Rewitalizacja Powstańców/Sobieskiego

Czekamy na wasze informacje o inwestycjach w mieście. Jakie firmy są wizytówką Rybnika?

Moderator: Moderator

Re: Rewitalizacja Powstańców/Sobieskiego

Postprzez Arteks Śr, 18 lut 2015, 14:43

anty.fudali napisał(a):To co jest krytykowane to fakt,jak zostało to zrobione w przypadku deptaka i jaki przyniosło skutek. Wiele miesięcy,i to tych najlepszych dla handlu wyglądało tam strasznie,to co zrobiono to brzydka fuszerka,ludzi z powodu remontu nie przybyło wcale - ile razy mam to powtarzać jeszcze? Galerie w centrum faktycznie są niepotrzebne - centrum nie powinno być miejscem,do którego pakujesz się samochodem.

I znowu brak logiki w twoim wywodzie bo kilkanaście dni temu byłeś mega wpieniony na obowiązujący zakaz poruszania się aut po deptaku i okolicy - który notabene utrudniał życie pieszym, spacerującym, konsumentom w ogródkach, rodzinom z dziećmi itd. A teraz przeczytaj jeszcze raz swój cytat (pogrubiony przeze mnie). Jeśli uważasz, że centrum powinno być pozbawione aut (ja bym mógł to zaakceptować) to dlaczego protestowałeś przeciwko wyrzuceniu ich z tak bezdyskusyjnych miejsc jak np. Rynek? Często chcesz różnych danych. Większość mieszkańców w sondzie na rybnik.com.pl wypowiedziało się przeciw samochodom na deptaku.

Ciągle piszesz, że ludzi nie przybyło, a każdy mieszkaniec sam może sprawdzić kto ma rację. Po remoncie ludzie masowo spacerują tym traktem, a przecież mamy zimę - najmniej przyjazny okres na tego typu rzeczy. Warto zwrócić uwagę czy ludzie spacerują np. ulicą Staszica, Gliwicką czy 3 Maja - prawda że nie? Na deptak ludzie przychodzą choćby by to że się przejść, a to już jest konkretny efekt zmian jakie na nim zaszły.

No ale co takiego egoisty jak ty obchodzą jacyś spacerujący. Dla ciebie jest ważny tylko interes sprzedawców, a nie interes miasta i jego mieszkańców, jego wygląd i zmiany jakie w nim zachodzą. A musisz pamiętać, że to konsumenci są dla sprzedawców, a nie odwrotnie i to konsument ma prawo określać gdzie zrobi zakupy.

I już przestań przynudzać. Powiedz tym tysiącom ludzi którzy tak chętnie chodzą do Plazy czy Focusa - że nie powinno ich być w centrum, a zostałbyś wygwizdany. Szczególnie przez tych którzy cenią sobie jakość tamtejszych lokali, kin czy markę sklepów. Zdarzało mi się dyskutować z różnymi internautami z innych miast. Oni nam zazdroszczą centrum jako całości także z Plazą i Focusem, które dla nich są często są niespełnionym marzeniem...
Arteks

Postprzez anty.fudali Śr, 18 lut 2015, 15:31

Wybacz,ale taki problem z logiką to akurat Twoja domena. To Tobie totalnie nie przeszkadzają samochody jadące do galerii,za to każdy na deptaku uważasz za wielkie zło. W kwestii samochodów na deptaku to owszem,na przepisy narzekałem,bo w tym przypadku prawo dojazdu dla mieszkańców i dostawców uważam za istotniejsze niż widzimisię konsumenta piwa w ogródku. Widzimisię,bo nie wierzę,że te kilka dostaw to faktycznie taki problem. No,ale skoro Ty wolisz bieżące,dziurawe przepisy,które i tak nie usuwają wszystkich samochodów,to już Twój problem.
Jaką wartość ma Twoje "każdy mieszkaniec sam może sprawdzić kto ma rację",gdy poza mną dziś 3 osoby pisały,że żadnego tłumu nie ma? Uprawiasz zwykła demagogię i tyle. Dla mnie ważny jest tylko interes sprzedawców? Bzdura. Czy gdyby deptak faktycznie tętnił życiem nie byłoby to dla dobra miasta i mieszkańców? A wystarczyło nie budować w centrum galerii i tak by właśnie było. I to bez budowy rynsztoka,czyli pieniędzy w sumie wrzuconych w błoto,bo i tak nic to nie dało. Dobrze zaopatrzone i sprawnie działające sklepy kusiłyby ludzi. A tak ... wydeptują tylko podłogi galerii. A bez fajerwerków i laserów to nawet na kamienice nie spojrzą,bo i po co,skoro nic tam nie ma ciekawego? Nie ma,bo władze
Rybnika wolą dobrze robić galeriom,a drobnym przedsiębiorcom tylko kolejne kłody rzucają.
Co do gwizdania - zapraszam do dowolnego sklepu na deptaku z Twoim cytatem,że teraz to pewnie mają nawał klientów. Myślisz że Cię nie wygwiżdżą?
Co do przynudzania - może sam skorzystasz z tej rady?
anty.fudali

