Będzie dobrze, bezrobocie spadnie... ;)

Czekamy na wasze informacje o inwestycjach w mieście. Jakie firmy są wizytówką Rybnika?

Moderator: Moderator

Będzie dobrze, bezrobocie spadnie... ;)

Postprzez Afordancja Śr, 3 kwi 2013, 11:32

(A natchnęło mnie ;) )
Co jakiś czas słyszymy, że liczba miejsc pracy w Polsce rośnie, i zaraz ludzie się oburzają, że to nie prawda, bo bezrobocie rośnie itd. itd...
Powiedzmy, że nie mylą się ci i ci. Ta pozorna rozbieżność bierze się stąd(między innymi), że po prostu inna liczba odchodzi na emeryturę, a inna wchodzi.

Jak to wyglądało latami? Oczywiście całe wyliczenia są uproszczeniami. W pierwszym porównaniu spojrzymy na ludzi w wieku 20-24 lat i 60-64, czyli ludzi wchodzących na rynek pracy vs opuszczających rynek w ciągu 5 kolejnych lat. (Pomijamy inne czynniki).

I tak:
Rok 2000:
in:3,1 mln
out: 1,7 mln
Wynik: nadwyżka +1,4 mln

Rok 2005:
in:3,3 mln
out: 1,5 mln
Wynik: nadwyżka +1,8 mln

Rok 2010:
in:2,9 mln
out: 2,2 mln
Wynik: nadwyżka +0,65 mln

Rok 2015 (szacowany przeze mnie, na podstawie młodszych roczników)
in:2,4 mln
out: 2,7 mln
Wynik: niedobór -0,25 mln

Jeżeli weźmiemy trochę szerszy zakres wiekowy (20-29 lat vs 55-64) (bo różnie jest z tym wchodzeniem i wychodzeniem z rynku) wyniki będą bardzo podobne.
2000: nadwyżka 2,5 mln osób
2005: nadwyżka 2,5 mln osób
2010: nadwyżka 1,0 mln osób
2015: niedobór -0,3 mln osób

Jaki z tego wniosek? A no taki, że zakładając brak istotnych zmian innych czynników, bezrobocie siłą rzeczy musi maleć od roku 2015, i jeszcze, że opłaca się przed wyborami parlamentarnymi obiecać spadek bezrobocia, wzrost liczby mieszkań i w związku z tym spadek cen, bo wg. szacunków tez znacznie zmniejszy się popyt(a zwiększy podaż) na mieszkania. Szczęśliwi ci którzy wygrają wybory w 2015 ;) (no jest jeszcze problem samego ZUSu, ale to jeszcze nie wtedy, to gdzieś za kolejne 5 lat i więcej, ale wtedy zacznie być realnie odczuwalna, zmiana podwyższająca wiek emerytalny (chyba, że ją cofną, w co wątpię).

PS.
Same wartości bezwzględne nie są istotne, istotny jest trend.
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Re: Będzie dobrze, bezrobocie spadnie... ;)

Postprzez qwerty Śr, 3 kwi 2013, 14:57

Afordancja napisał(a):(A natchnęło mnie ;) )
Co jakiś czas słyszymy, że liczba miejsc pracy w Polsce rośnie, i zaraz ludzie się oburzają, że to nie prawda, bo bezrobocie rośnie itd. itd...
Powiedzmy, że nie mylą się ci i ci. Ta pozorna rozbieżność bierze się stąd(między innymi), że po prostu inna liczba odchodzi na emeryturę, a inna wchodzi.

No niestety taka prawda. 90% ludzi nie zastanowia sie nad tym, co ktos mowi, tylko bezgranicznie wierzy tym, ktorzy na przyklad "ladniej mowia". Dlatego zawsze tu zwracam uwage na to, zeby podawac zrodlo informacji, na ktore sie ktos powoluje i zeby dyskutowac o liczbach a nie o bzdurach, chciejstwie i niczym niepopartych domyslach
.

Generalnie jest tak, jak piszesz. Ze wzgledu na przechodzenie na emeryture ludzi urodzonych w wyzu demograficznym z wczesnych lat powojennych, bezrobocie zacznie wkrotce spadac, bo odchodzacych na emeryture bedzie wiecej, niz wchodzacych na rynek pracy - urodzonych w czasach nizu demograficznego.

