Lokalny rynek pracy

Czekamy na wasze informacje o inwestycjach w mieście. Jakie firmy są wizytówką Rybnika?

Moderator: Moderator

Re: Lokalny rynek pracy

Postprzez amk Pt, 2 paź 2015, 21:35

Arteks napisał(a):@stopa - to nie może być hala magazynowa. Widziałem ogłoszenie o budowie "nowej linii produkcyjnej" - coś w tym stylu. Ogłoszenie wisiało w UM.

http://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=31&Id=27401
amk

Postprzez superelektro So, 3 paź 2015, 07:53

Afordancja, dostrzegasz tę drobną różnicę pomiędzy 16% a 0 ?
superelektro

Postprzez piotrekdec So, 3 paź 2015, 11:03

To wszystko slogany oderwane od rzeczywistości

to po prostu korwinologia w czystej postaci

Żadnych zasiłków jeżeli w powiecie jest choć jedna oferta zatrudnienia

ciekawi mnie jak to się to ma do tego co zostało napisane wcześniej:
mianowicie, że pracowników należy i można zachęcać tylko jedną kwestia-pensją;
ale teoretyzując (bo z jkm inaczej nie można): dlaczego zakładasz, że oferta pracy
jako pojawiłaby się (która zawieszałaby cały system pomocy) nie byłaby równa np. 1000zł?
oczywiście w utopijnej wersji płacono by znacznie więcej bo...(pracodawca ma dobre serce z natury? ; )
dlaczego pracodawca miałby oferować więcej mając o wiele silniejszą pozycje niż obecnie,
czyli mógłby w znacznie większym stopniu liczyć na desperacje ewentualnych pracowników
piotrekdec

Postprzez stopa So, 3 paź 2015, 17:24

Arteks zobacz, ze w BIP jest informacja o warunkach środowiskowych dla inwestycji wydanych 17 sierpnia. Do budowy - uzyskania decyzji o pozwoleniu jeszcze trochę brakuje. Projekt budowlany, 65 dni na pozwolenie, 14 dni na uprawomocnienie. Ta inwestycja może ruszyć najprędzej po 5 listopada. Być może ruszy budowa nowej linii produkcyjnej w przyszłości. O tym nie wiem. W tej chwili montowana jest konstrukcja pod magazyn. Jest to Cd. inwestycji jaka była wykonywana wcześniej na przełomie 2014/2015 r. Pozdrawiam.
stopa

Postprzez Arteks Wt, 9 lut 2016, 00:16

Ciekaw jestem ile kasy pozyskają z tego przedsiębiorcy z Rybniku we współpracy z PUP:

http://biznes.onet.pl/praca/bezrobocie/ ... cia/rtc4bz

Z drugiej strony tak wielu mówi, że w Gliwicach tak łatwo o pracę - to czemu jest tam 9 tys. bezrobotnych z czego ponad 2 tys. to ludzie młodzi? A może problem jest podobny do tego jaki jest u nas czyli: niektórzy nie chcą pracować, niektórzy zostali źle przygotowani do zawodu, niektórzy poszli na łatwiznę wybierając edukację niedostosowaną do współczesnych potrzeb rynku pracy? A może są też mało elastyczni, leniwi lub niekreatywni? Nie wiem dlaczego tak mało młodych ludzi decyduje się na firmy mimo różnych dotacji i środków pomocowych jakie oferuje państwo.
Arteks

Postprzez dr Becker Wt, 9 lut 2016, 08:19

Arteks napisał(a):Z drugiej strony tak wielu mówi, że w Gliwicach tak łatwo o pracę - to czemu jest tam 9 tys. bezrobotnych z czego ponad 2 tys. to ludzie młodzi? A może problem jest podobny do tego jaki jest u nas czyli: niektórzy nie chcą pracować, niektórzy zostali źle przygotowani do zawodu, niektórzy poszli na łatwiznę wybierając edukację niedostosowaną do współczesnych potrzeb rynku pracy? A może są też mało elastyczni, leniwi lub niekreatywni? Nie wiem dlaczego tak mało młodych ludzi decyduje się na firmy mimo różnych dotacji i środków pomocowych jakie oferuje państwo.

