Lokalny rynek pracy

Czekamy na wasze informacje o inwestycjach w mieście. Jakie firmy są wizytówką Rybnika?

Moderator: Moderator

Re: Lokalny rynek pracy

Postprzez qwerty Cz, 21 lut 2013, 21:26

Dla Arturka i Adama Fudalego - zwolennikow opierania lokalnej gospodarki na handlu detaliczym i zwolennikow uszczesliwiania mieszkancow miasta tylko i wylacznie tworzeniem miejsc pracy w marketach
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... na.html#MT
q.
qwerty

Postprzez Arteks Cz, 21 lut 2013, 21:48

Aluś, ja mam coś ciekawszego o miejscach pracy. W ostatnim numerze Gazety Rybnickiej jest taka ciekawa informacja związana z końcem ulg podatkowych na terenie dawnej Kopalni Rymer i RZN.: W sumie w ciągu tych dziewięciu lat na terenach objętych ulgą powstało co najmniej 700 miejsc pracy. Ogółem ze zwolnienia skorzystało 20 podmiotów. Suma zwolnień z podatku od nieruchomości wyniosła 6,4 mln zł.700 miejsc pracy, które dziwnym trafem wyparowały, nie dotarły, nie mieszczą się w twojej głowie lub nie widnieją w wikipedii... Sam kiedyś wskazywałem na to, że na KWK Rymer zainstalowało się sporo nowych podmiotów i to bynajmniej nie z branży marketowej, której tak bardzo nie lubisz. Ale wtedy nie wiedziałem, że chodzi aż o 700 miejsc pracy. Te nowe miejsca pracy może nie powstałyby gdyby nie pomysł z ulgami ze strony władz miasta :) Ciekaw jestem jakie tam są zarobki ale nie sądzę że tak niskie jak w żorskiej strefie ekonomicznej w której zainwestowali koreańcy :)
Arteks

Postprzez ursus Cz, 21 lut 2013, 23:13

Gazeta Rybnicka jest tak wiarygodna i obiektywna jak Fakt,Onet i Gazeta Wyborcza razem wzięte,szczególnie,jeżeli chodzi o osiągnięcia naszych władz
ursus

Postprzez qwerty Pt, 22 lut 2013, 09:57

Wlasnie. Bo gdyby bylo sie czym chwalic, to w tym artykule zawartym w nasze propagandowej gazetce podaliby nazwy firm, ktore tam istnieja.
Oczywiscie Arturek nie wie, ze ta gazeta to propagandowa tuba Fudalego wydawana za nasze pieniadze.
q.
qwerty

Postprzez Arteks Cz, 28 lut 2013, 12:56

qwerty napisał(a):Wlasnie. Bo gdyby bylo sie czym chwalic, to w tym artykule zawartym w nasze propagandowej gazetce podaliby nazwy firm, ktore tam istnieja.

Nie, bo to nie było celem tej notatki w której chodziło o koniec zwolnienia podatkowego dla firm które tam zainwestowały, a nie podsumowanie czy wymiana inwestorów. Szkoda, że jakiekolwiek argumenty które obalają twoje mity i wieloletnie brednie kwitujesz w ten sposób. To jeszcze raz potwierdza, że rynek pracy jest tylko jednym z przyczynków do kłótni z twojej strony, a nie stanowi dla ciebie problemu samego w sobie... Problemem dla ciebie jest Fudali, a nie rynek pracy który w Rybniku jest dość mocno urozmaicony.
Arteks

Postprzez qwerty Cz, 28 lut 2013, 13:16

Kolejny raz sam sobie zapzreczasz. Skoro w notatce chdozilo o zwolnienie z podatku a nie o zatrudnienie, to dlaczego podajesz ja jako argument w tej drugiej sprawie? Po prostu nie potrafisz tego sam zrozumiec.

Poza tym jakie argumenty?
Podales liste firm?
Podales ilosc zatrudnionych w danych firmach?
Zawarles w tej liscie informacje o tym ktore firmy przeniosly tam miejsca pracy, a ktore je stworzyly od zera?
Nie podales niczego z powyzszych i probujesz mowic o jakichkolwiek argumentach?