I tak sytuacja z bezrobociem jest w tej chwili o niebo lepsza, niz chocby w 2003 roku. Wtedy na co drugiej stacji nie wisialy kartki "przyjme pracownika". A mozesz mi wierzyc, ze wtedy wiele bylo osob, ktore oddalyby wiele za taka prace.

PAmietaj jeszcze o emigracji. Po 2004 roku bezrobocie zmalalo rowniez ze wzgledu na nia. Jesli sytuacja bedzie sie w Poslce daimetralnie polepszac, to moze to spowodowac powrot czesci ludzi siedacych w tej chwili zagranica.
q.
qwerty

Postprzez superelektro Cz, 4 kwi 2013, 07:26

Będą wracali ? Chyba Cię straszy. Pogadaj z tymi którzy od jakiegoś czasu mieszkają i pracują chociaż by w UK to powiedzą Ci co myślą o powrocie. Chyba że jest to ktoś kto tutaj siedział na socjalu a tam zaczynają takim teraz przykręcać śrubę. Zresztą trzeba by być mocno poszkodowanym na umyśle żeby zamienić nawet pracę na przysłowiowym zmywaku na brak pracy w najjaśniejszej. Mam kilku znajomych którzy wyjeżdżali w różnych okresach. Jeden z nich jest w UK od 8 lat, w Polsce, tu w naszym rejonie ( Rydułtowy, Wodzisław, Żory ) miał kilka sklepów i barów. 8 lat temu powiedział dość i wyjechał. Jako że z wykształcenia jest elektronikiem tam obecnie prowadzi serwis i zatrudnia kilku angoli. I o dziwo opłaca mu się. Opłacane w minimalnej kwocie 15 funtów, składki na ubezpieczenie, po 5 latach opłacania zapewniają mu emeryturę w wysokości około 600 funtów. Aktualnie płaci już więcej, stać go. Więc o emeryturę się nie boi. U nas składki w wysokości 1000 zł nie zapewniają nawet 600 zł emerytury. Ostatnio mówi się 25% ostatniej płacy. Inni wyjechali w różnych okresach od 6 lat, do roku wstecz. I żaden nawet nie bierze pod uwagę powrotu. Pracować trzeba i tu i tam, ale pracować za godziwą zapłatę a szukać pracy non stop to jednak jest różnica. Tam się już urządzili, pościągali rodziny więc do czego mają wracać ? I wcale się im nie dziwię. Gdybym miał trochę mniej lat to sam bym w stosownym czasie wyemigrował, ale kto by chciał zatrudnić dziadka w wieku 55 lat czy więcej.No i druga sprawa, czego bym się mógł dorobić przez te 10 lat ? Garba ? Ten już mam. Odciski też. A na emeryturę trochę zbyt krótko. Poza tym język. Ja i inni w moim wieku uczylismy się jedynego słusznego w tamtych czasach języka, ruskiego.
superelektro

Postprzez Afordancja Cz, 4 kwi 2013, 08:10

superelektro napisał(a): Opłacane w minimalnej kwocie 15 funtów, składki na ubezpieczenie, po 5 latach opłacania zapewniają mu emeryturę w wysokości około 600 funtów.

Mógłbyś podać źródło tych rewelacji?
Rozumiem, że 15 funtów to na tydzień a 600 na miesiąc?

superelektro napisał(a):Aktualnie płaci już więcej, stać go.

No i ile dostanie tej emerytury teraz jak go stać?

superelektro napisał(a):U nas składki w wysokości 1000 zł nie zapewniają nawet 600 zł emerytury. Ostatnio mówi się 25% ostatniej płacy.

Już w tym zdaniu sam sobie przeczysz, aby płacić składki w wysokości 1000 zł trzeba zarabiać coś około 3500 brutto, czyli netto, 2500, jak by liczyć nawet te 25% to wychodzi już więcej niż 600 zł. Z resztą to jest szacunek dla ostatniej płacy, a nie tego ile się wpłacało.

superelektro napisał(a):Inni wyjechali w różnych okresach od 6 lat, do roku wstecz. I żaden nawet nie bierze pod uwagę powrotu.

