej, czy piszesz aby pisać ? Pytam gdyż po tym co piszesz wnioskuję że raczej marne, a ja w tym siedzę od 25 lat.

Pierwszą DG zarejestrowalem w 1999r.

superelektro napisał(a):Pracownikiem jest się 8 godzin / dobę wyłączając niedziele i święta, a przedsiębiorcą jest się przez 365 dni w roku po 24 godziny / dobę.

Zyjemy w wolnym kraju, nikt nikomu nie nakazuje prowadzenia DG. Dodatkowo jak prowadzisz DG, to nikt Ci nie nakazuje pracowac 24h/365dni. To Twoj wybor.

superelektro napisał(a):Żaden z posłów nie był by w stanie samodzielnie prowadzić nawet kiosku z gazetami gdyż wyłozyli by się na pierwszych papierkach których wypełnianie tak chetnie sami nakazują innym.

Bzdura. Ksiegowa kosztuje 200 netto i zalatwia za Ciebie wiekszosc formalnosci zwiazanych z DG. A w kiosku papierkow do wypelnienia nie ma duzo.

superelektro napisał(a):Odniosłem się jedynie do tego co napisał qwerty gdyż wprowadza w błąd.

Mozesz dokladnie pokazac gdzie wprowadzam w blad?

Widze, ze podalem Ci oficjalne liczby dotyczace skladek przy zatrudnieniu i DG, obalajac Twoj mit, ze "prowadzacy DG placa o wiele wiecej na ZUS niz pracownicy", nie odnosisz sie juz do tych liczb, tylko zaczynasz zwykle internetowe polaczkowate pieniactwo.
Znies z honorem to, ze ktos Ci pokazal, ze nie masz racji.
q.
qwerty

Postprzez tressilian Cz, 9 maja 2013, 10:30

Z tymi dotacjami, to jest większa kicha niż Ci się wydaje, qwerty.
1. Przedsiębiorca z Polski dostaje niższe dotacje niż przedsiębiorcy z innych krajów, z którymi musi konkurować na rynku europejskim
2. Jeśli jesteś studentem, rencistą lub kimś tam, to nie dostaniesz dotacji. W ten sposób ja nie dostałem dotacji, bo swoją firmę zakładałem, gdy byłem jeszcze na studiach
3. Dotacje dostają tylko firmy, które spełnią warunki formalne. Innymi słowy - kiedyś wymyślono, co trzeba zrobić, aby dostać dotację. Np. trzeba napisać biznes plan na najbliższy rok, wydać pieniądze na programy komputerowe, materiały biurowe, itd. Ale np. na samochód już Ci nie wolno, tak samo na zatowarowanie. Od razu widać, że niektóre firmy będą tu uprzywilejowane. Fryzjerka może np. nie wykorzystać całej dotacji (a fryzjerka z zagranicy już dostanie).
4. Jest kilka rodzajów dotacji - nie tylko z UP, ale też tzw. unijne. Ktokolwiek by nie był "dostawcą" dotacji, to musisz przyznać, że są one nieuczciwe. Ja pracuję w branży IT. Płacę X zł podatku miesięcznie. Właśnie z tych pieniędzy państwo płaci jakiejś innej firmie infromatycznej, aby była moim konkurentem. Oczywiście ta firma kupuje nowe programy i już przez samo to ma lepiej niż ja. Fajnie to można pokazać na przykładzie znajomej, która jest architektem. Architekci korzystają z różnych programów: autocad, archicad, 3d studio i wiele innych. Znajoma przez 8 lat prowadziła działalność i płaciła podatki. Teraz ktoś zakłada firmę i za jej pieniądze kupuje nowoczesne programy, które potrafią użyć więcej procesorów, wykorzystać wszystkie ich funkcje lub nawet korzystać z jakichś urządzeń typu PS3. Dodtakowo wszystko wygląda ładniej, a rendery są gotowe po godzinie, a nie po 3 dniach. Nowych architekótw naroiło się mnóstwo, wszyscy super wyposażeni. Owa znajoma w końcu poszła z torbami właśnie przez taką 'dotowaną konkurencję', przeszła do szarej strefy i korzysta z pirackiego oprogramowania.

Mam nadzieję, że piszesz tylko o dotacjach "tak po prostu", a nie po to, by ich bronić.