Jak zwykle operujesz sloganami i haslami wyborczymi i nie podajesz ZADNEGO twardego faktu na potwierdzenie tych Twoich wymyslow. Tak, jak w przypadku zwiekszenia zatrudnienia w ZUS o 65 tys. osob i tak samo jak w przypadku Sadu Okregowego w Rybniku (ktory tutaj nie powstanie - przynajmniej na pewno nie w budynku obok PKP, bo budynek ten nie spelnia wymogow).
q.
qwerty

Postprzez Arteks Cz, 28 lut 2013, 13:26

qwerty napisał(a):Kolejny raz sam sobie zapzreczasz. Skoro w notatce chdozilo o zwolnienie z podatku a nie o zatrudnienie, to dlaczego podajesz ja jako argument w tej drugiej sprawie? Po prostu nie potrafisz tego sam zrozumiec.

Jeśli kwestionujesz to co napisano w GR że w rybnickiej strefie obejmującej dawne RZN i KWK Rymer powstało 700 miejsc pracy od początku powstania tej strefy to podaj na to źródła zamiast pisać bzdury nie na temat. Krótko i na temat a nie od rzeczy proszę! Ja podałem konkret i jeśli chcesz na temat dyskutować to też podaj konkret, a jak nie do idź lepiej coś zjeść ;P
Arteks

Postprzez qwerty So, 2 mar 2013, 10:34

Arturku konkret to sie podaje po to, zeby POTWIERDZIC informacje a nie, zeby jej zaprzeczyc.
Podaj firmy, w ktorych to niby powstalo choc 100 miejsc pracy.
Bo napisac, ze "powstaly tam miejsca pracy" jest bardzo latwo, tylko zapominajac, ze firmy sie powstawaly tam, tylko sie przenosily:
http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,na- ... -8658.html

"Prym we „wspólnocie” firm działających na terenach po kopalni Rymer wiodą szefowie Remontexu, Lubaru, Dominatu i Tombudu."

Wiec skoncz pierdzielic, ze jest tak cudownie na podstawie jakiegos strzepka informacji, bo jak to sie mowilo u nas na podworku "dupczysz fleki".

A tu masz - kochajacy sie w marketach i galeriach wiesniaczku. Artykul o nowej produkcji w Oplu. Nowa produkcja w fabryce w czasie, gdy sprzedaz aut w Europie zalicza dwucyfrowy procentowy spadek.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... _2015.html

Tylko takie buraki i ograniczone w mysleniu buraki jak ten Fudali i Ty nie rozumiecie, ze podstawa istnienia w gospodarce sa dobre zakaldy produkcyjne. Dobre - zapewniajace wysoka jakosc i realna cene. I w tej chwili wiekszy nacisk kladzie sie na to pierwsze. Przykladem wlasnie Opel i Fiat.
Fiat ma przejsciowe problemy (rowniez spowodowane przez twardoglowych zwiazkowcow). Po "politycznym" przeniesieniu czesci produkcji do Wloch, gdy juz zaspokojono te polityczne zapedy, teraz nastepny duzy projekt Fiata przeprowadza wlasnie w Tychach. Bo oprocz politykow rzadza tam tez ekonomisci, ktorzy dobrze sobie sdaja sprawe z tego, ze w Tychach produkowali wysoka jakosc (Panda byla w czolowkach rankingow niezawodnosci gdy byla produkowana w Tychach, to samo Fiat 600) i za rozsadna cene.