Ty masz takie doświadczenia, inni mają inne, akurat byłem "na wyjeździe" 2 lata, i 80 % znajomych z tamtego okresu wróciło i nie narzeka. Jednak nie bronię tezy, że wszyscy wracają, bo znam takich którzy na pewno już tam zostaną. Ale nie uogólniał bym tego, że skoro, żaden z Twoich znajomych nie planuje wrócić, to jest tak globalnie, bo jak pisałem, 80% moich znajomych wróciło. Większość z nich pojechała, zarobić na dobry start, niektórzy pokupowali mieszkania inni założyli DG.

Zgodzę się z tym, że tam jest, hm..powiem trywialnie, łatwiej..

superelektro napisał(a): A na emeryturę trochę zbyt krótko. Poza tym język. Ja i inni w moim wieku uczylismy się jedynego słusznego w tamtych czasach języka, ruskiego.

Jak na emeryturę zbyt krótko, niech zatrudni Cię ten znajomy za minimum, po opłacasz przez 5 lat te 15 funtów i będziesz miał emeryturę 600 funtów przecież.

PS.
Swoją drogą nie traćmy głównej myśli wątku, czyli bezrobocia w kontekście demografii (chociaż wyjazdy i powroty też są istotne)
Afordancja

Postprzez solny79 Cz, 4 kwi 2013, 10:47

Witam.

£144 tygodniowo (£576 miesięcznie) będą mogły otrzymać osoby, które osiągną wiek emerytalny po kwietniu 2017r. Jest to podstawowa emerytura należna po okresie 35 lat odprowadzania składek. Jeżeli okres pracy wyniósł np tylko 10 lat, to emeryturka wyniesie 10/35 max kwoty; dodatkowo wspomniana stawka £144 jest stała i nie wzrasta z kolejnym rokiem podatkowym jak dotychczas. Minimalny okres odprowadzania składek uprawniający do otrzymania minimalnej emerytury wynosi 7 lat.
solny79

Postprzez Afordancja Cz, 4 kwi 2013, 10:58

solny79 napisał(a):Witam.

£144 tygodniowo (£576 miesięcznie) będą mogły otrzymać osoby, które osiągną wiek emerytalny po kwietniu 2017r. Jest to podstawowa emerytura należna po okresie 35 lat odprowadzania składek. Jeżeli okres pracy wyniósł np tylko 10 lat, to emeryturka wyniesie 10/35 max kwoty; dodatkowo wspomniana stawka £144 jest stała i nie wzrasta z kolejnym rokiem podatkowym jak dotychczas. Minimalny okres odprowadzania składek uprawniający do otrzymania minimalnej emerytury wynosi 7 lat.

O, dzięki za info, a wiesz może, ile wynosi miesięczna "składka"?
Afordancja

Postprzez qwerty Cz, 4 kwi 2013, 11:40

Czy to znaczy, ze ta kwota nie bedzie corocznie zwiekszana chocby o wskaznik inflacji?
q.
qwerty

Postprzez superelektro Cz, 4 kwi 2013, 14:53

Afordancja, cytuję : " Już w tym zdaniu sam sobie przeczysz, aby płacić składki w wysokości 1000 zł trzeba zarabiać coś około 3500 brutto, czyli netto, 2500, jak by liczyć nawet te 25% to wychodzi już więcej niż 600 zł. Z resztą to jest szacunek dla ostatniej płacy, a nie tego ile się wpłacało " nic takiego nie ma miejsca.

Prowadzę działalność więc moje składki i ewentualna emerytura są liczone całkiem inaczej. To tak jak z prądem. Normalnie płaci się za kW coś około 0,35 zł a na działalność jest gęściejszy, więcej elektronów i wychodzi ponad 1 zł. Poza tym i tak jestem w lepszej sytuacji niż ci którzy zostali zmuszeni do zapisania się do II filara. Zaczyna się dyskusja o tym jak długo OFE będą w stanie wypłacać te groszowe dodatki do emerytur. OFE upierają się przy 10 latach, a co potem ? Wszyscy chętnie biorą składki tylko potem nie ma komu wypłacać emerytur.

Źródło, proszę bardzo. Dziennik Gazeta Prawna nr. 240, z dnia 11.12.2012. Faktem jest że byłem tak wk.....y że nie doczytałem o tym że trzeba takie składki płacić przez minimum 20 lat. Wcześniej bylo to 5 lat.

Cały fragment brzmi tak.

