Rewitalizacja Powstańców/Sobieskiego

Czekamy na wasze informacje o inwestycjach w mieście. Jakie firmy są wizytówką Rybnika?

Moderator: Moderator

Re: Rewitalizacja Powstańców/Sobieskiego

Postprzez unlimited Pt, 15 maja 2015, 09:26

Widzę jedno rozwiązanie tego problemu. BEZPŁATNE PARKINGI. Ludzie nie są frajerami, żeby płacić więcej za parking niż lody, na które idą. Wydaje mi się, że ta kwestia powinna być szerzej dyskutowana. Kończy się to tym, że ludzie wolą parkować na Focusie czy w Plazie.

Pewnie zaraz mądrzejsi napiszą o konieczności płatnych miejsc parkingowych, ale mnie ich argumenty nie przekonują. Miasto ma tętnić życiem. Jeżeli chcę podjechać do centrum na lody włoskie za 3,50 zł i pooglądać witryny sklepowe, to nie wydam 4 złotych na parking do cholery !

Kończy się to tym, że mieszkańcy "wpadają" załatwić z góry zaplanowane sprawy i natychmiast uciekają z centrum. Spotkania odbywają się na obrzeżach miasta albo w centrach handlowych.

Kwota 2 złotych to niewiele za godzinę, ale pomnóżcie to razy 3 (godziny) razy 2 dni w tygodniu. I nagle okazuje się, że chcąc zapoznać się z ofertą sklepów na Sobieskiego albo chcąc tam wypić kawę muszę wydać w miesiącu 50 złotych na piep.rzone parkowanie. No sorry Gregory.
unlimited

Postprzez Arteks Pt, 15 maja 2015, 10:30

unlimited napisał(a):Widzę jedno rozwiązanie tego problemu. BEZPŁATNE PARKINGI. Ludzie nie są frajerami, żeby płacić więcej za parking niż lody, na które idą.Pewnie zaraz mądrzejsi napiszą o konieczności płatnych miejsc parkingowych, ale mnie ich argumenty nie przekonują. Miasto ma tętnić życiem. Jeżeli chcę podjechać do centrum na lody włoskie za 3,50 zł i pooglądać witryny sklepowe, to nie wydam 4 złotych na parking do cholery !

Uważasz 4 zł za cenę zaporową? Szooook... Sam jestem kierowcą i zauważam taki absurd że nikt z nas nie widzi niczego złego w kupnie kołpaka za kilkadziesiąt zł albo porządnego umycia auta za 10-20 zł ale parkowanie za 2 czy 4 zł to wydatek zaiście kosmiczny... ;)

Twój pogląd jest błędny. Dzięki polityce zrównoważonego transportu z bezpłatnych parkingów zrezygnowały prawie wszystkie miasta na zachodzie Europy. Tam jest wyższy poziom świadomości i cywilizacji więc można im zaufać. Zresztą wiele osób podróżuje, studiuje, pracuje czy zwiedza Europę i może to potwierdzić. Tam największą wagę przywiązuje się do transportu miejskiego, który funkcjonuje świetnie i jest doskonałą alternatywą dla komunikacji indywidualnej. Po prostu bezpłatne parkingi spowodowałyby zapchanie centrum autami... Popatrz jakie problemy komunikacyjne mają Katowice czy Rybnik przy płatnych parkingach, a co działoby się przy bezpłatnych? Przyjazność miasta nie tworzy się na autach dlatego że autem przyjedzie do centrum 1-2 czy 3 osoby, a autobusem, tramwajem czy pociągiem może przyjechać kilkadziesiąt lub kilkaset. Dlatego w interesie miasta powinna być większa dbałość o tych drugich. A zamiast zwiększać liczbę parkingów powinniśmy zwiększać tereny zielone, rekreacyjne i mieszkaniowe chowając parkingi pod ziemię lub tworząc parkingi wielopoziomowe schowane między inne budynki.