Zobaczysz - za dwa lata sie to spelni, tak jak spelnilo sie to, ze M5 w Rybniku za 20 tys to bzdura i tak samo jak mkowielm, ze wczesniej czy pozniej kolo Domusu powstanie Kaufland.
q.
qwerty

Postprzez qwerty N, 3 mar 2013, 09:46

Ciekawi mnie co powie Arturek na temat spektakularnego zamkniecia jednego z wiekszych biznesow prowadzonych w jednej z rybnickich galerii, ktore niedlugo stanie sie oficjalnym faktem.
Ciekawi mnie, czy ludzie tam pracujacy dostali jakakolwiek odprawe na otarcie lez (bo np. 1500 osob zwalnianych z Fiata przytuli calkiem niezla kaske - od 9 do 18 miesiecznych pensji - a srednia pensja w Fiacie to ponad 4000).
q.
qwerty

Postprzez Arteks Cz, 7 mar 2013, 10:07

qwerty napisał(a):Ciekawi mnie co powie Arturek na temat spektakularnego zamkniecia jednego z wiekszych biznesow prowadzonych w jednej z rybnickich galerii, ktore niedlugo stanie sie oficjalnym faktem. Ciekawi mnie, czy ludzie tam pracujacy dostali jakakolwiek odprawe na otarcie lez (bo np. 1500 osob zwalnianych z Fiata przytuli calkiem niezla kaske - od 9 do 18 miesiecznych pensji - a srednia pensja w Fiacie to ponad 4000).

Znowu jakieś chore pomysły... Przecież prawo pracy jest jednakowe dla każdej firmy. A odprawy są tylko na otarcie łez. Lepiej mieć pracę i myśleć o jakieś stabilizacji niż mieć chwilowo więcej pieniędzy i niepewną zawodową przyszłość. Kilka dni temu czytałem, że poza Fiatem zwalniają też jego kooproducenci - ok. 850 osób. Szkoda ludzi. Szkoda tych miejsc pracy. No i jaka jest rola władz miast w których nastąpiły tak drastyczne zwolnienia? Czy tak samo są winni zmniejszaniu się miejsc pracy jak ich zwiększaniu? Twoje myślenie powinno być bardziej konsekwentne Aluś ;) A może chciałbym za dużo od ciebie? ;|
Arteks

Postprzez stopa Cz, 7 mar 2013, 10:25

Co do tych miejsc pracy na terenach po byłej KWK Rymer to działa tam wiele innych firm.
Sporo inwestuje Zarmen (i jego spółki córki), są drobni przedsiębiorcy, są magazyny np. Coca-Coli.
Biurowiec kupił chyba Vacat z Zebrzydowickiej, ale tu nic się nie dzieje.
Obserwuję to na co dzień i w porównaniu do np. Dębieńska (mimo niby otwieranej kopalni)
wygląda to chyba znacznie lepiej.
Mi osobiście wydaje się, że lepszym rozwiązaniem jest bardziej rozproszony system zatrudnienia,
bo w przypadku upadku dużego zakładu (np. zwolnienia w Tychach) na rynek wypuszczane są duże ilości
bezrobotnych. Oczywiście nie dotyczy to państwowych molochów np. KWK tylko prywatnych przedsiębiorstw.
Pozdrawiam
stopa

Postprzez qwerty Cz, 7 mar 2013, 19:08

Arteks napisał(a):Znowu jakieś chore pomysły... Przecież prawo pracy jest jednakowe dla każdej firmy. A odprawy są tylko na otarcie łez. Lepiej mieć pracę i myśleć o jakieś stabilizacji niż mieć chwilowo więcej pieniędzy i niepewną zawodową przyszłość. Kilka dni temu czytałem, że poza Fiatem zwalniają też jego kooproducenci - ok. 850 osób. Szkoda ludzi. Szkoda tych miejsc pracy. No i jaka jest rola władz miast w których nastąpiły tak drastyczne zwolnienia? Czy tak samo są winni zmniejszaniu się miejsc pracy jak ich zwiększaniu? Twoje myślenie powinno być bardziej konsekwentne Aluś ;) A może chciałbym za dużo od ciebie? ;|

Wiesz - cofam to, co o Tobie mowilem - nie jestes zadnym zwiazkowcem. Bo gdybys byl to wiedzialbys jaka jest roznica.
Otoz roznica jest taka, ze jak Fiat robi zwolnienia grupowe, to placi odprawe (wg. prawa 3 pensje o ile sie nie myle). Fiat jeszcze zrobil cos innego - jesli zechcesz dobrowolnie odejsc, to dostaniesz od 9 do 18 miesiecznych pensji odprawy (w zaleznosci od stazu pracy).