600 funtów, tyle emerytury dostanie przedsiębiorca płacąc przez 20 lat minimalną składkę wynoszącą obecnie 15 funtów w Anglii.
600 zł, na taką emeryturę z ZUS może liczyć przedsiebiorca odprowadzający składki przez 20 lat.

Nie wypytuję znajomych o ich finanse. Jeżeli chcą powiedzieć to mówią. Zaglądanie komukolwiek do portfela jest nietaktem co by nie mówić. Ale ponieważ wysokość emerytury w UK jest ściśle powiązana z wysokością płaconych składek więc płacąc więcej będzie otrzymywał więcej.
Mam nie bezpodstawną nadzieję że cały ten sytem p.....nie w najbliższym czasie i problem częściowo rozwiąże się sam. Tylko kto zwróci ukradzione pieniądze tym którzy otrzymają ( albo i nie ) głodowe emerytury. No i kto za to poniesie odpowiedzialność. Bo że nie będzie obecny premier ani minister finansów to jest pewne. Oni przecież sobie dadzą radę.
superelektro

Postprzez qwerty Cz, 4 kwi 2013, 15:28

Prowadzisz dzialalnosc - wiec pracujesz na siebie. Domyslam sie tez, ze przeciwny jestes temu, zebys pracowal na kogos tak?
Wiec prosze bardzo - krotkie obliczenie.
Wg. komunikatu Prezesa GUS z dnia 24 marca 2011 r. (http://mojaemerytura.zus.pl/dalsze.asp), srednia dlugosc zycia osoby przechodzacej na emeryture w wieku 67 lat to 192,1 miesiaca. Czyli Twoje pieniadze odlozone na emeryture (i przynoszoce tam zysk minimalnie wiekszy niz inflacja) musza Ci przecietnie wystarczyc na 16 lat. To skad chcialbys wziac tyle pieneidzy, zebys w te 16 lat mogl miesiecznie otrzymywac 600 funtow (co daje w sumie 115 200 funtow). To po podzieleniu przez minimum 20 lat oplacania skladek daje 480 funtow miesiecznie. Jakies perpetum mobile.

Zeby tak bylo, to ktos bedzie musial na Ciebie zapie....ac, zebys Ty mogl sobie godnie zyc na emeryturze.

Wyszukalem ten artykul i jest w nim zawarte bardzo wiele nieprawidlowosci i sloganow fajnie brzmiacych dla bezmyslnych ludzi niepotrafiacych obslugiwac kalkulatora. Kolesie pisza, ze ktos tam przez X lat wplacal 900 zeta do ZUS. Tak, ale nie rozumieja, ze na te 900 zeta sklada sie kilka skladek - zdrowotna, rentowa i tylko czesc z tych 900 zeta idzie na konto emerytalne. Tak wiec juz pierwsza manipulacja, ktora de facto eliminuje ten artykul z dalszego czytania, bo jesli ktos na poczatku stawia bledne tezy, a potem tworzy na ich podstawie cudowne teorie jest albo nieukiem, albo ignorantem albo manipulatorem.

Wracajac do UK - no chyba, ze przez te 20 alt waloryzowana bedzie skladka (te 15 funtow bedzie podwyzszane), a nie bedzie waloryzowana sama kwota wyplaty. Wtedy to moze by sie jakos zamknelo, ale za 20 lat dzisiejsze 600 funtow bedzie warte moze z 200.
q.
qwerty

Postprzez solny79 Cz, 4 kwi 2013, 19:13

"Minimalny okres odprowadzania składek uprawniający do otrzymania minimalnej emerytury wynosi 7,5 lat." - to dla tych, którzy osiągną wiek emerytalny przed 6 kwietnia 2017r. Według nowego schematu, dla tych którzy przejdą na emeryturę po 6 kwietnia 2017r. minimalny czas odprowadzania składek wynosi 10 lat.