Wielu ma również nierealne wymagania płacowe odnośnie pierwszej pracy.
Wykształcenie to osobna kwestia, jest legion magistrów po marketingu i zarządzaniu albo politologii lub teologii - gdzie oni chcą znaleźć pracę w swoim "fachu" za dobre pieniądze?
Natomiast co do zakładania firm to się młodym nie dziwię, trzeba mieć pomysł na działalność która się utrzyma na rynku i da jakiś dochód - a o to niełatwo. Poza tym makabrycznie pojebane przepisy i podatki oraz trudny do udźwignięcia ZUS.
dr Becker

Postprzez kame-leon Wt, 9 lut 2016, 21:34

Jestem właśnie takim młodym człowiekiem, który założył firmę z dotacji. I co? I jest problem - nie z pracą, nie ze znalezieniem zleceń - problem jest ze znalezieniem pracowników. Od jakiegoś czasu szukam samodzielnych fachowców - monterów suchej zabudowy. Oferuję im wynagrodzenie za m2 zabudowy, pracę na umowę o pracę (po pierwszym miesiącu pracy na umowie zlecenie - w celu sprawdzenia czy warto nam współpracować). Ile płacę? Przy takiej wydajności jaką mam sam razem ze współpracownikiem, daje to możliwość zarobienia 2800 zł netto (prawie 4000 zł brutto). Cały ten dochód normalnie ozusowany, oskładkowany. I co? I ludzie dzwonią, ale dla większości pierwsze schody pojawiają się, kiedy proszę ich o wysłanie danych do przygotowania umowy zlecenia i skierowania na badania lekarskie - tu już większości się nie chce wysłać prostego maila. Nie wiem z czego to wynika - czy z małej ilości fachowców, czy z niskiego proponowanego wynagrodzenia - choć czy to mało ile mogę zaoferować?
kame-leon

Postprzez adamb Śr, 10 lut 2016, 00:18

Kame-leon troszeczkę pokręciłeś te informacje (celowo ?) podając, że płacisz za m2 by za chwilę napisać "daje to możliwość zarobienia 2800 zł netto (prawie 4000 zł brutto)" .
Nie mnie oceniać Twoją wydajność i kolegi, ale jeśli podajesz wynagrodzenie za m2 to podaj też ile proponujesz za ten m2, bo może się okazać że za te 2800zł do "łapy" Twój pracownik musi wykonać 500m2 GKB na miesiąc... co by tłumaczyło brak zainteresowania.
adamb

Postprzez panoczek Śr, 10 lut 2016, 08:26

kame-leon ludzie do pracy zawsze się znajdą. Wystaw ogłoszenia na OLX i podobnych portalach. Dodatkowo polecam Ci zawierać umowę o pracę na czas określony na początku, a nie śmieciówkę, bo to odstrasza. Polecał bym też zapraszać ludzi do siedziby w celu pozyskania danych do umowy, przygotuj formularz gdzie można wpisać co trzeba. Gdyby mnie ktoś zapytał o skan dowodu to bym na pewno nie wysłał. Możesz też spróbować zaoferować pracę na pół etatu, duża grupa ludzi nie da rady pracować na pełny etat, bo na przykład studiuje lub opiekuje się kimś.
panoczek

Postprzez kame-leon Śr, 10 lut 2016, 12:23

adamb, oferuję 20-25 zł brutto za m2 zabudowy. Podałem orientacyjną kwotę 2800 netto jaka wychodzi przy wydajności jaką mam sam wraz ze współpracownikiem - miesięcznie jesteśmy w stanie zrobić 280-300 m2. Jeżeli ktoś zrobi więcej - zarobi więcej. Nie mam problemów z umową o pracę, a umowę zlecenie ciężko nazwać teraz śmieciówką, skoro jest ozusowana tak samo jak umowa o pracę - zresztą umowa zlecenie wyłącznie na okres 1 miesiąca, w celu sprawdzenia jak ktoś pracuje - różne rzeczy można powiedzieć w trakcie rozmowy, a prawda potem wychodzi na budowie - przykład - dziś po dwóch dniach pracy jeden ze świeżo zatrudnionych pracowników nie pojawił się w pracy, a robotę którą zaczął muszę teraz poprawiać, mimo że deklarował się jako fachowiec z kilkuletnim doświadczeniem.
kame-leon

Postprzez Arteks Cz, 11 lut 2016, 11:24

kame-leon napisał(a):adamb, oferuję 20-25 zł brutto za m2 zabudowy. Podałem orientacyjną kwotę 2800 netto jaka wychodzi przy wydajności jaką mam sam wraz ze współpracownikiem - miesięcznie jesteśmy w stanie zrobić 280-300 m2. Jeżeli ktoś zrobi więcej - zarobi więcej.