PS. Podałeś błędne składki emerytalne na DG, więc wnioskuję, że jednak nie prowadzisz aktualnie działalności.
tressilian

Postprzez qwerty Cz, 9 maja 2013, 12:45

tressilian napisał(a):1. Przedsiębiorca z Polski dostaje niższe dotacje niż przedsiębiorcy z innych krajów, z którymi musi konkurować na rynku europejskim

Zakladajac DG 98% zakladajacych na poczatku nie nastawia sie na konkurowanie na rynku europejskim, tlyko na lokalnym, wiec slaby ten argument.

tressilian napisał(a):2. Jeśli jesteś studentem, rencistą lub kimś tam, to nie dostaniesz dotacji. W ten sposób ja nie dostałem dotacji, bo swoją firmę zakładałem, gdy byłem jeszcze na studiach

Tak, bo to jest dotacja dla bezrobotnego na stworzenie sobie miejsca pracy.

tressilian napisał(a):3. Dotacje dostają tylko firmy, które spełnią warunki formalne. Innymi słowy - kiedyś wymyślono, co trzeba zrobić, aby dostać dotację. Np. trzeba napisać biznes plan na najbliższy rok, wydać pieniądze na programy komputerowe, materiały biurowe, itd.

A chcialbys dawac dotacje "na morde"? Czy to tylko ten straszny system panstwowy zada od Ciebie biznes planu? Jak idziesz do banku i chcesz kredyt na dzialalnosc firmy to nie musisz pokazac biznes planu?

tressilian napisał(a):Ale np. na samochód już Ci nie wolno, tak samo na zatowarowanie. Od razu widać, że niektóre firmy będą tu uprzywilejowane. Fryzjerka może np. nie wykorzystać całej dotacji (a fryzjerka z zagranicy już dostanie).

Jesli chodzi o samochody, to sytuacja jest jak najbardziej zrozumiala. 99% ludzi posiadajacych samochod wrzucony w srodki trwale, uzywa go do podrozy prywatnych, wpisujac sobie z tego tytulu w koszty paliwo oraz serwis. To jest oszukiwanie, bo podroz prywatna nad morze nie jest zwiazana z zarabianiem w firmie.

Co do zatowarowania to nie masz racji.
http://www.dlahandlu.pl/wiadomosci/z-do ... ,3821.html

tressilian napisał(a):Znajoma przez 8 lat prowadziła działalność i płaciła podatki. Teraz ktoś zakłada firmę i za jej pieniądze kupuje nowoczesne programy, które potrafią użyć więcej procesorów, wykorzystać wszystkie ich funkcje lub nawet korzystać z jakichś urządzeń typu PS3. Dodtakowo wszystko wygląda ładniej, a rendery są gotowe po godzinie, a nie po 3 dniach. Nowych architekótw naroiło się mnóstwo, wszyscy super wyposażeni. Owa znajoma w końcu poszła z torbami właśnie przez taką 'dotowaną konkurencję', przeszła do szarej strefy i korzysta z pirackiego oprogramowania.

Sory, ale jesli ktos dzialajacy w takiej branzy od 8 lat wine za swoje niepowodzenie zwala na marne 20 tys. wsparcia ktore dostaja jego potencjalni konkurenci, to naprawde musial byc marnym fachowcem. Projektanci z 8-letnim doswiadczeniem nie maja konkurnecji w postaci mlodych firm. Mlode firmy zajmuja sie malymi rzeczami, podwykonawstwem. Firmy z doswiadczeniem 8-letnim, pod warunkiem, ze sa dobre, powinny miec juz ugruntowana pozycje na rynku i nie obawiaja sie konkurencji mlodych firemek. Zwlaszcza w takiej branzy, gdzie bardzo wazna jest dobra opinia.

tressilian napisał(a):PS. Podałeś błędne składki emerytalne na DG, więc wnioskuję, że jednak nie prowadzisz aktualnie działalności.

Tak? A ktora zle podalem?
q.
qwerty

Postprzez tressilian Cz, 9 maja 2013, 13:00

qwerty, qwerty.. To niesamowite, jak pewnym siebie człowiekiem jesteś i nie przyjmujesz żadnych argumentów, oczywiście sam nie przedstawiając żadnych.

ad 1) Ja od razu konkurowałem na europejskim rynku, więc już znasz pierwszą osobę. Masz jakiś prawdziwy kontragrument?
ad 2) Jako student też byłem bezrobotny. A co dopiero jeśli chodzi o studenta zaocznego! Może dasz jakiś prawdziwy kontrargument?
ad 3) W ogóle nie chcę dotacji. Ma ich nie być. Ma nie być dotowania mojej konkurencji za moje pieniądze. Nie jesteś przedsiębiorcą, więc się nie odzywaj w tym temacie, proszę. Jak stracisz pracę, to miej pretensje właśnie do rządu, że wspiera inne firmy, a nie wspierała Twojej (za Twoje pieniądze oczywiście).
ad 4) niewiele wiesz o rynku architektonicznym. Naprawdę niewiele. Architekt nie zarabia milionów, nawet nie zarabia dziesiątków tysięcy. Architeków wykluwa się tysiące w ciągu roku, każdy prawie ma zmysł artystyczny. Programy dla architeków kosztują łącznie około 20'000. Jeśli przykładowy architekt zarabia na łapkę 4000zł miesięcznie, to ciężko mu uzbierać 20000zł na soft, aby móc konkurować. Rozumiesz to? Rozumiesz, że dla kogoś 5 wypłat to dużo, aby zapłacić za soft? Poza tym ona nie wypadła z rynku o czym mówiłem - nadal ma klientów, ale jest w szarej strefie, więc o czym Ty piszesz, człowieczku?

