POMYSŁ NA BIZNES W RYBNIKU ?

Czekamy na wasze informacje o inwestycjach w mieście. Jakie firmy są wizytówką Rybnika?

Moderator: Moderator

Re: POMYSŁ NA BIZNES W RYBNIKU ?

Postprzez Arteks N, 15 kwi 2012, 19:43

@marta - Ale te pustostany o których mówisz są przeważnie tylko w okolicy Powstańców/Łony/Sobieskiego. Być może są tam za wysokie czynsze, a właściciele kamienic wolą mieć puste lokale niż spuścić cenę o 30-40%. Tym ulicom z pewnością też może pomóc zapowiadana rewitalizacja. Cukiernie zawsze będą cieszyć się powodzeniem - chyba że zabiją je czynsze i właściciele kamienic. @lateks - nie truj się margaryną bo to chemiczne świństwo. Możesz kupić masło czy jakiś miks również polskiego producenta ale jeśli ci życie miłe nie jedz sztucznego świństwa, które kiedyś wymyślono jako tani substytut masła! A co do obcego kapitału to przecież nie tylko handel czy produkcja bazuje na korporacyjności. Przecież dostawca prądu na Śląsku to też obcy kapitał i używając komputera czy zmywarki do naczyń - bogacimy kogoś zza granicy. Tylko, że ja w przeciwieństwie do was nie widzę w tym nic złego. Polskie firmy też mogą robić za granicą interesy. Kto im zabrania? @kasia - przestańcie ciągle narzekać, może to nie miasto jest złe tylko ty się nie nadajesz to prowadzenia biznesu. Wielu ludzi prowadzi biznesy i jest bardzo zadowolonych. Ostatnio bardzo dużo turków otwiera swoje biznesy w naszym mieście - jakoś żaden nie narzeka. Jeden z nich - Abdullah Cimen - obalił mit, że się nie opłaca otwierać nowych biznesów. Powiedział w wywiadzie na pytanie dziennikarza Patrząc na to, co się dzieje w rybnickich galeriach – Plazie i Focusie, wydaje się, że życie handlowe poza tymi dwoma centrami nie istnieje... tak:

Jak pan sam widzi to nieprawda. My w Rybniku otwieraliśmy swoją sieć w pozornie najgorszym czasie: działalność rozpoczynała Plaza i Focus, 3 lata temu rozpoczął się kryzys gospodarczy. Ale wie pan, w języku chińskim kryzys ma 2 znaczenia: pierwsze to po prostu kryzys, drugie to okazja. I my tę okazję chcieliśmy wykorzystać, otwierając sklep na Placu Wolności, przy ul. Raciborskiej i w dawnym EMPiK-u, przy ul. Sobieskiego.

No i co wy na to drodzy malkontenci? Wiecie na kogo narzekali polscy handlowcy przed wojną kiedy nie było marketów ani galerii w miastach? Na Żydów, którzy byli czesto bardziej operatywniejsi i mieli niższe marże. Uważano ich, że niszczą polski handel itd. A więc zawsze znajdzie się jakieś usprawiedliwienie na swoją bezczynność i nieróbstwo. Zawsze się znajdzie ktoś kto przeszkadza. I zawsze w Polsce się znajdzie powód do narzekania...

Natomiast z pewnością to co pisze Adam ma sens szczególnie na czasie kryzysu. Powinniśmy w naszych planach remontowych, usługowych czy zakupowych przede wszystkim jeśli to możliwe bogacić rybnickie, lokalne firmy! Jeśli chcemy zrobić sobie przyjemność - korzystajmy choćby czasami z naszych restauracji czy cukierni. Nawet jazda miejskim autobusem jest korzystna dla społeczności naszego miasta w przeciwieństwie do indywidualnej jazdy samochodem na benzynę z jakiegoś bogatego koncernu...
Arteks