Ode mnie szacun ma każdy kto nie jest roszczeniowy i sam sobie tworzy miejsce pracy, a ten kto tworzy miejsca pracy dla innych ma podwójny szacun. Zarobek jaki oferujesz jest całkiem dobry ale twój przykład tylko dowodzi, że wśród bezrobotnych większość nie chce podejmować pracy lub chcieliby zarabiać 5000 zł i mieć prywatną sekretarkę i służbowe auto... ;)
Arteks

Postprzez siwy_rybnik Cz, 11 lut 2016, 12:47

adamb, oferuję 20-25 zł brutto za m2 zabudowy. Podałem orientacyjną kwotę 2800 netto jaka wychodzi przy wydajności jaką mam sam wraz ze współpracownikiem - miesięcznie jesteśmy w stanie zrobić 280-300 m2. Jeżeli ktoś zrobi więcej - zarobi więcej

Nie znam się na tej branży. Jednak mam wątpliwości czy wynagrodzenie w porównaniu z wymaganiami jest faktycznie dobre.

Kumpel, który od 3 lat prowadzi firmę budowlaną oferuje następujące warunki:

- wynagrodzenie netto: 3500 zł;
- wymagana miesięczna wydajność: 200 m2;
- dodatkowe premie: 100 zł netto za każde kolejne 10m2.

Przy wydajności 300m2, pracownik otrzymuje na czysto ok. 4500 zł.

Jego firma zatrudnia obecnie 10 pracowników. W ciągu 3 lat działania firmy, tylko jeden pracownik "nawalił". Z znalezieniem pracowników do pracy nigdy nie było problemów. Co do zatrudnienia, to kumpel zatrudnia tylko i wyłącznie na umowę o pracę - na stałe (nie stosuje umów próbnych, a tym bardziej umów śmieciowych).

Stawka 2800 zł netto a 4500 zł netto za wydajność ok. 300 m2 to jednak spora różnica. W branży budowlanej - z tego mi wiadomo - są chętni do pracy, jednakże najlepsi specjaliści idą tam gdzie ich najlepiej opłacają + nie kombinują z różnych dziwnymi umowami.
siwy_rybnik

Postprzez kame-leon Cz, 18 lut 2016, 13:36

siwy_rybnik,
podana przez Ciebie stawka 3500 zł netto przy wydajności 200m2 daje stawkę 25 zł brutto za m2, a więc identyczną z tą, którą również oferuję.
Podałem orientacyjną stawkę 2800 zł netto w odniesieniu do wydajności, jaką jestem w stanie osiągnąć sam wraz ze współpracownikiem - podane przeze mnie 300m2 należy podzielić na 2, co daje wynagrodzenie 2800 netto za 150 m2. Inną wydajność będzie miała ekipa 2-osoba, a inną już nawet 3 czy 4 osobowa.

Prowadzę firmę od 3 miesięcy - oferuję tyle ile mogę dać, a ile mnie nigdy nikt nie zaproponował. Wydaje mi się, że to jest godne wynagrodzenie.
Zazdroszczę twojemu koledze że udało mu się znaleźć bez żadnego problemu tak wielką ekipę. Mam nadzieję, że mi też się to w końcu uda.
kame-leon

Postprzez siwy_rybnik Cz, 18 lut 2016, 13:58

@kame-leon - teraz to bardziej konkretnie wyjaśniłeś, bo wcześniej faktycznie można to było różnie zrozumieć.

W takiej sytuacji faktycznie Twoja stawka wydaje się być w pełni rynkowa. Znajomy daje od razu umowę o pracę czas nieokreślony - może to powoduje to, że tak łatwo znajduje pracowników i nie ma generalnie problemów z pracownikami.

Oczywiście to nie jest Twoja wina, ale generalnie w zawodach "z fachem" coraz mocniej odczuwa się niechęć do jakichkolwiek innych umów niż umowa na stałe. Niestety wielu przedsiębiorców w ten sposób prowadzi "wyzysk". Przez co mogą cierpieć inni uczciwi pracodawcy - np. Twoja firma.
siwy_rybnik

Postprzez Arteks So, 2 kwi 2016, 20:28

Zarobki w marketach co raz lepsze. W Lidlu można zarobić nie pracując na stanowisku kierowniczym 2850 zł brutto. To świetny zarobek biorąc pod uwagę warunki pracy. Tak samo Biedronka i Tesco podniosły od 1 IV płacę która jest niewiele niższa niż w Lidlu. Gdzie te czasy kiedy wielu narzekało na zarobki w marketach? ;)

http://www.rp.pl/Handel/303229926-Po-Bi ... nikow.html
Arteks

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gospodarka, inwestycje i biznes