Mi co raz bardziej imponuje przemiana jaka dokonuje się w Katowicach. Miasto nastawione jeszcze 10-15 lat temu wyłącznie na motoryzację uświadomiło sobie, że to droga donikąd... Obecnie Katowice planują centra przesiadkowe na obrzeżach miast dla osób które będą chciały się przesiąść na tramwaj, ograniczają prędkość w częsci Śródmieścia do 30 km/h aby było bezpieczniej dla... rowerzystów i pieszych. Wywalają ruch uliczny z coraz większej ilości ulic (kiedyś tylko Staromiejska, obecnie także Stawowa, 3 Maja, Mariacka, Rynek). Dbają o rozwój komunikacji miejskiej - tramwaje i autobusy kursują co raz częściej, na ciągu Zawodzie-Pl. Wolności co 5 minut coś jedzie... Rozwijają ścieżki rowerowe. Dosłownie całkowicie odmienna polityka niż ta prowadzona przez lata i paradoksalnie zmiana polityki wobec ruchu samochodowego ma co raz więcej pozytywnych skutków w odbiorze miasta i w jego życiu! A u nas władze miasta nie mają niestety na razie żadnego pomysłu na walkę z korkami, a transport zrównoważony to termin którego Prezydent Kuczera i jego świta pewnie w ogóle nie zna...
Ostatnio edytowano Pt, 15 maja 2015, 11:32 przez Arteks, łącznie edytowano 2 razy
Arteks

Postprzez Arteks Pt, 15 maja 2015, 11:17

Byłem na mieście w zeszłą sobotę ze znajomymi i zrobiłem kilka zdjęć ok. 19.00-19.30. Superelektro był u siebie na stanowisku jako jeden z nielicznych handlowców... No więc centrum miasta było dość mocno oblężone, zarówno konsumpcyjne świątynie jak Focus czy Plaza jak i tradycyjne miejsca typu Rynek na którym trudno byłoby znaleźć jakieś pojedyncze miejsce siedzące w ogródkach(!), na deptaku sporo spacerujących ale w ogródkach k. Artcafe mało ludzi (w przeciwieństwie do tego na początku deptaku), tak samo w Piance niestety pustki ale... pl. JPII - rewelacja, naliczyłem z 70 osób w tym sporo dzieci dla których fontanna jest świetną atrakcją przyciągającą je do miasta, a w parku koło bazyliku brak pustych ławek, ogródki piwne tego lokalu jaki tam jest - zapełnione. Jest to wynik świetny bo "nowe miejsca" rzadko kiedy od razu dobrze pracują i musi minąć jakiś czas aby ludzie się oswoili i chcieli przebywać w jakimś nowym miejscu. Okazuje się że park i nowy plac przypadły ludziom do gustu. :) Swoją drogą w parku tematycznym po 20.00 też przebywało sporo osób mimo późnej pory i braku atrakcji "gastronomicznych". Tym razem ja zrobiłem zdjęcia bo zazwyczaj mi nie zależy na czyichś opiniach bo liczą się dla mnie fakty. Ale tym razem przedstawiam kilka fotek (szkoda że z komórki ale aparatu nie wziąłem bo nie przypuszczałem, że będzie potrzebny) aby ciągle gderacze nie gderali o pustkach. Unlimited wspomniał o niedzieli - możliwe że tak było ale w niedzielę padało i było niesamowicie wietrznie i zimno. W takie dni popularniejsze są lokale w budynkach.
Arteks

Postprzez Arteks Pt, 15 maja 2015, 11:22

Kilka zdjęć z sobotniego wieczora:
Załączniki
20150509_195050.jpg
plac wody spełnia swoją rolę i jest atrakcją samą w sobie
20150509_195050.jpg (68.1 KiB) Przeglądane 4114 razy
20150509_194056.jpg
ogródek przy Pl. JPII pełniutki...
20150509_194056.jpg (62.5 KiB) Przeglądane 4123 razy
20150509_195050.jpg
Rynek - ogródki tylko dla tych którzy lubią tłok...
20150509_195050.jpg (68.1 KiB) Przeglądane 4123 razy
Arteks

