Będzie dobrze, bezrobocie spadnie... ;)

Czekamy na wasze informacje o inwestycjach w mieście. Jakie firmy są wizytówką Rybnika?

Moderator: Moderator

Re: Będzie dobrze, bezrobocie spadnie... ;)

Postprzez tressilian Cz, 15 maja 2014, 11:32

Cóż, ja nadal się nie zgadzam z tym twierdzeniem, że za 6 lat bezrobocie tak bardzo spadnie. Jak już wspominałem bezrobocie nie ma wiele wspólnego z demografią. Trzeba pamiętać, że wraz z przechodzeniem na emerytury różnych ludzi będą stosunkowo zamykane zakłady pracy prowadzone przez tych ludzi. Czy będzie miał je kto przejąć? Niekoniecznie. Nowe pokolenie będzie musiało tworzyć sobie miejsca pracy, a niestety patrząc na to, co się dzieje, to ludzie wolą być pracownikami, a nie pracodawcami.

Przykładem tego, że więcej ludzi na rynku pracy nie ma dużego wpływu na bezrobocie są: Wielka Brytania, Niemcy i Chiny.

Aktualnie możemy się tylko domyślać, co się stanie, gdy będzie mniej pracowników. Moim zdaniem jednak, jeśli ludzi nie będzie warto zatrudniać za 5 lat, to bezrobocie nawet nie drgnie.
tressilian

Postprzez Afordancja Cz, 15 maja 2014, 12:08

tressilian napisał(a):Cóż, ja nadal się nie zgadzam z tym twierdzeniem, że za 6 lat bezrobocie tak bardzo spadnie.

Ha, ja też pisałem raczej z przymrużeniem oka, gdyż, jest masa innych czynników, ale
(no i za 6 lat jak dla mnie to proces dopiero się naprawdę zacznie)

tressilian napisał(a):Jak już wspominałem bezrobocie nie ma wiele wspólnego z demografią.

Z tym się nie zgadzam, ma wiele wspólnego, ale demografia to nie wszystko.

tressilian napisał(a):Trzeba pamiętać, że wraz z przechodzeniem na emerytury różnych ludzi będą stosunkowo zamykane zakłady pracy prowadzone przez tych ludzi.

Którzy i ilu ich jest, co to prowadzą zakłady(są właścicielami) i odchodzą na emeryturę. To mały procent.

tressilian napisał(a): Czy będzie miał je kto przejąć? Niekoniecznie. Nowe pokolenie będzie musiało tworzyć sobie miejsca pracy, a niestety patrząc na to, co się dzieje, to ludzie wolą być pracownikami, a nie pracodawcami.

Pominę już ten procent, to, jak to nie będzie miał kto przejąć, jest jeszcze jeden wyż (teraz w wieku +/- 35 lat ) który jest nawet większy niż ten który odejdzie na emeryturę. Po prostu tamten wyż stworzył jeszcze większy wyż swoich dzieci. Z tym aktualnym 35 letnim, jest już pewien problem, on nie wytworzył, żadnego znaczącego wyżu, ale to inna historia.
No i pytanie (w sumie trochę po za tematem) na jakiej podstawie twierdzisz(nie mówię, że tak nie będzie), że pokolenie dzisiejszych +/- 55 latków, zakładało więcej biznesów niż teraz +/-35 latków? Tym bardziej będzie mniej chętne do przejęcia po rodzicach?

tressilian napisał(a):Przykładem tego, że więcej ludzi na rynku pracy nie ma dużego wpływu na bezrobocie są: Wielka Brytania, Niemcy i Chiny.

hm no tak,..ale nie o tym mowa, mowa o dynamice zmian demografii, a nie o wielkości.

tressilian napisał(a):Aktualnie możemy się tylko domyślać, co się stanie, gdy będzie mniej pracowników. Moim zdaniem jednak, jeśli ludzi nie będzie warto zatrudniać za 5 lat, to bezrobocie nawet nie drgnie.

hm..teraz nie sprawdzałem (nie wiem czy są jakieś nowsze dane), ale ogólnie liczba miejsc pracy rośnie, (nie mylić z bezrobociem), więc chyba, aż tak nie jest źle.
Zgodzę się z tym, że ciężko przewidzieć, przyszłość bo jest cała masa czynników "zewnętrznych", ale z drugiej strony, na szczęście 5 lat to nie jest długo..(chociaż obstawiał bym, że ten proces dopiero się rozpocznie w tym czasie) i da się doczekać :)

A tak będzie wyglądała (wg. prognoz) struktura demograficzna w roku 2020. (czyli w sumie za 6 lat).