Postprzez orient Wt, 17 kwi 2012, 22:40

Święta prawda Arteks. Większość tak jak Qwerty woli narzekania i smucenie zamiast wziąść się w garść i zrobić coś swojego jeśli nie można liczyć na rząd czy samorząd. Ciekawa informacja o tym, że Śląsk to drugi region w Polsce z ilością e-sklepów. Ciekaw jestem ilu młodych ludzi wpadło na taki pomysł w Rybniku, który może być bardzo dochodowy:
Ślązacy mają najwięcej biznesów w internecie, zaraz po Mazowszu
http://rybnik.naszemiasto.pl/artykul/13 ... 1456,1,3,4
Znalazłem już parę sklepów na allegro z Rybnika ale ciekawy jestem jaki to jest procent i ile osób z tego żyje.
orient

Postprzez truman20 Śr, 18 kwi 2012, 09:04

Arteks z całym szacunkiem, ale podajesz jeden argument przeciwko wielu i cieszysz się jak dziecko. Posłuchaj argumentów tych wszystkich sklepów, które musiały zniknąć, to już nie będziesz się tak cieszył. Akurat ja raz kupiłem spodnie w sklepie tego Pana, którego przytaczasz wyżej. Zapłaciłem 20zł taniej niż np. w Pako a spodnie się rozdarły po 3 miesiącach (nie wspominając już o tym, że sam musiałem poprosić sprzedawczynię o paragon, ale to już inna sprawa, nie wnikam). W spodniach z Pako chodzę już 5 lat. Nie problem sprzedać kiepskiej jakości towar za wyższą cenę i mówić ludziom, że jest dobry, ale spróbuj sprzedać naprawdę dobry towar za niską cenę, to przy dzisiejszych kosztach najmu, mediów czy zatrudnienia i Twoich niskich marżach długo nie pociągniesz. Właściciel Metro dobrze zna chińskie powiedzenia, więc pewnie jest to wyjaśnienie powyższej sytuacji z towarami. Gwarantuję Ci, że ten Pan charytatywnie nie trzyma tych sklepów a słowo marża i cena zakupu ma tutaj kluczowe znaczenie i powiedzeniem o żydach i ich niskiej marży to pojechałeś jak po maśle... Z resztą porównanie handlu przed wojną do dzisiejszego to wysokie nadużycie a wręcz nie ma najmniejszego sensu.

P.S. z autobusami to też pojechałeś - wychodzi na to, że jeżdżą one na Rybnickiej wodzie a nie na paliwie z bogatego koncernu (chociaż przy cenie wody i tak jazda na rybnickiej wodzie wyszła by dużo drożej niż na paliwie bogatego koncernu). Bogacenie tych bogatych już koncernów jazdą autobusem a jazdą autem będzie na porównywalnym poziomie. Nawet bym się pokusił o stwierdzenie, że zanieczyszczenie środowiska spalinami, które wyrzuca stary autobus jest na porównywalnym poziomie z tym, jakby te 20-30 osób jechało osobno nowoczesnymi samochodami na benzynę czy nawet na ropę, więc ten argument też legł w gruzach. Jedynym plusem tego jest to, że ruch byłby mniejszy i cała komunikacja sprawniej by się toczyła.

Natomiast z pewnością to co pisze Adam ma sens szczególnie na czasie kryzysu. Powinniśmy w naszych planach remontowych, usługowych czy zakupowych przede wszystkim jeśli to możliwe bogacić rybnickie, lokalne firmy! Jeśli chcemy zrobić sobie przyjemność - korzystajmy choćby czasami z naszych restauracji czy cukierni.