W przypadku zamkniecia w jednej z rybnickich galerii, ktore mam na mysli - nie ma nic takiego jak jakakolwiek odprawa. Wszyscy dostali wypowiedzenia i papa.
Taka roznica miedzy duzymi firmami produkcyjnymi a malutkimi sklepikami zatrudniajacymi po 20-30 osob.

Ale zeby to rozumiec trzeba miec troche bardziej otwarty umysl niz Ty i Fudali no i trzeba miec rozeznanie co sie dzieje w gospodarce - np. rozumiec, ze niemozliwe jest zatrudnienie w jednym zakladzie pracy w jednym roku 65 tys. osob. Trzeba tez rozumiec, ze prawo wlasnie nie jest takei samo dla kazdej firmy. Ale tego nie zrozumie prosty malutki internetowy krzykaczek, ktory nie jest w stanie ogarnac rzeczy bardziej skomplikowanych niz detaliczny handel butami.

q.
qwerty

Postprzez qwerty Pn, 11 mar 2013, 15:02

Bardzo ciekawe dane!
Jak wiadomo - srednia pensja w sektorze przedsiebiorstw podawana jest dla firm zatrudniajacych 9 i wiecej osob i wyniosla w styczniu 2013 roku 3680,18 PLN.

Dane te jednak obejmuja tylko firmy z zatrudnieniem powyzej 9 osob. A jak wyglada sytuacja w firmach zatrudniajacych mniej niz rzeczone 9 osob (czyli np. wiekszosc sklepow w rybnickich galeriach)? Wedlug niektorych (takich jak np. Arturek vel Arteks) sytuacja pracujacych w tych sklepikach jest o wiele lepsza, niz sytuacja pracujacych powiedzmy w fabrykach usytuowanych w licznych polskich strefach ekonomicznych.

Pewne swiatlo na sytuacje w mikro firmach daja dane publikowane przez GUS w oparciu o badania takich firm. Dane za a 2011 rok mozna znalezc tutaj: http://www.stat.gov.pl/gus/5840_7077_PLK_HTML.htm
Wynika z nich, ze przecietne wynagrodzenie w mikro przedsiebiorstwach w 2011 roku to 1987,4 PLN. W tym samym czasie przecietne wynagrodzenie w sektorze przedsiebiorstw wynioslo okolo 3500 PLN (w tej chwili brak zrodla, ale dla upartych moge poszperac w necie), czyli znaczaco mniej.

Ciekawe czy piewcy i zwolennicy drobnego handlu detalicznego maja cos do powiedzenia na temat tych danych?
Arturku - masz cos do powiedzenia?
q.
qwerty

Postprzez Arteks Śr, 13 mar 2013, 21:25

qwerty napisał(a):Ciekawe czy piewcy i zwolennicy drobnego handlu detalicznego maja cos do powiedzenia na temat tych danych?
Arturku - masz cos do powiedzenia?

Aluś, po prostu musieli cię źle traktować w Scalaku i stąd masz jakiś uraz do handlu. Dyskusja na ten temat nie ma sensu bo argumenty już dawno wymieniliśmy. Po prostu zostań przy swoim zdaniu, ze handel jest zły i należałoby go zlikwidować. Myślę że nikt nie będzie miał o takie twoje poglądy pretensji bo wiadomo, żeś dziwak ;)
Arteks

Postprzez qwerty Cz, 14 mar 2013, 09:30

Nigdy tam nie pracowalem ale rozumiem, ze nie napiszesz na temat tych danych nic, procz glupawych idiotycnych tekscikow. Te dane obalaja Twoja teorie n/t jak to sklepiki sa zajebistymi pracodawcami, ale jestes tchorzliwym prostaczkiem i nie masz na tyle jaj, zeby przyznac, ze sklepiki zatrudniaja na pol etatu i placa po 5 zeta za godzine.

Tak to jest, jak ktos nie ma cywilnej odwagi sie przyznac, ze nie mylilo.
q.
qwerty

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gospodarka, inwestycje i biznes