Pomyliłeś się przy składkach społecznych. Nie prowadzisz działalności, a próbujesz być znawcą w tej dziedzinie. Dlatego też uważam, że czegokolwiek byś nie powiedział, to byłyby tylko wymysły. Poprowadź naprawdę działalność, to pogadamy wtedy.
tressilian

Postprzez superelektro Cz, 9 maja 2013, 13:39

Jeżeli milion, dwa czy nawet więcej to dla Was są drobne, to moje gratki. Dla mnie to jest dużo. Około roku temu wypłynął tu na forum temat coworkingu. Interesowało mnie to i robiłem przymiarkę do uruchomienia takiego ośrodka na Placu Wolności. Wysokość wstępnie określonej przez firmę consultingową na podstawie biznes planu dotacji o jaką mógł bym się starać na uruchomienie wahała się pomiędzy 1,6 a 2,1 mln a Wy piszecie o 20 tysiacach. 20 tys to chyba nie wystarczy na otwarcie sezonowego stoiska z kwiatkami ale tak czy tak, ile by to nie było to jest to zakłócenie w normalnym funkcjonowaniu rynku gdyż jeden ma te 20 tys za free a drugi aby je mieć musiał wziąć kredyt i potem go spłacić. Pytanie retoryczne. Komu będzie łatwiej poprowadzić to stoisko ?

qwerty, czy przykładowo 1000 zł składki od 3000 dochodu jest większym kosztem dla wpłacającego mniej niż ten sam 1000 przy zerowym dochodzie ? Odpowiedz sobie sam.
superelektro

Postprzez Afordancja Cz, 9 maja 2013, 13:59

superelektro napisał(a):qwerty, czy przykładowo 1000 zł składki od 3000 dochodu jest większym kosztem dla wpłacającego mniej niż ten sam 1000 przy zerowym dochodzie ? Odpowiedz sobie sam.

eee, zwykła manipulacja ;)
Równie dobrze można z drugiej strony , czy przy nazwijmy to Twoim zysku np. 8000 zł mies. i moim netcie 8000, płacisz mniej czy więcej "ZUSu" ;)

Innymi słowy, jeżeli idzie Ci źle prowadząc DG, zarabiasz mniej niż 60% prognozowanego średniego wynagrodzenia, to wychodzisz do tyłu. Ale jeżeli zarabiasz więcej niż te 60% tego średniego wynagrodzenia to wychodzisz na plus.
Afordancja

Postprzez Afordancja Cz, 9 maja 2013, 14:01

tressilian napisał(a):
Pomyliłeś się przy składkach społecznych. Nie prowadzisz działalności, a próbujesz być znawcą w tej dziedzinie. Dlatego też uważam, że czegokolwiek byś nie powiedział, to byłyby tylko wymysły. Poprowadź naprawdę działalność, to pogadamy wtedy.

Nie do końca się pomylił(wszystko oczywiście kwestia interpretacji ;) ). Są pewne branże...
http://www.zus.pl/default.asp?id=35
pkt II.
Afordancja

Postprzez superelektro Cz, 9 maja 2013, 14:19

Afordancja, zakładasz że 99% prowadzących działalność płaci składki od najmniejszej podstawy, czyli tyle ile muszą. Może i tak jest. W moim przypadku na pewno tak jest. Ale weź też proszę pod uwagę jakie wtedy dostają emerytury i z tym muszą się liczyć. A że 99% przedsiębiorców wie lepiej niż zus ( państwo ) jak zainwestować swoje pieniądze to było by dziwne gdyby te proporcje były inne.
superelektro

Postprzez Afordancja Cz, 9 maja 2013, 14:29

superelektro napisał(a):Afordancja, zakładasz że 99% prowadzących działalność płaci składki od najmniejszej podstawy, czyli tyle ile muszą. Może i tak jest. W moim przypadku na pewno tak jest. Ale weź też proszę pod uwagę jakie wtedy dostają emerytury i z tym muszą się liczyć. A że 99% przedsiębiorców wie lepiej niż zus ( państwo ) jak zainwestować swoje pieniądze to było by dziwne gdyby te proporcje były inne.

hm...no ok, z ta uwaga, ze ZUS nigdzie nic nie inwestuje ;)
No i także oczywistym jest, ze skoro mało wpłacają to sami powinni odkładać, filozofii wielkiej nie ma.
Afordancja