Jeśli o to chodzi, to tutaj się z Tobą zgadzam w 100%. Popieram i jestem za! :)

orient jak zawsze szukam czegoś w internecie, to najpierw szukam firm z Rybnika. Niestety bardzo często po znalezieniu naprawdę taniej i dobrej oferty spotykam się z sytuacją, że dzwonię i pytam czy można podjechać obejrzeć i kupić osobiście, to otrzymuję odpowiedź, że prowadzona jest tylko sprzedaż wysyłkowa. To świadczy tylko o jednym - firma jest prowadzona zazwyczaj w prywatnym domu lub mieszkaniu przez rodzinny interes lub tylko jedną osobę. Odpada wtedy dużo kosztów dlatego można jechać na niskich marżach. Jakby mieli założyć osobne siedziby, magazyny, zatrudnić chociaż jednego pracownika, zakupić sprzęt, to sprawa nie wygląda już tak różowo. Firmy dobrze prosperujące w internecie, to firmy z tradycją i sprzedażą bezpośrednią, gdzie internet to tylko dodatkowy kanał sprzedaży i wtedy też można pojechać po niższych marżach, bo korzyści czerpie się ze sprzedaży bezpośredniej. Podsumowując całą sytuację, to wystartowanie dzisiaj od nowa w jakimś interesem internetowym czy bezpośrednim nie jest takie łatwe przy dzisiejszych kosztach. Firmy, które zaczynały w mieszkaniu lub piwnicy w boomie sprzedaży internetowej rozwinęły się bardzo, kiedyś nawet głupi koszt wysyłki był tańszy niż dzisiaj dlatego można było się wybić. Dzisiaj trzeba by naprawdę mieć dobre kontakty żeby kupić dobry towar i tanio, ale producenci wolą sprzedać sieci marketów towar na tony niż brudzić się i sprzedawać dwa kartony małemu sklepowi dlatego są odsyłani do dystrybutorów a wtedy cena jest mało opłacalna.
truman20

Postprzez mateusz_ Śr, 3 paź 2012, 22:00

Witam serdecznie. Chciałem przeprowadzić mały wywiad. Czy ktoś z was ma na co dzień styczność z ul.Wysoką w Rybniku? Konkretnie okrąglak i jego otoczenie. Mieści się tam naprawdę sporo firm, co powinno przekładać się na ruch pieszych, ew. samochodowy choć to to ulica jednokierunkowa. Pytam bo od długiego czasu poszukuję lokalu w rozsądnej cenie aby przenieść działalność. Nigdy nie brałem pod uwagę takiej lokalizacji i ciężko mi obiektywnie to ocenić.
Działalność handlowo-usługowa sprzedaż platformy cyfrowej oraz osprzętu sat. Stąd poszukuję lokalu z witryną oraz o sporym ruchu pieszych lub samochodowym koniecznie parter do 50m2.

Jeśli ktoś może podzielić się sensowną opinią bądź widział/ma do zaoferowania lokal to zapraszam do kontaktu.
mateusz_

Postprzez shonya Cz, 4 paź 2012, 07:40

Kilka dużych lokali z witryną na pewno znajdziesz na Powstańców (na witrynach są kartki z nr tel), koło Okrąglaka nie kojarzę takiej miejscówki, ale jeśli taką znajdziesz, to pewnie minimalnie tańszą niż na Powstańców.
shonya

Postprzez mateusz_ Cz, 4 paź 2012, 10:38

Na Powstańców są owszem, czynsz 2000zł + media. Wczoraj sprawdzałem, do tego jeden jest w opłakanym stanie i do samodzielnego opalania. Mówię o ul.Wysokiej bo jest tam lokal parter okrąglaka ale nie mam pewności czy jest do dobre miejsce na tego typu działalność (blisko centrum ale jednak trochę na uboczu) i myślałem, że ktoś może ma jakieś doświadczenia biznesowe w tamtym rejonie.
mateusz_

Postprzez adamb Cz, 4 paź 2012, 19:42

Sprzedaż platformy ok. ale przy handlu częściami TV/SAT będziesz musiał konkurować ze Scalakiem :wink: ... no i miejsce - niby centrum ale jakby na uboczu.
adamb

Postprzez Arteks Cz, 4 paź 2012, 20:45

mateusz_ napisał(a):Na Powstańców są owszem, czynsz 2000zł + media. Wczoraj sprawdzałem, do tego jeden jest w opłakanym stanie i do samodzielnego opalania. Mówię o ul.Wysokiej bo jest tam lokal parter okrąglaka ale nie mam pewności czy jest do dobre miejsce na tego typu działalność (blisko centrum ale jednak trochę na uboczu) i myślałem, że ktoś może ma jakieś doświadczenia biznesowe w tamtym rejonie.