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ5.nsf/main/28175958

I tu widać ładnie jak wyż będzie przemieszczał się w kierunku emerytury, a w wieku 25 lat wchodzących na rynek będzie bardzo mało(stosunkowo).
I widać też jak w około 2010 roku było najwięcej 26 latków i stąd też m.in. mieli problem ze znalezieniem pracy, nawet jak liczba miejsc pracy rosła.
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez tressilian Cz, 15 maja 2014, 12:21

Afordancja napisał(a):
Którzy i ilu ich jest, co to prowadzą zakłady(są właścicielami) i odchodzą na emeryturę. To mały procent.

Odniosę się tylko do tego - większość ludzi (75%) pracuje w prywatnych małych i mikro przedsiębiorcach. Jeśli przeciętny człowiek pracuje 45 lat, to można założyć, że 1/45 firm zniknie. W gazecie (której osobiście nie wierzę) prezentowali wyniki ankiety mówiącej, że młodzi nie chcą przejmować firm po rodzicach. Ile firm powstanie? Nie wiem, ale, tak jak pisałem, coraz mniej ludzi chce zakładać swoją działalność (mówię na podstawie swoich doświadczeń i obserwacji - każdy chce do korporacji i cicho siedzieć do 67lat).
tressilian

Postprzez Afordancja Cz, 15 maja 2014, 12:28

tressilian napisał(a):
Afordancja napisał(a):

Odniosę się tylko do tego - większość ludzi (75%) pracuje w prywatnych małych i mikro przedsiębiorcach. Jeśli przeciętny człowiek pracuje 45 lat, to można założyć, że 1/45 firm zniknie. W gazecie (której osobiście nie wierzę) prezentowali wyniki ankiety mówiącej, że młodzi nie chcą przejmować firm po rodzicach. Ile firm powstanie? Nie wiem, ale, tak jak pisałem, coraz mniej ludzi chce zakładać swoją działalność (mówię na podstawie swoich doświadczeń i obserwacji - każdy chce do korporacji i cicho siedzieć do 67lat).

No tak, pracuje "w" , a nie jest właścicielem, jego odejście, nie wpływa na likwidację firmy. Co do reszty to hm..ja mam inne doświadczenia, chcą z korporacji w kierunku czegoś swojego, ale ani moje, ani pewnie Twoje obserwacje nie są reprezentatywne. Ale jak pisałem, to nie jest kluczowe, właścicieli firm których przejście na emeryturę likwiduje firmę jest stosunkowo mało, część na pewno zostanie przejęta przez ich dzieci (nota bene też wyż). W każdym razie są oni, małym procentem który nie wpływa na cały obraz.
Afordancja

Postprzez Afordancja Śr, 8 paź 2014, 07:36

Odnośnie bezrobocia.

http://forsal.pl/galerie/827085,duze-zd ... w-dol.html

Uprzedzając argument, że przyczyną jest wyjeżdżanie za granicę, albo po prostu wyrejestrowywanie się, przypominam (jak ktoś chce sprawdzić to zapraszam nas stronę GUSu), że od 2008-2013 r. Co roku liczba nowo powstałych miejsc pracy jest większa niż liczba zlikwidowanych miejsc pracy. Jednym słowem miejsc pracy także przybywa. Czyli także, nie jest to jeszcze efekt typowo demograficzny.
Afordancja

Postprzez pep27 Pt, 17 paź 2014, 15:33

Obecnie na pewno o wiele łatwiej jest w praktycznych zawodach.
pep27

Postprzez Arteks Pn, 20 paź 2014, 18:20

Afordancja napisał(a):Uprzedzając argument, że przyczyną jest wyjeżdżanie za granicę, albo po prostu wyrejestrowywanie się, przypominam (jak ktoś chce sprawdzić to zapraszam nas stronę GUSu), że od 2008-2013 r. Co roku liczba nowo powstałych miejsc pracy jest większa niż liczba zlikwidowanych miejsc pracy. Jednym słowem miejsc pracy także przybywa. Czyli także, nie jest to jeszcze efekt typowo demograficzny.