Postprzez Arteks Pt, 15 maja 2015, 11:23

Jeszcze jedno:
Załączniki
20150509_194043.jpg
20150509_194043.jpg (75.04 KiB) Przeglądane 4113 razy
Arteks

Postprzez unlimited Pt, 15 maja 2015, 12:02

Uważasz 4 zł za cenę zaporową? Szooook... Sam jestem kierowcą i zauważam taki absurd że nikt z nas nie widzi niczego złego w kupnie kołpaka za kilkadziesiąt zł albo porządnego umycia auta za 10-20 zł ale parkowanie za 2 czy 4 zł to wydatek zaiście kosmiczny... ;)

Twój pogląd jest błędny. Dzięki polityce zrównoważonego transportu z bezpłatnych parkingów zrezygnowały prawie wszystkie miasta na zachodzie Europy.

Wyciąłeś dwa zdania z mojego posta, bez dalszego tłumaczenia czemu w przykładzie o 4 złotych nie chodzi o skąpstwo. Gratuluję..

Mój pogląd kolego nie jest błędny w zastanym w Rybniku stanie faktycznym. Powoływanie się przez ciebie na to "jak być powinno" zamiast na to "jak jest" świadczy tylko o tobie. Gadasz jak stary dziad z PO.
unlimited

Postprzez Abisall Pt, 15 maja 2015, 12:14

A ja się dowiedziałem w tym tygodniu że w marcu i kwietniu, w Rybniku, jedna z poważniejszych firm zajmujących się szeroko pojętym geomarketingiem zbierała dane do analizy dla bardzo dużej firmy prowadzącej kilkanaście sieci lokali gastronomicznych( swoją drogą obecnego już w Rybniku ze swoimi markami) I ocena dla deptaku była negatywna jako miejsca gdzie można otworzyć dość oryginalną restaurację - miało by to być testowe wprowadzenie marki na rynek polski. Przykro było słuchać ale jako jedynymi pozytywami tak Rybnika jak i deptaku było to że Rybnik został określony wręcz jakby słowami wyjętymi z usta Arteksa "centralny punkt subregionu" zaś deptak to lokalizacje gdzie nie powinno w najbliższych latach być wyłączeń z użytkowania z racji remontów etc Z negatywów to co najbardziej mi się rzuciło w uszy w rozmowie to to że Rybnik zostało oceniony jako miasto bez potencjału na intensywny rozwój ( swoją drogą aż chciałbym dostać w ręce całe opracowania a nie tylko mieć wgląd w nie w postaci towarzyskiej rozmowy) a deptakowe minusy to podstawowym chyba było że ilość potencjalnych klientów nie rokuje zysków zapewniających opłacalność oraz to że podkreślono właśnie brak wygodnego dla klientów dojazdu.
Abisall

Postprzez Arteks Pt, 15 maja 2015, 12:37

Abisall napisał(a):A ja się dowiedziałem w tym tygodniu że w marcu i kwietniu, w Rybniku, jedna z poważniejszych firm zajmujących się szeroko pojętym geomarketingiem zbierała dane do analizy dla bardzo dużej firmy prowadzącej kilkanaście sieci lokali gastronomicznych.

No widzisz, a KFC, Mc czy PizzaHut funkcjonują w centrum i raczej nie narzekają na brak klientów... Jeśli jest jakiś problem dla nowej firmy to ten, że w rybnickim śródmieściu funkcjonuje kilkadziesiąt lokali gastronomicznych, a to nie jest mało. Nowemu zawsze nieco trudniej się wcisnąć, co nie znaczy że to nie jest możliwe. @unlimited - skomentowałem to co chciałem skomentować. Bezpłatne parkingi to zaprzeczenie tworzenia przyjaznego miasta. Władze miasta powinne dążyć do uspokojenia ruchu w Śródmieściu i jego powolnym zmniejszaniu, a nie zapraszaniu kierowców aut do centrum...