Górna część miasta czyli to co za schodami TZR nie jest typowo handlowa, jest tam dużo mniej sklepów niż w ścisłym centrum ale co zauważyłem sklepy które tam są - nie zmieniają się prawie od lat. Może to wynika stąd, że to są sklepy specjalistyczne, a do takich mało kiedy trafia ktoś przypadkowy. Bo takie sklepy po prostu się szuka i to w skali całego subregionu. Skoro są od lat to chyba są rentowne :) Poza tym ktoś kto przyjdzie do Scalaka przy okazji może zobaczyć twój sklep. Nie radzę Powstańców - po pierwsze ulica ta będzie przechodzić przez wiele miesięcy remont (przynajmniej tak obiecuje AF) a to może negatywnie odbić się na twojej działalności, szczególnie jako nowemu sklepowi. Poza tym po remoncie na pewno ulica nabierze blasku, zyska na znaczeniu - a to spowoduje wzrost kosztów.
Arteks

Postprzez mateusz_ So, 6 paź 2012, 23:09

Powstańców nie biorę pod uwagę. Dla nowego punktu ryzyko związane z tą lokalizacją istnieje.Nieraz już przekonałem się, że klient kupujący w sklepie obok z innej branży często nie zwraca uwagi na to co jest za ścianą z prostej przyczyny- nie interesuje się tym, nie jest mu to potrzebne ale z drugiej strony koduje info, że coś takiego tam jest i czasem w rozmowach rodzinnych czy wśród znajomych ktoś go zapyta i taki klient pocztą pantoflową trafia do właściwego miejsca.

Ze Scalakiem akurat nie zamierzałbym konkurować ponieważ nie będę prowadzić tak szerokiego asortymentu a tylko sprzęt tv-sat potrzebny w sprzedaży platformy cyfrowej.Oczywiście pewne produkty by się pokrywały ale widzę pewną spójność i szansę wymiany klientów. Tylko czy klienci odwiedzający pobliskie punkty handlowo usługowe oraz "Okrąglak" i garstkę przechodni dadzą rentowność ciężko powiedzieć. Tego nikt nie gwarantuje:) Dzięki za opinię, zobaczymy jak to się potoczy.

Pozdrawiam
mateusz_

Postprzez p1chrunch N, 21 paź 2012, 19:23

Czy byłyby kiedyś szanse na rozwój przemysłu wysokiej technologii w naszym mieście? Chodziłoby mi o procesory, karty graficzne i sprzęt RTV.
p1chrunch

Postprzez Afordancja Pn, 22 paź 2012, 06:35

p1chrunch napisał(a):Czy byłyby kiedyś szanse na rozwój przemysłu wysokiej technologii w naszym mieście? Chodziłoby mi o procesory, karty graficzne i sprzęt RTV.

A mogłbyś doprecyzować pytanie o co Ci chodzi? Bo najprostsza odpowiedź to, tak zawsze są jakieś szasne, że kiedyś taki przemysł powstanie w Rybniku, zwłaszcza, że taki przemysł nie sprzedaje na rynek lokalny tylko na, powiedzmy świat.
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez ibreton Cz, 25 paź 2012, 10:07