Postprzez Don Tytus Śr, 18 lut 2015, 15:46

Oj Arteks, Tobie już chyba najlepszy lekarz nie pomoże. Może Gregory House ? Ale on zazwyczaj u każdego stwierdza toczeń, a tego nie życzę nikomu, nawet Tobie. Dzięki za uświadomienie, że deptak służy do chodzenia. Czytając Twoje wywody byłem przekonany, że służy do siedzenia na ławeczkach i do podziwiania lokali handlowych i usługowych. Napisałem wcześniej, że te kilkanaście osób tylko przechodziło. Nikt podczas marszu ( nie spaceru) nie oglądał wystaw, bo wszyscy patrzeli pod nogi, aby nie fiknąć orła. Pewnie Twoim zdaniem patrzeli pod nogi, aby podziwiać wspaniałą kostkę brukową. Nie możesz pamiętać, jak ul.Powstańców wyglądała 30-40 lat temu. Wtedy były tam tłumy ludzi, którzy chodzili od sklepu do sklepu. Często przez pomyłkę wchodzili nawet do "Szarotki". Tego "lokalu" też nie możesz pamiętać. W dawnych czasach ul. Powstańców jeździły nawet autobusy PKS, chodniki były wąskie, a i tak była to najchętniej odwiedzana ulica w Rybniku.
Don Tytus

Postprzez Arteks Śr, 18 lut 2015, 17:18

Don Tytus napisał(a):Napisałem wcześniej, że te kilkanaście osób tylko przechodziło. Nikt podczas marszu ( nie spaceru) nie oglądał wystaw, bo wszyscy patrzeli pod nogi, aby nie fiknąć orła. Pewnie Twoim zdaniem patrzeli pod nogi, aby podziwiać wspaniałą kostkę brukową. Nie możesz pamiętać, jak ul.Powstańców wyglądała 30-40 lat temu. Wtedy były tam tłumy ludzi, którzy chodzili od sklepu do sklepu. W dawnych czasach ul. Powstańców jeździły nawet autobusy PKS, chodniki były wąskie, a i tak była to najchętniej odwiedzana ulica w Rybniku.

To z tym patrzeniem pod nogi jest jak z tą akcją gościa z PO na wózku który udawał, że nie potrafi pokonać rynny... Daj spokój tak sam jak z twoimi niedorzecznymi odnośnikami do Dr House. I nie używaj przesadyzmów w dyskusji. Nie podoba mi się ta rynna ale nie słyszałem żeby komuś się tam coś stało w ciągu ostatnich kilku miesięcy. ;)

Natomiast porównywanie dzisiaj z czymś z przed 30-40 lat jest zupełnie bez sensu. Wtedy chodziło się od sklepu do sklepu mając nadzieję, że może coś się w jednym, drugim, trzecim lub czwartym kupi... Teraz towar nas zalał i każdy może wybierać gdzie chce kupować, nawet jeśli ktoś chce robić zakupy daleko, za granicą albo w internecie. 30-40 lat temu to aby zadzwonić do Gdańska to trzeba było zamawiać rozmowę na poczcie i czekać - czasami nawet godzinę. Dzisiaj wystarczy komórka i darmowy abonament. A pamiętasz te tłumy 30-40 lat temu na dworcu PKS? Porównaj sobie to z dzisiejszym przystankiem koło Biedronki. :P
Wydaje mi się że mentalnościowo tacy ludzie jak ty, superelektro czy anty.fudali - lepiej pasowaliby do tamtych czasów, czyli końcówki PRL. Obecny wymiar jest dla was zbyt szybki, zbyt nowoczesny i trochę się pogubiliście... W sprawie deptaku sami nie wiecie co chcecie. Jak był zaniedbany to mieliście pretensje do władz miasta że go zaniedbało. Jak teraz jest czysto i schludnie - to też narzekacie...
Arteks

Postprzez Don Tytus Śr, 18 lut 2015, 18:20

Arteks napisał(a):Wtedy chodziło się od sklepu do sklepu mając nadzieję, że może coś się w jednym, drugim, trzecim lub czwartym kupi...