Słusznie ale ludzie lubią powtarzać w kółko utarte rzeczy. A dla niektórych bezrobocie jest papierkiem lakmusowym na ich własne lenistwo.

Natomiast przyznasz że gdyby EU nie otwarła swoich granic to sytuacja w Polsce byłaby nieznośna bo jednak ponad 2 mln osób wyjechało... W niektórych miasteczkach Polski północnej prawie w każdej rodzinie jest ktoś kto wyjechał na zachód za pracą po 2003 roku.
Arteks

Postprzez Afordancja Pn, 20 paź 2014, 19:28

Arteks napisał(a):
Afordancja napisał(a):Natomiast przyznasz że gdyby EU nie otwarła swoich granic to sytuacja w Polsce byłaby nieznośna bo jednak ponad 2 mln osób wyjechało... W niektórych miasteczkach Polski północnej prawie w każdej rodzinie jest ktoś kto wyjechał na zachód za pracą po 2003 roku.

Nie mogę na to pytanie odpowiedzieć podpierając się jakimiś dowodami. Odpowiem więc, i tak i nie ;) , albo raczej nie wiadomo tego na pewno. 2 miliony wyjechało, ale wyjechało także 2 miliony konsumentów, wyjechali mniej zaradni(wpadli chociaż na wyjazd, więc tak do końca nie byli niezaradni), ale wyjechali także bardziej zaradni. Mamy pewien poziom bezrobocia, ale to nie oznacza, że oni nie pracują, nie jedzą itd. jakoś dziwnym trafem bezrobotni nie umierają z głodu na ulicach. Oczywiście pewnie większość z nich tu miało by gorszy byt.

Tak więc same wyjazdy ludzi mnie nie martwią, bo w końcu poziom bezrobocia nie zależy bezpośrednio od ilości obywateli, bardziej mnie martwi, struktura wiekowa wyjeżdżających, wyjeżdżają ludzie raczej młodzi, którzy będą/mają mieli dzieci. Swoją drogą jak czytam, że Polki na wyspach zaczynają rodzić znacznie więcej dzieci niż Polki w Polsce to mnie rozwala, bo jakoś właśnie zapominają uwzględnić, że większość Polek wyjechało w wieku "produkcyjnym" czy też nazwę to tuż przedprodukcyjnym ;) i stąd ta wielka różnica, chociaż trzeba też przyznać, że jak by porównywać, przedziałami wiekowymi, to rodzą trochę więcej dzieci "na głowę", jednak nie są to tak wielkie różnice jak chcą niektórzy pokazać(no bo trzeba pokazać jak jest źle).

Jednakże, jeżeli przetrwamy, (chyba nie będzie tak łatwo) problem wyżów na emeryturze, a niżów pracujących, to później praktycznie będzie tylko lepiej. Chociaż tak mamy potencjał jeszcze jeśli chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy (nie tylko szara strefa, ale ogólnie osoby które nie pracują, głównie chyba kobiety, które być może będą chciały pracować a teraz nie pracują) i to może nas, może nie uratować, ale na pewno wspomóc.
Afordancja

Postprzez Afordancja Pn, 25 maja 2015, 11:53

Tak mi się przypomniało, 2 lata temu pisałem pierwszy post, i wszystko pasuje :D

(Aż, jak znajdę czas, przysiądę i poszukam nowych "świeższych" danych, aby zaktualizować moje prognozy )
Afordancja

Postprzez tressilian Pn, 1 cze 2015, 15:58

No cóż, teraz liczbę osób za granicą szacuje się już na 3 mln a nie 2.1 ;)

A poważnie, to że bezrobocie spadnie nie będzie oznaczać, że ogólnie jest dobrze. Zawsze trzeba patrzeć na to, jak co jest liczone. Moim zdaniem ciężko znaleźć dobry miernik:
- zatrudnienie - w Polsce odsetek zatrudnionych jest jeden z najniższych w Europie, gdyż często rzeczywiście część społeczeństwa, gdy nie musi to nie pracuje (pewnie najczęściej kobiety opiekujące się domem)
- bezrobocie - ciężko policzyć tych, którzy nie pracują, a chcą pracować. Tylko tak liczone bezrobocie ma sens. Sterta ludzi, którzy są na bezrobociu, a nie szukają pracy jest ponoć duża.