To raczej pytanie nie do forumowiczów tylko do ludzi, którzy rządzą. Nie ma co się czarować, bez wsparcia lokalnej administracji nie da się zrobić czegoś na dużą skalę, musi za tym iść inicjatywa nie tylko ludzi - przedsiębiorców, lecz także i władz. Od osób postronnych zawsze usłyszysz, że "jest szansa", tylko jak tą szansę wszyscy wykorzystamy zależy już nie od nas samych, lecz od koniunktury na rynku czy też przychylności władz.
Nasz sklep internetowy zapewnia pomoc w zakupie mebli łazienkowych, ceramiki, paneli natryskowych. Znajdziesz u nas także aranżacje łazienek i akcesoria. Wysokiej jakości asortyment w niskich cenach, do tego miła i fachowa obsługa. Sprawdź promocje!
ibreton

Postprzez marcin210 Pn, 7 sty 2013, 21:02

Ja mam takie pytanie z innej beczki.
Mam taki pomysl aby na wiosne kupic thuje smaragd ~500szt(glownie sadzonki) DG posiadam, dzialke i wiedze o uprawie rowniez. Pytanie tylko takie czy ma to sens, czy ludzie by kupowali? Dzialke mam na niedobczycach, moge zapewnic darmowy dowoz na terenie rybnika, wodzislawia i okolic, cena za szt. ~10zl(przy ok. 70cm wzrostu) jesli chodzi o reklame to myslalem o ulotkach i reklamie na rybnik.com.pl Wiadomo, ze 500szt to nie duza ilosc. Oczywiscie nie mam na celu utrzymywania sie z tego typu sprzedazy. Chodzi o sprobowanie i male dorobienie do wyplaty. Pytanie tylko czy nie bedzie problemu ze sprzedaza w naszym miescie. Z gory dzieki za odpowiedzi
marcin210

Postprzez Afordancja Pn, 7 sty 2013, 22:39

marcin210 napisał(a):Ja mam takie pytanie z innej beczki.
Mam taki pomysl aby na wiosne kupic thuje smaragd ~500szt(glownie sadzonki) DG posiadam, dzialke i wiedze o uprawie rowniez. Pytanie tylko takie czy ma to sens, czy ludzie by kupowali? Dzialke mam na niedobczycach, moge zapewnic darmowy dowoz na terenie rybnika, wodzislawia i okolic, cena za szt. ~10zl(przy ok. 70cm wzrostu) jesli chodzi o reklame to myslalem o ulotkach i reklamie na rybnik.com.pl Wiadomo, ze 500szt to nie duza ilosc. Oczywiscie nie mam na celu utrzymywania sie z tego typu sprzedazy. Chodzi o sprobowanie i male dorobienie do wyplaty. Pytanie tylko czy nie bedzie problemu ze sprzedaza w naszym miescie. Z gory dzieki za odpowiedzi

Nie znam rynkowych cen, ale skoro inni się utrzymują ("podejrzyj" ich w jakim promieniu świadczą usługi) i Twoje ceny nie są wygórowane, to dlaczego nie Ty. Jeśli chodzi o reklamę internetową to szedł bym na większa skalę (rybnik.com.pl to mało), zwłaszcza, że reklama jest często darmowa(bez głupich nachalnych pseudo reklam na forach).
A już na pewno założył bym stronę (to też w dzisiejszych czasach może być darmowe lub bardzo tanie), z kontaktem, możliwością zapytań mailem(telefonem itp.) ja tak często szukam jakiś rzeczy jak potrzebuję, ulotka rzadko mnie do czego przekonuje i najczęściej ląduje w koszu, bo zwyczajnie tego czegoś w danym momencie nie potrzebuję.
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez Biernat Wt, 8 sty 2013, 10:58

Jak nie masz doświadczenia w ogrodnictwie do bym sobie darował. Policz ile to roboty, musisz je sadzić w pojemnikach bo inaczej to bez sensu, opryski, nawozy i kto wie co jeszcze. Ludzie i tak kupią w OBI z promocji więc ciężko będzie Ci to sprzedać. Nie wspominając o legalności całej akcji, bo to już wyklucza cały zysk...
Biernat

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gospodarka, inwestycje i biznes