Mylisz się. Naczytałeś się, że w tamtych czasach w sklepach był tylko ocet. Owszem, był taki krótki czas. Potem ciągle powtarzała to styropianowa propaganda. Zapewniam Cię, że wtedy na ul. Powstańców można było kupić wszystko, jedzenie, ciuchy, buty, śrubokręt, zjeść ciastko, wypić sok z marchwi itd. Powiem więcej, z sąsiednich miast ( Żory, Jastrzębie, Wodzisław) wiele osób przyjeżdżało, aby robić tam zakupy. Pozdrawiam :)
Don Tytus

Postprzez anty.fudali Śr, 18 lut 2015, 19:12

O ile mnie pamięć nie myli,to praca na akord to relikt tamtej epoki- liczyło się by robić,nie by robić dobrze. A który z nas jest za fuszerką byle się coś działo? Ja bym wolał na deptaku np. bardziej niemieckie standardy,tj. zrobienie tego sprawnie i porządnie. Czysto i schludnie? Dziwne,bo według mnie tak nie jest. W wielu miejscach nowa nawierzchnia to krok w tył. Jest brzydka,nierówna i do tego kiepsko wykonana,więc szybko będzie wymagać poprawek. Aha,chwalenie władz,bo tak wypada,też mi pasuje pod tamtą epokę. Ja się nie boję ich krytykować. Tak więc - komu bliżej do PRL?
anty.fudali

Postprzez Arteks Śr, 18 lut 2015, 21:20

@Don Tytus - a tu się zdziwisz bo ja też nie przyjmuję ślepo "papki" jaką czasami przedstawiają niektórzy publicyści twierdząc że w dawnych czasach był tylko ocet w sklepach... Choćby z tego, że oglądam czasami stare zdjęcia, widokówki, filmy z czasów PRL i nie było znowu aż tak tragicznie. Widać że kobiety były całkiem fajnie poubierane, a w socjaliźmie raczej głodu nikt nie cierpiał więc widocznie artykuły spożywcze też można było kupić. Jak mówią prędzej urodzeni - trzeba się było bardziej nalatać i naszukać. I to by się zgadzało z tym, że chodziło się od sklepu do sklepu. Możliwe że te zagęszczenie było spowodowane tym, że sklepów w samym Rybniku jak i okolicy było dużo mniej niż w momencie kiedy ruszyła prywatna inicjatywa po 1989 roku.

Obecnie też przyjeżdżają goście z okolicznych miast bo u nich takiego nawarstwienia sklepów, pubów, cukierni i czego tam jeszcze - po prostu nie ma. Jak mówią znajomi z okolicznych miast - czasami przyjeżdżają aby poczuć atmosferę miasta i tylko posiedzieć na rynku. Jakiś czas temu starsza pani wysiadła z autobusu E3 na Kościuszki i mnie zapytała jak dojść cytuję "do tego słynnego rybnickiego rynku"... Oczywiście z przyjemnością jej wytłumaczyłem. To taki życiowy przykład osoby, która chciała zobaczyć coś o czym pewnie powiedzieli jej krewni czy znajomi z SJZ u których może przebywała?

@anty.fudali - ale tu nie chodzi o chwalenie czy krytykowanie. Ty po prostu smędzisz i przynudzasz i sam nie wiesz czego chcesz - tak jak w przypadku ruchu samochodowego w centrum.
Arteks

Postprzez anty.fudali Śr, 18 lut 2015, 21:53

Smęcę i przynudzam? Kurcze,chyba jestem kobietą. Dzięki Sherloku,sam bym na to nie wpadł ;-)
A poważniej ... wiem dobrze czego chcę - sprawiedliwych warunków konkurencji. Co do ruchu samochodowego - skoro deptak jest ograniczany,to sprawiedliwie będzie tez ograniczyć galerie. I w kierunku pałacu będę sobie mógł bezpiecznie przejść nie obawiając się,że mnie potrącisz jadąc do swojej ulubionej galerii. Aha,proszę też o zbudowanie rynsztoka w galeriach, w końcu tak światły pomysł nie może być ograniczany. Na pół roku remontu też się nie obrażę. :mrgreen:
anty.fudali

Postprzez polk Śr, 18 lut 2015, 22:52

Arteks napisał(a):
Oni nam zazdroszczą centrum jako całości także z Plazą i Focusem, które dla nich są często są niespełnionym marzeniem...

Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.
Oni nam zazdroszczą bo nie wiedzą co się z tym wiąże. My też kiedyś zazdrościliśmy tego innym, a teraz narzekamy jak to mamy.
Sam kiedyś chciałem mieszkać w centrum, można powiedzieć, że marzyłem o tym. Miałem takie "szczęście", że mi się to udało i co? Po czterech latach sprzedaję mieszkanie i uciekam stąd bo nie da się wytrzymać!
Zapewniam Cuę, że Twoi znajomi z czasem zmieniliby zdanie gdyby tu zamieszkali, albo gdyby mieli to samo u siebie.
polk

Postprzez superelektro Pt, 20 lut 2015, 13:11

@Arteks, ale teraz poleciałeś po bandzie, normalnie mnie rozwaliłeś, " aby poczuć atmosferę miasta " leżę i kwiczę. Ja kiedyś widziałem miasto, ale ono całkiem inaczej wyglądało. Tam życie zaczynało się w okolicy godziny 20, a w Rybniku o tej godzinie możesz ewentualnie spotkać menela który pełznie do żabki po kolejne piwo lub ducha. To że okoliczne miejscowości są w jeszcze gorszym stanie nie robi z Rybnika metropolii. Miasto, w którym gdybyś położył się na rynku to głowę masz w burakach a nogi w kartoflach. Rynek i do 100 m od rynku można ewentualnie nazwać miastem a cała reszta .....,lepiej nie pisać. Widziałem większe i bardziej zurbanizowane wsie. I nie trzeba wcale daleko szukać. W 1954 roku największa wieś w Europie była w Polsce, liczyła ponad 100 tys mieszkańców, ilu obywateli miał wtedy Rybnik ? Trzymaj się. Niespełna 30 tysięcy. Nadal twierdzisz że Rybnik to metropolia ? Chyba na zasadzie że na bezrybiu i rak jest rybą, do czego zresztą unia walnie się przyczynia.
superelektro

Postprzez Arteks Pt, 20 lut 2015, 14:03

superelektro napisał(a):ale teraz poleciałeś po bandzie, normalnie mnie rozwaliłeś, " aby poczuć atmosferę miasta " leżę i kwiczę. Ja kiedyś widziałem miasto, ale ono całkiem inaczej wyglądało. Tam życie zaczynało się w okolicy godziny 20, a w Rybniku o tej godzinie możesz ewentualnie spotkać menela który pełznie do żabki po kolejne piwo lub ducha.

Nie pojechałem po bandzie. To są opinie moich znajomych z powiatu wodzisławskiego, Jastrzębia, Knurowa, Czerwionki, Pszczyny, a nawet GOP. Rybnik cieszy się dobrymi opiniami wśród normalnych ludzi (hejterzy też lubią go hejtować, a to też znak że wyróżniamy się na plus).

Ale dlatego właśnie Rybnik należy do miast, że ma wszystkie jego oblicza - można spotkać menela ale można też spotkać elegancką parę która idzie na spektakl, można spotkać pełny klub który zapełniony jest przez młodych ludzi, a może też spotkać kogoś zasuwającego z eleganckimi torbami z zakupami, można zobaczyć jak funkconuje dworzec, fabryka, centrum handlowe czy urząd... Zostawmy zagraniczne miasta z krajów gdzie rządzi "maniana". W Polsce nie było nigdy zwyczaju na jakieś ogródki piwne, chodzenie po lokalach czy życie wieczorem - więc to co proponuje Rybnik to i tak jest fenomen bo u nas działa to dłużej niż np. w większych miastach GOP. U nas na Rynku zawsze są ludzie - nawet o północy. W sezonie letnim - dużo ludzi. Najlepszym dowodem na to mogą być nie tylko osobiste wizyty, wystarczy miejska kamera. Taką samą umieściłbym na deptaku.

To nie jest na bezrybiu ryba - to jedyne miasto w okolicy które ma gmachy, renomowane instytucje, nieźle zorganizowaną administrację, komunikację zapewniającą połączenia z większością miejscowości w regionie, całkiem zadbane śródmieście, świetne tereny rekreacyjne, bardzo różnorodny przemysł, specjalistyczną służbę zdrowia, fajną architekturę, świetne imprezy znane na całym Śląsku i w Polsce, a nawet ciekawych ludzi. Znasz inną definicję miasta? Swoją drogą ty też przeniosłeś sklep do miasta - bo zrozumiałeś, że w mieście masz ciekawszych klientów, większy prestiż dla firmy i większe obroty. A mentalności małomiasteczkowej niestety nie zmienisz - nie mam o to do ciebie pretensji, wszystko co nietypowe dla ciebie - zazwyczaj będzie cię dziwić bądź irytować. Rybnik jest po prostu totalnie inny od twoich Rydułtów.