A tutaj macie wypowiedzi przypadkowych osób których zapytał DZ o to co sądzą o naszym deptaku, nie dziwi mnie że są zadowoleni i lubią tam przebywać. Forumowi gderacze to malkontenci którym nic się nie podoba. ;)

http://rybnik.naszemiasto.pl/artykul/de ... id,tm.html
Arteks

Postprzez superelektro So, 16 maja 2015, 09:28

Arteks, ogarnij się trochę. Pierwsza fotka to nie jest Plac Wody jak by wynikało z podpisu tylko rynek zrobiony od strony Kościelnej, trzecia zresztą też ale już prawidłowo podpisana. Ogródek piwny przy Placu JPII na ogół jest pełny to fakt. Ale czy o to właśnie chodziło ? Sądzę że jest to przyczyną pojawienia się na Powstańców większej ilości tzw. " niedopitych" którzy przychodzą prosić o drobne " na bułkę ", w domyśle w płynie. Likwiduje się sklep ROSETTE, właśnie przed chwilą był u mnie właściciel. Zwija interes i wybywa z najjaśniejszej, Noce i dnie oraz wszystko po 2,50. O likwidacji spożywczego pod siedemnastką już napisano wcześniej. Czyli z końcem maja znikną 4 punkty handlowe na odcinku 300m. To jest bardzo dużo.

Potwierdzam również to co wyżej napisał Abisall. Bardzo podobna sytuacja. Kilka dni temu był u mnie jeden z importerów elektroniki, człowiek u którego zaopatruję się od lat. Był zainteresowany jakimś większym lokalem, zaproponowałem na dole po Schleckerze. Lokal mu się podobał, ale po godzinie stwierdził że ta ulica nie ma potencjału cokolwiek by to miało znaczyć, i nie wchodzi w ten interes. Więc coś w tym jest jeżeli dwie różne osoby mówią to samo.
superelektro

Postprzez Arteks So, 16 maja 2015, 21:08

superelektro napisał(a):[...]ogarnij się trochę. Pierwsza fotka to nie jest Plac Wody jak by wynikało z podpisu tylko rynek zrobiony od strony Kościelnej, trzecia zresztą też ale już prawidłowo podpisana. Ogródek piwny przy Placu JPII na ogół jest pełny to fakt. Ale czy o to właśnie chodziło ? Sądzę że jest to przyczyną pojawienia się na Powstańców większej ilości tzw. " niedopitych" którzy przychodzą prosić o drobne " na bułkę ", w domyśle w płynie. Likwiduje się sklep ROSETTE, właśnie przed chwilą był u mnie właściciel. Zwija interes i wybywa z najjaśniejszej, Noce i dnie oraz wszystko po 2,50. O likwidacji spożywczego pod siedemnastką już napisano wcześniej. Czyli z końcem maja znikną 4 punkty handlowe na odcinku 300m. To jest bardzo dużo.

Tak, masz rację, miała tam trafić inna fotografia, sorry za błędny opis.

Natomiast ty trochę o kozie, a ja o wozie. Ja piszę że deptak pełni swoją rolę odnośnie spacerów, pl. JPII staje się co raz bardziej lubianym miejscem. Zatrzymują się tam rowerzyści, przychodzą ludzie z dziećmi. Przypomnę - 2 lata temu w tym miejscu było ruchliwe i nieprzyjemne skrzyżowanie! Natomiast co do placówek handlowych to zawsze tak będzie, że jedne się będą otwierać inne zamykać. Jeśli ten gość o którym wspominasz, chce wyjechać za granicę to... nic by go nie powstrzymało. Pewnie w ogóle jest wkurzony na różne rzeczy, nie tylko na to że klientów było za mało ale możliwe że wkurzył go nasz system skarbowy, nierzetelni dostawcy czy jeszcze coś innego. Natomiast ja zauważyłem nowe lokale jakie pojawiły się na deptaku: Plastik, Młynek i Cafe Marina. :) 4 znikną, 3 się pojawiły, na minusie jest więc jeden...

