Rewitalizacja Powstańców/Sobieskiego

Czekamy na wasze informacje o inwestycjach w mieście. Jakie firmy są wizytówką Rybnika?

Moderator: Moderator

Re: Rewitalizacja Powstańców/Sobieskiego

Postprzez Arteks Wt, 28 lip 2015, 09:30

Życie nie znosi pustki... Wiosną wspominaliśmy o braku lodziarni z lodami włoskimi na deptaku. Już jest budka na pl. JPII która oferuje takie lody. :)
Arteks

Postprzez marys76 Wt, 28 lip 2015, 15:44

Ta budka jest tam już od maja. :D
marys76

Postprzez Arteks Śr, 26 sie 2015, 13:10

Jakiś czas temu napisałem w dyskusji z anty.fudali i superelektro, że w kamienicy po Fatimie nikt się nie ulokuje bo po prostu lokal jest w beznadziejnym stanie. Ku mojemu zdziwieniu zauważyłem, że wymieniono tam drzwi i trwa w środku remont. W miejsce dość obskórnego sklepu spożywczego jaki zlikwidował się jakiś czas temu powstaje sklep z ciuchami z dość dobrze wyglądającym wnętrzem, chyba pod nazwą Sierra czy coś w tym stylu. No i drodzy narzekacze - deptak jednak przyciąga nie tylko spacerowiczów i rodziny ale także handlowców. :)

W Cynamonce w sobotę był tłum - chyba jakiś event tam się odbywał. A Pianka też miał kilka stolików wypełnionych. Największym wzięciem cieszy się ogródek przy bazylice. Nawet musieli dołożyć stolików żeby wszyscy chętni się zmieścili.
Arteks

Postprzez anty.fudali Śr, 26 sie 2015, 20:47

Obecnie problemem nie jest otworzyć sklep,problemem jest raczej go utrzymać. Sklep z ciuchami? Hmm,tam jakby takowych w okolicy brakowało,ale ok,nie jestem kobietą,mogę się nie znać. Jak ten sklep będzie istniał np. za 2 lata,to możemy próbować wyciągać jakieś wnioski na temat sytuacji handlowców w tym rejonie. Jak na razie nie ma powodu do radości. Jak ostatnio tamtędy przechodziłem,wolnych lokali było wciąż sporo. Sorry,ale "salon regionu" to to nie jest.
Dobrze,że Cynamonka się tak stara,mam nadzieję,że im się takie organizowanie atrakcji opłaci.
anty.fudali

Postprzez Arteks Wt, 31 maja 2016, 10:08

W dawnym Cytrusku na Powstańców ulokował się kolejny lokal gastronomiczny na deptaku. Z kolei na Wysokiej przy pl. JP II powstał Barbershop (specjalistyczny zakład fryzjerski). Byłem w niedzielę na naszym deptaku ok. 18.00-20.00 - tłumy zarówno na nim, w lokalach jak i na pl. JPII. Bardzo powiększyły się ogródki przy pubie na JPII - widocznie właściciel uznał, że w zeszłym roku było za mało miejsc. Na placu pojawiły się lody z cukierni Lilli-cafe.

Widziałem też naszego malkontenta forumowego @superelektro. Mimo niedzieli siedział sobie w swoim sklepie i jak zawsze interesował go tylko ekran komputera. ;)
Arteks

Postprzez anty.fudali Wt, 31 maja 2016, 18:11

Jak powszechnie wiadomo "tłumy w znaczeniu Arteksa" są dalekie od kłopotów z przejściem. Moje okazjonalne wizyty na deptaku nigdy nie były związane z żadnym tłumem. Jeszcze nie widziałem,by taka ulicą Powstańców na przykład pod względem przepustowości dla ludzi przekroczyła to,co widziałem na schodach ruchomych w Focusie.
Z tym Cytruskiem to faktycznie szał - remont skończył się już dawno,a tam po raz pierwszy może coś otworzą. Hmm,to pewnie przez ten nadmiar chętnych tak ciężko było wybrać wynajmującego ;-)
anty.fudali

Postprzez Arteks Pt, 3 cze 2016, 09:56

anty.fudali napisał(a):Jak powszechnie wiadomo "tłumy w znaczeniu Arteksa" są dalekie od kłopotów z przejściem.