Dlatego też, najlepszym miernikiem sytuacji w Polsce jest, moim zdaniem, liczba emigrantów ;)
tressilian

Postprzez Afordancja Pn, 1 cze 2015, 18:19

tressilian napisał(a):No cóż, teraz liczbę osób za granicą szacuje się już na 3 mln a nie 2.1 ;)

Wciąż zapominasz (nie wiem jak jest teraz bo nie sprawdzałem), że pisałem o tym również, że liczba miejsc pracy rosła.

tressilian napisał(a):A poważnie, to że bezrobocie spadnie nie będzie oznaczać, że ogólnie jest dobrze. Zawsze trzeba patrzeć na to, jak co jest liczone. Moim zdaniem ciężko znaleźć dobry miernik:

Ależ nikt nie twierdzi, że jest od razu dobrze, to "dobrze" donosi się, tylko i wyłącznie do wskaźnika i w temacie jest ";) "

tressilian napisał(a):- zatrudnienie - w Polsce odsetek zatrudnionych jest jeden z najniższych w Europie, gdyż często rzeczywiście część społeczeństwa, gdy nie musi to nie pracuje (pewnie najczęściej kobiety opiekujące się domem)
- bezrobocie - ciężko policzyć tych, którzy nie pracują, a chcą pracować. Tylko tak liczone bezrobocie ma sens. Sterta ludzi, którzy są na bezrobociu, a nie szukają pracy jest ponoć duża.

Oczywiście, że jest cieżko policzyć, tak samo jak ciężko policzyć którzy to są niby bezrobotni, a pracują sobie na "czarno".
Ale to nie ma znaczenia, ma znaczenie czy liczony w danej metodologii wskaźnik maleje czy rośnie, (nie jest istotne czy tych berobotnych jest 5% czy 10%, ważne że spadło/wzrosło).

tressilian napisał(a):Dlatego też, najlepszym miernikiem sytuacji w Polsce jest, moim zdaniem, liczba emigrantów ;)

I tu poproszę źródło 3 milionów, bo to, że jakaś gazeta napisała, albo ktoś tak w "internecie" napisał , że będzie tyle to hm.. ;)
(Przyznaje się, że nie śledzę od jakiegoś czasu wskaźników, inne zajęcia)

Nie ma jednego wskaźnika który mierzy sytuację w Polsce, na to składa się cała gama wskaźników i każdy mówi o czym innym, proste.
Jednak faktem było, że liczba miejsc wzrosła, i że bezrobocie maleje, i tyle, to jest tylko taka informacja, bez żadnej interpretacji.

PS.
I wreszcie, jak już, nie liczy się sam poziom liczby emigrantów tylko dynamika zmian emigracji. A ta od 2008/9 (pisze z pamięci) z tego co pamiętam do jeszcze rok temu ( dalej nie śledziłem) szacowała się mniej więcej na tym samym poziomie, czyli jak to interpretujesz? :D
Afordancja

Postprzez Afordancja Cz, 1 wrz 2016, 13:20

Przypadkiem przypomniały mi się moje prognozy z kwietnia 2013, dziś mamy wrzesień 2016 i.

Bezrobotnych w Polsce coraz mniej. Rekord pobity :D

Trochę minęło lat i mamy nowe dane, aż się prosi o kolejne uaktualnienie danych, jak znajdę czas to może i nawet pyknę.
Załączniki
bezrobocie.png
Zaznaczyłem punkt w którym pisałem posta :)
bezrobocie.png (28.34 KiB) Przeglądane 1085 razy
Afordancja

Poprzednia strona

Powrót do Gospodarka, inwestycje i biznes