Widzę że nikt nie komentuje wypowiedzi mieszkańców miasta w artykule który zalinkowałem. Nie dziwi mnie to. Różne głupoty można wypisywać na forum i uchodzi to "na sucho" ale nie da się zaprzeczyć realnym osobom które lubią przychodzić na deptak. :D
Arteks

Postprzez Abisall So, 16 maja 2015, 22:28

Plastik jest zwykłym przeniesieniem sklepu z innej lokalizacji - z Korfantego dokładnie. Hurra optymizm z racji otwarcia się czegoś nowego to naiwna propaganda sukcesu- łatwo wbrew pozorom otworzyć coś w naszych realiach, ale mądry człowiek woli poczekać i zobaczyć ile z tych biznesów przetrwa 1 rok chociaż... I co tu komentować opinię 6 osób? Od ręki mogę zrobić ci tu "artykuł" gdzie jakieś 70 osób mieszkających, pracujących, prowadzących interesy w ścisłym otoczeniu deptaka wypowie się znacznie mniej pochlebnie
Abisall

Postprzez Arteks So, 16 maja 2015, 22:43

Abisall napisał(a):I co tu komentować opinię 6 osób? Od ręki mogę zrobić ci tu "artykuł" gdzie jakieś 70 osób mieszkających, pracujących, prowadzących interesy w ścisłym otoczeniu deptaka wypowie się znacznie mniej pochlebnie

To zrób taki artykuł :) i potem nie zapomnij zalinkować... ;) Póki nie ma twojego, mogę do woli powoływać się na ten z DZ. :D Ja ci mogę od siebie powiedzieć, że poza mankamentami o których mówią wszyscy (np. rynna, farba na ławkach, uciążliwości w czasie modernizacji, brak realizacji pełnego projektu np. w zakresie małej architektury czy imprez) nie spotykam się poza forum z jakąś większą krytyką. Wręcz przeciwnie większość jest zadowolona z końcowego efektu i nie wiem czy pamiętasz, jakiś czas temu dyskutowaliśmy o pustce jak było zimno. Popatrz, zrobiło się ciepło i na pl. JPII tydzień temu mnóstwo ludzi. Nie mam potrzeby sprawdzania tego co tydzień, na długo wystarczy mi to co widziałem w ostatnią sobotę.

Ps. Jeśli jakiś sklep przenosi się z Korfantego na deptak to świadczy to o tym, że właściciel uznał że to może być lepsze miejsce na handel. Niedawno podawałem przykład, że jakiś sklep z męską odzieżą na Powstańców przeniósł się z mniejszego do większego lokalu - czy to oznacza, że zwiększa sobie koszty dla zabawy? ;)
Arteks

Postprzez Abisall So, 16 maja 2015, 22:58

. Jeśli jakiś sklep przenosi się z Korfantego na deptak to świadczy to o tym, że właściciel uznał że to może być lepsze miejsce na handel. Niedawno podawałem przykład, że jakiś sklep z męską odzieżą na Powstańców przeniósł się z mniejszego do większego lokalu - czy to oznacza, że zwiększa sobie koszty dla zabawy?

Nie po prostu pogoniono ich z poprzedniej lokalizacji a tu (nie jestem w 100% pewien) mieli preferencyjne warunki najmu - proste?
Jak już po wielokroć wspominałem - ja na deptaku jestem codziennie i ta ilość ludzi którą widzę wcale nie pozwala myśleć o sukcesie deptaka. Dlaczego? Ano dlatego że raz nie ma ich wcale to znacząco więcej jak w czasach przed deptakiem dwa gro tych osób to przechodnie tylko a nie klienci- i owszem to przedsiębiorcy winni pomyśleć nad zamianą przechodnia w klienta ale tak czy inaczej wiele się nie zmieniło... A tworzenie Deptaka wygenerowało kolosalne problemy niczego nie poprawiając niestety. Ty twierdzisz że poza forum nie spotykasz się z krytyka a ja słyszę tą krytykę co rusz, ty robisz zdjęcia i ja i nasze zdjęcie różnią się dość konkretnie pod względem frekwencji, z Twoich słów można by wysnuć wniosek że deptak to biznesowy samograj i tylko ludzie co tam pracują to patałachy a ja słyszę od kobiety profesjonalnie zajmującej się badaniami rynku że to miejsce nie ma wystarczającego potencjału dla firmy z bodaj miliardowymi obrotami
Ps Oczywiście że możesz sobie linkować co tam chcesz ale nie oczekuj że bezrefleksyjnie przyklaśniemy tu Twoim zafałszowanym przez mało subtelna erystyką twierdzeniom
Abisall