Jadąc na rowerze musiałem być bardzo ostrożny aby kogoś nie potrącić. :) I tak jest każdy weekend jak jest ładna pogoda. Sklepy pozamykane, a ludzi multum - to samo na placu i w pobliskim parku. A kiedyś było tam pusto i przygnębiająco. Rusz się nudny człowieku od komputera to zobaczysz co dzieje się w mieście i jak miejsca poddane remontowi przyciągają! Innym fajnym miejscem jest pełny w dni wolne czy popołudnia - park tematyczny.
Arteks

Postprzez Arteks N, 5 cze 2016, 22:24

Dzisiaj ok. 19.00 czyli w porze mniejszych spacerów niż popołudnia - pl. JP II - razem z ogródkami ok. 70 osób na placu po którym 2 lata temu jeździły tylko auta, a w niedzielę o tej porze nie było tam kiedyś żywej duszy. Dobrze, że właściciel lokalu przy JPII zainwestował więcej miejsc siedzących niż w zeszłym roku - przydają się. Oprócz tego w parku obok też kilkadziesiąt osób. I dlatego warto dla tych ludzi zmieniać nasze miasto i równoważyć potrzeby pieszych i niech władze miasta nie słuchają malkontentów i leniwych kierowców bo to głównie piesi i rowerzyści są klientami lokali, a wszystkie przy deptaku pełne. Rynek także pełny z czego wynika, że takie rewitalizacje nie wyciągają ludzi z innych fajnych miejsc typu Rynek ale... przyciągają nowych. Ze względu na wiecznych malkontentów którym nie wystarczy relacja słowna, jedno zdjęcie. A superelektro zamiast wyjść ze swojej norki - znowu był w środku ale ja go jeszcze ani razu nie widziałem na powietrzu na zewnątrz. Widziałby co się dzieje na świecie prawdziwym a nie tylko wirtualnym.
Załączniki
Pl.JPII06.2016.jpg
Pl.JPII06.2016.jpg (254.18 KiB) Przeglądane 830 razy
Arteks

Postprzez anty.fudali Wt, 7 cze 2016, 16:23

No tak,kolega Arteks znów się dowartościował swoją elokwencją. Szkoda,że jak zwykle nietrafną,ale ... to przecież przypadek nieuleczalny. Niech się dowartościuje,skoro potrzebuje ;-)
Wiele razy pisałem,że ta fontanna jako atrakcja się sprawdza,że plac przy Bazylice faktycznie zyskał. Ludzi jest trochę więcej,ale też nie ma co wspominać o jakichkolwiek tłumach. Tyle,że tylko tam. Pisanie o uważaniu na rowerze o niczym nie świadczy,i przed remontem trzeba było uważać. No tak,ale prościej wmawiać komuś,że ogląda świat wirtualny,a nie prawdziwy,gdy samemu ma się gdzieś prawdziwe obroty sklepów przy deptaku. Już nie wspominam nawet,że każdy ma chyba prawo tak spędzać czas jak chce,a nie jak rzecze Arteks.
anty.fudali

Postprzez Arteks Wt, 7 cze 2016, 16:36

@anty.fudali - gdyby nie to zdjęcie to mielibyśmy znowu twoje projekcje i paranoje o tym, że jest pusto i nie warto było robić całego remontu bo nikt tam nie chodzi i nie przebywa... Ty może nie ale inni mieszkańcy Rybnika i okolic chętnie wybierają się tam nie tylko w weekendy. A co nas obchodzą obroty sklepów? Przecież one zależą też w dużej mierze od przedsiębiorczości i reklamy oraz asortymentu jaki oferują? Nie opłaca się jednemu, to będzie innemu - wolny rynek chłopie! Rok temu wieszczyłeś, że Pianka nie wytrzyma długo na tym deptaku. Od tego czasu pojawiły się nim co najmniej dwa nowe lokale gastro, a Pianka ma co raz więcej klientów. Wydziwiałeś na Fudalego jak zamknął dla aut Rynek i okoliczne ulice, że ucierpi na tym lokalny handel mimo że takie są europejskie trendy. Wieszczyłeś bankructwo handlu i gastronomii, a mamy ich rozwój. Jesteś jak nachalna cyganka której wieszczby nigdy się nie sprawdzają...
Arteks