Ja też pojeździłem trochę po Europie i najbrzydsze miasta jakie w życiu widziałem to były te w Donbasie - głównie dzięki temu że w ogóle nie miały centrów, ciekawych obiektów i jakiegoś życia miejskiego...

Gdzie napisałem, że Rybnik to metropolia? Wcale tak nie uważam. Rybnik to fajne miasto w którym dobrze się mieszka. Jedyne z ROW które nie robi obciachu i które można stawiać jako jakiś tam wzór. Jest to też jakieś reprezentacyjne miasto dla Śląska łamiące pewne stereotypy (chociaż nie wolne od tego co występuje na Śląsku czyli mamy też hałdy, mamy familoki, mamy problem ze smogiem).
Arteks

Postprzez jojo Pt, 20 lut 2015, 15:36

arteks tu żeś napisał wreszcie prawdę "Jedyne z ROW które nie robi obciachu i które można stawiać jako jakiś tam wzór."No rzeczywiście najlepsze w ROW ale nic poza tym.
A wy superelektro,anty.fudali i inni przestańcie zwracać uwagę artka wpisy to pewnie przestanie się tak ekscytować.
jojo

Postprzez kurier Pt, 20 lut 2015, 20:26

Jeśli ktoś się do Rybnika przyprowadził z północnej Polski to jest pod wrażeniem zarówno wyglądu tego miasta jak i tego co oferuje. Bo Śląsk kojarzy się bardzo negatywnie, a Katowice i inne miasta Śląska są bardzo przygnębiające, a ktoś kto zobaczy Rybnik jest pozytywnie zaskoczony. Zauważyłem że tu na forum dominuje takie trochę narzekanie i smutactwo. Moglibyście sie wyprowadzić z Rybnika gdzieś na północ, zobaczyli tamtejszą biedę i brak atrakcji ale byście wracali wtedy do Rybnika. Mi sie to miasto bardzo podoba. Może dla tego że mam porównanie. A deptak jest świetny. Spacerujemy chętnie z rodzinką po nim w wolne dni.
kurier

Postprzez opeltest Pt, 20 lut 2015, 20:55

nareszcie ktoś napisał coś pozytywnego,nie mogę zrozumieć malkontentów i ludzi wiecznie niezadowolonych,myślę że Rybnik jako małe miasto ma dużo ofert kulturalnych i ogólnie jest brak nudy.Wszystkie posty na NIE są chyba pisane przez osoby nie mieszkające w mieście.
Każde działanie władz jest odbierane jako złe byl prezydent A.F. było źle jest P.Kuczera chyba też jest źle to kto wybrał tego prezydenta?
może Korwin Mikke tu był ,miał obalić Straż miejską i nic......
opeltest

Postprzez kurier Pt, 20 lut 2015, 21:16

Kolego opeltest no te smutasy naprawdę nigdzie chyba nie jeżdżą lub sa wiecznie niezadowolonymi domatorami. Ilu krewnych czy znajomych chwali drogi w Rybniku, a tu nawt czytałem na tym forum teksty w stylu - po co nam autostrada skoro i tak będzie płatna. :shock: To co w Rybniku od razu mnie urzekło to fakt, że tu ciągle sie coś dzieje. Nawet nie ma pieniedzy żeby z wszystkiego korzystać. Jaki piękny nowy basen jest, jakie fajne kryte pływalnie są, sauny itd Byłem sam w szoku jak z kumplami z nowej pracy wybraliśmy się na żużel jakie to są emnocje do przeżycia w realu, jakie tu są fajne okolice do jezdzenia na rowerze,a ile jest kafejek. Można fajną pracę znaleść. Jest większa kultura jazdy. Są nowoczesne kina... A ile dzieci mają możliwości rozwoju. Na każdym kroku jakiś klub sportowy, studio tanca, ognisko muzyczne. To jest miasto którego oferta jest wieksza do nniektórych miast wojewodzkich. I wiem co mowie bo mieszkałem w przeszłości w kilku roznych miastach i z Rybnika jestem nnajbardziej zadowolony poza smrodem zimą. To jedyny duży minus. Poza tym jak na polskie warunki to miasto jest zadbane na plus w porownaniu do średniej.
kurier

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gospodarka, inwestycje i biznes