Co do składek (kwoty i wskaźniki za rok 2012/2013):
-osoby zatrudnione płacą 12% od tygodniowych zarobków w przedziale od £146 and £817 i 2% kwoty powyżej £817,
-osoby samozatrudniające się płacą: £2,65 tygodniowo (było £2,50 w latach 2011/2012, będzie £2,70 w okresie 2013/2014) jeżeli ich roczny dochód nie przekroczy £7,604 ( było £7,225 w latach 2012/2013, będzie £7,755 w okresie 2013/2014) oraz dodatkowo 9% dochodów, jeżeli dochód roczny będzie w przedziale £7,605 - £42,475

@ qwerty:

"...dodatkowo wspomniana stawka £144 jest stała i nie wzrasta z kolejnym rokiem podatkowym jak dotychczas." Tutaj mój błąd w tłumaczeniu, stawka jest stała (w sensie jednolita, równa dla wszystkich odbiorców świadczenia); kwota wypłaty będzie waloryzowana o co najmniej 2,5% rocznie.

"Wracajac do UK - no chyba, ze przez te 20 alt waloryzowana bedzie skladka (te 15 funtow bedzie podwyzszane), a nie bedzie waloryzowana sama kwota wyplaty. "
Kwota jest waloryzowana a zmiany składek i limitów kwotowych podałem powyżej (w sumie groszowe zmiany).

@superelektro, nie mam dostępu do wskazanego przez ciebie artykułu więc odniose się do tego co zacytowałeś

"600 funtów, tyle emerytury dostanie przedsiębiorca płacąc przez 20 lat minimalną składkę wynoszącą obecnie 15 funtów w Anglii. "
Po 20 latach opłacania minimalnej (podstawowej, obowiązkowej składki ~£2,65 ) przedsiebiorca dostanie £96 tygodniowo, czyli £384 miesięcznie minus podatek.
Przedsiębiorca może opłacac dodatkowe, dobrowolne składki w wysokości £13.25 tygodniowo bo np.:
-miał przerwę w opłacaniu skladek
-ma tylko 15lat skladkowych i chce sobie doskładać do pełnej emerytury (£576 miesięcznie)

Jedynie wtedy prawdziwe może być:
"Opłacane w minimalnej kwocie 15 funtów, składki na ubezpieczenie, po 5 latach opłacania zapewniają mu emeryturę w wysokości około 600 funtów."
W innym wypadku po 5 latach opłacania nie przysługuje żadna emerytura.

http://www.hmrc.gov.uk/rates/nic.htm
http://www.hmrc.gov.uk/working/intro/class2.htm
https://www.gov.uk/browse/tax/national-insurance
http://www.guardian.co.uk/money/2013/fe ... ed-to-know
solny79

Postprzez Afordancja Cz, 4 kwi 2013, 21:20

Ok, koniec o UK bo się wątek rozmywa ;)
PS.
A cytowany artykuł przez superelektro jest trochę naciągany, gdyż sugeruje, że gdy nazbieramy 70 000 zł kapitału (tylko w UK) wystarczy to do wypłaty emerytury 3000 zł na mies. Co jest kompletnym absurdem, bo przecież kapitału wystarczyło by na 2 lata.
Afordancja

Postprzez adamb So, 6 kwi 2013, 19:38

qwerty napisał(a):Zeby tak bylo, to ktos bedzie musial na Ciebie zapie....ac, zebys Ty mogl sobie godnie zyc na emeryturze

...a na razie jest tak, że np. kol superelektro i inni drobni przedsiębiorcy muszą zap....ać do 67 roku życia (mało kto tego dożyje przy takim trybie życia :( ) aby godnie żyć mogli młodzi górnicy z emeryturkami rzędu 3kzł dodatkowo pracujący sobie w szarej strefie i inni kolejarze itp. :evil:
Profil niezadowolonych abonentów: https://www.facebook.com/antyncplus
adamb

Postprzez qwerty N, 7 kwi 2013, 23:18

No i co z tego?
Zdajesz sobie sprawe, ze ktos, kto zarabia miesiecznie 5000 brutto wplaca na fundusz emerytalny 1397 PLN (488 po sronie pracownika i 909,50 po stronie pracodawcy)?
Przedsiebiorca oplacajacy minimalne wymagane skladki placi na ubezp. emerytalne 434,87, czyli prawie 3-krotnie mniej.
Jesli rozumiesz zasade procentu skladanego, to latwo wywnioskujesz skad bierze sie roznica w wynikowej emeryturze wyliczonej z tak oplacanych skladek.
Inna sprawa oczywiscie sa emerytury uprzywilejowane i tu nalezy dyskutowac komu i jakie przywileje sie naleza.