Postprzez anty.fudali Wt, 7 cze 2016, 17:02

Ech,i następny stek bzdur.
To Ty wieszczyłeś "Salon Regionu",a powstał bubel z brzydkimi ławkami,wypadającą kostką i rynsztokiem. Nigdy nie twierdziłem,że jest pusto,jest mniej więcej tyle ludzi,co było i przedtem. Niestety nie potrafię się cofać w czasie,by zrobić odpowiednie zdjęcie. Zresztą ... nawet gdy ktoś kiedyś prezentował takie zdjęcia,to liczenie ludzi Ci nie wychodziło. Wiadomo,że Ciebie nie obchodzą obroty,bo Ciebie interesuje tylko czubek własnego nosa. A gadanie o wolnym rynku gościa,który nie ma zielonego pojęcia na temat specyfiki handlu w tym rejonie,to zwyczajna kpina.
Piance nie wieszczyłem upadku,życzyłem jej jak najlepiej. Cieszę się,że się trzyma. Żałuję jedynie niektórych innych sklepów,którym nie było to dane.
Nie piernicz o narzekaniu na zamykanie Rynku dla samochodów,bo od dawna nie jest on normalną strefą ruchu. To,że paru "koleżków" miało to gdzieś,a Straż Miejska to olewała,to już nie moja wina.
Rozwój handlu? Przybyło jedynie gastronomii,banków i sklepów z ciuchami - no szał po prostu. Zresztą ... jak można mówić o rozwoju,gdy jednocześnie ma się gdzieś obroty? Na Twojej zasadzie można powiedzieć,że przyspieszenie do 100 jakiegoś grata wzrośnie,jak się go zaszpachluje i pomaluje na czerwono.
anty.fudali

Postprzez Arteks Cz, 9 cze 2016, 23:45

anty.fudali napisał(a):To Ty wieszczyłeś "Salon Regionu",a powstał bubel z brzydkimi ławkami,wypadającą kostką i rynsztokiem. Nigdy nie twierdziłem,że jest pusto,jest mniej więcej tyle ludzi,co było i przedtem.

Ja jestem konsekwentny. Na twoje brednie - zdjęcie które potwierdza to co piszę. Gdybym tam był wcześniej, pewnie byłoby jeszcze bardziej efektowne. Co do tego jak wyglądało to skrzyżowanie przed remontem, znajdziesz sporo zdjęć w medialnych portalach - było puste, obleśne i zajęte w dużej mierze przez auta. Mi wystarczy pamięć do której nie lubię wracać bo było tam smutno, pusto i motokultowo.

Wieszczyłem "salon regionu" i to się sprawdziło. Najpierw na otwarcie przyjechało pół Śląska i organizatorzy mieli kłopot bo się nie spodziewali takiej frekwencji. A obecnie... sporo eleganckich kobiet robi na deptaku zakupy, ludzie na nowo zaczęli spacerować tym traktem - i to zarówno młodzi jak i starzy, biznesmeni przypomnieli sobie o tym, że można się umówić na obiad czy kawę właśnie tam, na pl. JPII lubią przychodzić całe rodziny, miejsce stało się nowym obowiązkowym punktem dla rowerzystów którzy odwiedzają Rybnik a także osób spoza Rybnika którzy chcą zobaczyć grającą, kolorową fontannę wieczorem, w dzień jest to ogromna atrakcja dla małych dzieci. Park po renowacji tętni życiem, spotykają się tam grupy młodzieży, ludzie czytają książki, dzieci bawią się na placu zabaw. To taki świetny przykład uprzyjaźniania miasta, podobnie jak wywalanie aut z ulic w Śródmieściu - czego totalnie nie rozumiesz jako istota bardzo zacofana i zaściankowa. Ale takich memrał jak ty nikt z władz miasta nigdy nie będzie słuchał. ;P
Arteks

Postprzez anty.fudali Pt, 10 cze 2016, 09:23

Najbardziej mnie zastanawia,jakim cudem uważasz,że mnie przekonasz popełniając elementarne błędy logiczne m. in. niepoprawnie uogólniając.
Gdybyś czytał wypowiedzi,z którymi polemizujesz,to byś zauważył,że ja wyżej napisałem,że plac przy Bazylice zyskał na popularności. Kiedy jednak piszę o deptaku jako całości,to sorry,ale podawanie jako dowodu przykładu jedynie fragmentu tego deptaka,niczego nie dowodzi. Podobnie nie rozumiem przerzucania atrakcyjności placu i fontanny na atrakcyjność parku. Czyżbyś zapomniał,że park ten został zmniejszony? Owszem,popularność fontanny sprawia,że i park jest częściej wykorzystywany. Nie dziwi to tym bardziej,gdy w innych miejscach Rybnika zieleń jest tak masakrowana (pewnie w ramach uprzyjaźniania miasta ;-) ) . Dotyczy to także deptaka, kwiatów i zieleni było tam więcej wcześniej.
Frekwencja z imprezy otwarcia nie dowodzi atrakcyjności – organizując jakiś pokaz darmowych „fajerwerków” nawet na szczerym polu,dostaniesz wielokrotnie większy tłum ludzi. Czy to znaczy,że to pole stało się atrakcyjne?
Wywalanie aut z ulic ze Śródmieścia? Hmm, ja już nawet nie pamiętam czasów,gdy Powstańców i Sobieskiego były normalnymi ulicami,więc o jakim wywaleniu piszesz? Plac przy Bazylice? - no tak,ubyło jednej ulicy,raczej nieszczególnie istotnej dla kierowców,teraz samochody są „kilka” metrów dalej – szału nie widzę. Na jakiej podstawie jednak uogólniasz to na całe Śródmieście? Już nawet zostawiając w spokoju Focus i Plazę, budowa Kauflandu zamiast parku spowodowała przyrost ruchu. Gdzie więc to uprzyjaźnianie miasta i redukcja „motokultu” w Śródmieściu? Poza tym skoro dla Ciebie synonimem popularności danego miejsca jest ilość ludzi,to może porównasz ilość „klientów” na deptaku z ilością w tym Kauflandzie? Zapewne wyjdzie,że beton i parking daję większy ruch niż " Twoje krzaczory". Jaki z tego wniosek?
A finalnie zwróć uwagę,że wątek ten jest w dziale „Gospodarka, inwestycje i biznes",więc jeśli te Twoje ochy i achy nad atrakcyjnością placu nie przekładają się na obroty handlowców,to przykro mi,ale piszesz nie na temat.
anty.fudali