Postprzez superelektro Cz, 9 maja 2013, 15:00

Więc po co ich zmuszać aby wpłacali ? Niech każdy sobie odkłada ile chce i ile może. I na pewno żaden nie pójdzie " po prośbie " po zakończeniu działalności. Przecież o to chodzi wolnościowcom. Np. podwyżka któregoś podatku o 1,2 czy 3% ( na pewno fachowcy potrafili by to wyliczyć gdyż cztery podstawowe działania do tego wystarczą ) i rezygnacja z opłacania składek. W zamian każdy obywatel po przejściu w stan spoczynku otrzymuje minimalną emeryturę w wysokości uzależnionej od przepracowanego czasu i czegoś tam jeszcze. A jeżeli ktoś uważa że dla niego mogło by to być za mało, wtedy wpłaca wielokrotność stawki bazowej i otrzymuje wielokrotność podstawowej emerytury. Ale musiał by sam te pieniądze wpłacać z tego co już otrzymał. Tak to w przybliżeniu wygląda w Kanadzie. Ale u nas sprawdzone sposoby są be, wybrańcy narodu mają ambicje zrobić to tak aby po drodze coś dało się z tego uszczknąć po pozorem pomocy dla najbiedniejszych, nieprzystosowanych, alkoholików, narkomanów, bezrobotnych itp. I o ile z dwiema pierwszymi pozycjami od biedy bym się zgodził to z pozostałymi już nie. Chcącemu nie dzieje się krzywda, i wszystko jasne.
superelektro

Postprzez qwerty Cz, 9 maja 2013, 20:31

tressilian napisał(a):ad 1) Ja od razu konkurowałem na europejskim rynku, więc już znasz pierwszą osobę. Masz jakiś prawdziwy kontragrument?

I to ma byc arkument potwierdzjacy to, ze wszyscy zaczynajacy DG i bioracy 20 tys dotacji konkuruja na rynku europejskim? Nie uwazam.

tressilian napisał(a):ad 2) Jako student też byłem bezrobotny. A co dopiero jeśli chodzi o studenta zaocznego! Może dasz jakiś prawdziwy kontrargument?

http://www.all-grants.pl/dotacje-z-urzedu-pracy-67.html :
"o dotację mogą starać się studenci studiów niestacjonarnych - zaocznych oraz wieczorowych". Kontrargumentami na bzdurne tezy moge sypac jak z rekawa ;)

tressilian napisał(a):ad 3) W ogóle nie chcę dotacji. Ma ich nie być. Ma nie być dotowania mojej konkurencji za moje pieniądze. Nie jesteś przedsiębiorcą, więc się nie odzywaj w tym temacie, proszę. Jak stracisz pracę, to miej pretensje właśnie do rządu, że wspiera inne firmy, a nie wspierała Twojej (za Twoje pieniądze oczywiście).

Znalazl sie kolejny Areczek. Skad niby wiesz, ze nie mam DG? Jestes tego tak samo pewny jak tego, ze studenci zaocznych nie mozga starac sie o dotacje, o czym wielce przed chwila trabiles?

tressilian napisał(a):Jeśli przykładowy architekt zarabia na łapkę 4000zł miesięcznie, to ciężko mu uzbierać 20000zł na soft, aby móc konkurować. Rozumiesz to? Rozumiesz, że dla kogoś 5 wypłat to dużo, aby zapłacić za soft? Poza tym ona nie wypadła z rynku o czym mówiłem - nadal ma klientów, ale jest w szarej strefie, więc o czym Ty piszesz, człowieczku?

jesli ktos nie daje rady z DG zarobic na podstawowe narzedzia do wykonywania swojej pracy, to nie powinien tej dzialalnosci prowadzic.

tressilian napisał(a):Pomyliłeś się przy składkach społecznych. Nie prowadzisz działalności, a próbujesz być znawcą w tej dziedzinie. Dlatego też uważam, że czegokolwiek byś nie powiedział, to byłyby tylko wymysły. Poprowadź naprawdę działalność, to pogadamy wtedy.

Prowadze DG od 1999. Przez wiele lat sam prowadzilem KPiR, EZV, ESV, rozliczenia z ZUS (DRA), skladalem pi5 (potem pit5L), VAT7. No i oczywiscie PIT36(L)
Od dluzszego czsu mam to gdzies, mam ksiegowa i nie interesuje mnie nic, tylko dostarczenie faktur na czas i wykonanie odpowiednich przelewow na podstawie automatycznego e-maila generowanego przez system ksiegowy.
Ale mozesz zyc urojeniami niczym Areczek, wypisywac bzdury, ktore obalic mozna spedzajac 3 minuty w google (tak, jak w przypadku dotacji dla studentow).
q.
Ostatnio edytowano Cz, 9 maja 2013, 21:04 przez qwerty, łącznie edytowano 1 raz
qwerty

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gospodarka, inwestycje i biznes