Postprzez superelektro N, 17 maja 2015, 09:36

Arteks, ja Ci piszę że na konkretnym odcinku kilkuset metrów od świateł do Bazyliki wkrótce " wypadną " 4 sklepy, a Ty Piszesz że w tym czasie gdzieś w Rybniku powstały 3 nowe. Mnie interesuje ten właśnie odcinek gdyż pamiętam jak lata temu trudno było tą ulicą przejść, a dziś hula na niej wiatr. Wtedy nie było tu wolnego lokalu. W dniu dzisiejszym jest trochę więcej przechodniów, tak, przechodniów. Ludzie idą do kościoła a za godzinę będą wracali. I to jest cały ruch na Powstańców. I nawet na Twoich fotkach widać wyraźnie które miejsca są przez " miasto " uprzywilejowane. Chociażby to że na rynku dopuszczono pstrokaciznę jeżeli chodzi o parasole a na Powstańców już nie. To już jest inne miasto ? No i jakoś nie widać tych tłumów chętnych do otwierania kolejnych ogródków.
superelektro

Postprzez Arteks N, 17 maja 2015, 10:23

superelektro napisał(a):Arteks, ja Ci piszę że na konkretnym odcinku kilkuset metrów od świateł do Bazyliki wkrótce " wypadną " 4 sklepy, a Ty Piszesz że w tym czasie gdzieś w Rybniku powstały 3 nowe.

Nie "gdzieś" bo przy deptaku... Deptakiem określam tę część które przeszła w zeszłym roku remont. Problem z tobą jest taki, że zawsze doszukujesz się negatywów, a dla mnie likwidacja jakiegoś sklepu, jeśli wkrótce pojawia się inny - nie jest negatywem. Dlaczego poza ciągłymi gmeraczami nie słychać aby handlowcy czy branża gastronomiczna narzekała na deptak i swoje przychody? Nie widzicie tu jakieś sprzeczności? Ja nie widzę bo według mnie jest w miarę ok. Kupując buty w pewnym sklepie zagadnąłem o obroty i sprzedawca stwierdził, że jest ok. :)

@Abisall - trochę ci się wątki rozjechały bo ty piszesz o potencjale miejsca które na jakąś dużą sieć gastronomiczną która bazuje na ilości może być faktycznie słabe (na Mariackiej w Katowicach też nie ma jakichś dużych sieciówek). Ale ja piszę o czymś innym, a mianowicie o tym, że to miejsce zaczyna przyciągać co raz więcej osób i to w porach gdzie poza nieliczną gastronomią wszystko jest pozamykane, a więc jednak te miejsca zaczynają na nowo przyciągać ludzi i to czasami całe rodziny lub grupy. Jak byłem tydzień temu to akurat ktoś robił nawet sesję fotograficzną z modelkami... Nie patrzmy ciągle tylko na wszystko przez pryzmat biznesu ale tego gdzie i w jakim celu można wyjść. Pl. JPII z fontanną naprawdę przyciąga. Natomiast pytanie dla dziennikarzy aby molestowali władze miasta w sprawie dokończenia deptaka i imprez jakie się tam miały odbywać bo mamy połowę maja, a tzw. pl. opowieści nie powstał, małej architektury nie ma, imprez na deptaku nie ma (poza jakimiś przemarszami czy grą jaką zorganizowali harcerze). Coś ekipa Kuczery mocno przysypia...

I nie chodzi mi o bezrefleksyjne przyklaskiwanie. Bo nigdy na czymś takim mi nie zależało. Wręcz przeciwnie - lubię merytorycznie i refleksyjnie dyskutować. Ale ten przykład z DZ jest też mocny bo te opinie są zgodne z tym co się słyszy na co dzień.
Arteks

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gospodarka, inwestycje i biznes