Postprzez Arteks Pt, 10 cze 2016, 11:34

anty.fudali napisał(a):Gdybyś czytał wypowiedzi,z którymi polemizujesz,to byś zauważył,że ja wyżej napisałem,że plac przy Bazylice zyskał na popularności. Kiedy jednak piszę o deptaku jako całości,to sorry,ale podawanie jako dowodu przykładu jedynie fragmentu tego deptaka,niczego nie dowodzi. Podobnie nie rozumiem przerzucania atrakcyjności placu i fontanny na atrakcyjność parku. A finalnie zwróć uwagę,że wątek ten jest w dziale „Gospodarka, inwestycje i biznes",więc jeśli te Twoje ochy i achy nad atrakcyjnością placu nie przekładają się na obroty handlowców,to przykro mi,ale piszesz nie na temat.

A dlaczego mamy wierzyć tobie, że się nie przekładają? A może mają większe obroty niż kiedyś? Pustych lokali prawie nie ma, a jeśli ktoś czasami kończy działalność - to jest to normalne dla całego handlu gdziekolwiek. Wiadomo, że nigdy nie będzie tak, że 100% lokali będzie zajętych. Tak nie ma nawet w Pradze czy Wiedniu. Na pewno jeden cel został osiągnięty - jest dużo bardziej estetyczniej, a wizja projektanta aby uwolnić to miejsce z aut, stworzyć nowy plac i fontannę oraz unowocześnić zieleniec jest z pewnością udana i przyciąga tam ludzi. No więc po co twoje smuty skoro sam przyznajesz, że cała płn-wsch część Śródmieścia zyskała? Totalny nudziarz z ciebie. I ja mam tylko jedną wielką satysfakcję - nikt cię nie słucha i nikt nie traktuje poważnie twojego bełkotu. Ze swoich źródeł wiem, że nowe władze miasta szykują kolejne rewolucyjne zmiany ograniczające ruch samochodowy w Śródmieściu. Stąd m.in. opracowywany plan mobilności. To też jest pokłosie wpisów ludzi nowoczesnych mojego pokroju. :)

Na koniec przypomnę, że Rynek był jeszcze dwa lata temu jednym wielkim parkingiem i nie jest prawdą to, że tam od lat nie było ruchu samochodowego bo cały czas był ruch związany z dostawami i zakupami i to bardzo intensywny. Teraz go nie ma, jest bezpieczniej i przyjemniej, a pieszych jakby więcej niż kiedyś. To tylko jedno ze zdjęć które to upamiętnia:
http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,pre ... 718-2.html
Arteks

Postprzez anty.fudali Pt, 10 cze 2016, 12:58

"A dlaczego mamy wierzyć tobie, że się nie przekładają? A może mają większe obroty niż kiedyś?" - innymi słowy,nic nie wiem na ten temat,ale i tak się wypowiem.
Plac przy bazylice to cała płn-wsch część Śródmieścia? A ja naiwny myślałem,że Rybnik jest większy.
O,a do tego przeniesiemy temat na Rynek. Nie wiedziałem,że to też część Powstańców/Sobieskiego i była tam rewitalizacja. Co do linku,to doczytaj artykuł,jakie były wtedy zasady. To,że ktoś tam nielegalnie parkował,nie znaczy,że to był parking. Wystarczyło zagonić do roboty odpowiednie służby. Ale po co? Nie byłoby uzasadnienia dla drogich bramek.
Rewolucyjne zmiany ograniczające ruch w Śródmieściu? Pożyjemy zobaczymy. Nie mam zaufania do miłośników rdzy,betonu i wycinki wszelkiej zieleni.
anty.fudali

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gospodarka, inwestycje i biznes