A prowadzacy dzialalnosc gospodarcza moga sobie wplacac wiecej niz te 434,87PLN - nikt im nie broni.
q.
qwerty

Postprzez superelektro Pn, 8 kwi 2013, 07:32

Oczywiście że nikt nie broni wpłacać więcej, tylko zastanów się po co ? Czy jest szansa że przełozy się to wysokość emerytury ? O ile więcej otrzymam jeżeli zamiast 480 zł bedę wpłacał 960 ? 5%, 10%, a może całe 15%. A ile w tym bezpowrotnie utopię ? Wpłacając pieniądze do banku, to bank płaci mi za mozliwość obracania nimi, a wpłacając do funduszy to wpłacajacy musi zapłacić za to że oni mogą na tych pieniądzach zarabiać. Chore i nic wiecej.

Czy to ja się pcham żeby mnie ubezpieczono ? Gdybym miał taką mozliwość to nauczę się pisać nawet lewą ręką i wypiszę się z tego. A sprawa jest dziecinnie prosta. Gdyby to było korzystne to nie był by potrzebny przymus. Ale nie jest korzystne więc należy zmusić ludzi do płacenia tego podatku, gdyż nie jest to nic innego jak podatek. Jeżeli to ja wpłacę gdziekolwiek pieniądze ( vide Amber Gold ) i stracę na tym, to jest mój problem, gdyż zgodnie z podstawową zasadą liberalizmu " chcącemu nie dzieje sie krzywda " ponoszę ryzyko każdego działania. Natomiast ciut inaczej wygląda to gdy jestem zmuszany do niekorzystnego rozporządzenia swoim majatkiem co jest bardzo proste do udowodnienia, ale aby to udowodnić trzeba mieć czas i pieniądze. A włściwie to trzeba mieć trzy rzeczy. Pieniadze, pieniądze i pieniądze. Widzę to czarno i jeszcze czarniej. Również w temacie zapowiadanego spadku bezrobocia. Chyba że jeszcze więcej ludzi wyjedzie. Wtedy może spaść.
superelektro

Postprzez Afordancja Pn, 8 kwi 2013, 08:03

superelektro napisał(a):Oczywiście że nikt nie broni wpłacać więcej, tylko zastanów się po co ? Czy jest szansa że przełozy się to wysokość emerytury ? O ile więcej otrzymam jeżeli zamiast 480 zł bedę wpłacał 960 ? 5%, 10%, a może całe 15%. A ile w tym bezpowrotnie utopię ?

Wg. symulacji, dla mojego wieku, jeżeli zarabiał bym 2500 zł brutto to emerytura będzie wynosić 2731 zł, a dla 5000 zł brutto, 5204 zł, więc to nie jest 15 procent.
Czy się to opłaca to inna historia, ale nie ma co narzekać, że odprowadzając jako prowadzący działalność "groszowe" kwoty do ZUS, dostanie się mało. Sam jako pracownik na etacie, wolał bym płacić tyle samo na ZUS co prowadzący DG, a resztę sam inwestować. A to, że na zdrowotne płacę, naprawdę dużo kwotowo, wydaje się już totalnym bezsensem jak by patrzeć na sprawiedliwość, bo zdecydowanie nie choruję więcej niż ten co zarabia np. 2500, a jest wręcz odwrotnie, częściej korzystam z prywatnych usług lekarskich bo na czekanie po prostu szkoda mi czasu.

superelektro napisał(a):Wpłacając pieniądze do banku, to bank płaci mi za mozliwość obracania nimi, a wpłacając do funduszy to wpłacajacy musi zapłacić za to że oni mogą na tych pieniądzach zarabiać. Chore i nic wiecej.

Tu się nawet zgadzam, fundusze powinny po prostu pobierać prowizję od zysku.

superelektro napisał(a):Również w temacie zapowiadanego spadku bezrobocia. Chyba że jeszcze więcej ludzi wyjedzie. Wtedy może spaść.

A dlaczego zakładasz, że bez wyjeżdzających nie może spać, w kontekście głównego wątku czyli demografii?

PS.
O przywilejach się nie wypowiadam, bo mam podobne zdanie jak Ty, i jest o tym już inny wątek.
Ostatnio edytowano Cz, 1 wrz 2016, 13:29 przez Afordancja, łącznie edytowano 2 razy
Afordancja

Następna strona

Powrót do Gospodarka, inwestycje i biznes