Wybory do Rady Dzielnicy to kabaret czy jakieś jaja ..??

Jak oceniacie rybnickich polityków i samorządowców? Kogo widzicie we władzach Rybnika? Pytajcie prezydenta o sprawy w mieście! Piszcie, jakie macie uwagi do funkcjonowania instytucji w naszym mieście.

Moderator: Moderator

Re: Wybory do Rady Dzielnicy to kabaret czy jakieś jaja ..??

Postprzez Arteks Pt, 24 kwi 2015, 14:19

kajzer napisał(a):Piszesz
Chociaż interesuje mnie życie miasta - na wyborach do rad dzielnic nie byłem jeszcze ani razu.

Czy to ciało uchwałodawcze też jest do czegoś potrzebne..?

No właśnie. Czy to jest do czegokolwiek potrzebne? Przecież reprezentantami wszystkich mieszkańców są ci którzy weszli do Rady Miejskiej...
Arteks

Postprzez niuti Wt, 28 kwi 2015, 09:51

@kajzer
daj proszę znać na forum jaka odpowiedź była z racji Twojego protestu. Jestem ciekaw co ważniejsze, ręka rękę myje czy jakieś zasady :lol:
niuti

Postprzez kajzer Wt, 28 kwi 2015, 17:03

nuti pisze
@kajzer
daj proszę znać na forum jaka odpowiedź była z racji Twojego protestu. Jestem ciekaw co ważniejsze, ręka rękę myje czy jakieś zasad

Protest wysłany do RM deczko się rożni od tego co na forum ( poprawiono stylistykę etc. ) i dodałem info ,że sam protest zostanie upubliczniony jak odpowiedź RM . ...tak też się stało jak i mogę powiedzieć tyle że o proteście według mojego rozeznania dowiedziało się więcej ludzi niż brało udział we wszystkich zebraniach wyborczych w całym mieście .. średnia z tych zebrań to jakieś 50 ludzi na jedno zebranie . .

Tak samo termin rozpatrzenia jak wynik rozpatrzenia zostanie i tu na forum pokazany. Przesłałem do posłów też ten protest Jak na razie odpowiedzieli mi posłowie PO.. że przekażą to swoim radnym i ,że zostanie to rozpatrzone.. Tak czy siak w RM miasta Rybnika musi przeprowadzać wybory do rad osiedli identycznie jak jest czynione w całej Polsce.. Czyli identycznie jak wybory na prezydenta miasta radnego miasta etc. Rada ma dylemat kiedy to zrobić a nie czy zrobić..

Bo nawet odrzucenie protestu nic nie da.. Pozostaje tryb administracyjny.. No chyba że RM chce na coś takiego czekać. Nie wydaje mi się możliwe ,że RM Rybnik ma rację a reszta Polskie nie ma racji . Jest to nieprawdopodbne.
kajzer

Postprzez kajzer Śr, 29 kwi 2015, 07:19

Szkoda że na tym forum nie możliwości edycji ..
Bo dodam . Nie mam nic przeciwko ludziom wybranym do Rad Osiedlowych . Jestem przeciwny Istnieniu takich gremiów.. One ą a nikomu nie potrzebne. Ale skoro Rada Miasta Rybnika coś organizuje to musi to robić zgodnie z prawem jakie obowiązuje na terytorium Rzeczypospolitej.. Bo albo Rada Miasta w Rybniku ma rację a wszystkie miasta w Polsce ( Rady Miast) się mylą i przeprowadzają wybory do Rad Osiedli inaczej jak w Rybniku.. Jak jednak obstawiam ,ze RM w Rybniku dopuściła pomyłki i stąd mój protest wyborczy
kajzer

Postprzez moderator Śr, 29 kwi 2015, 10:30

kajzer napisał(a):Szkoda że na tym forum nie możliwości edycji ..

Witam,

jest możliwość edycji, to chyba problem tego "szablonu".
Nie pamiętam czy powodem, nie było ustawienie w "ustawianiach forum" języka angielskiego. Jeżeli nie masz wybranego języka polskiego, zmień na taki i sprawdź czy działa.

Pozdrawiam
Moderator
moderator

Postprzez kajzer Śr, 29 kwi 2015, 12:49

Panie moderatorze w wolnym czasie poszukam tych ustawień co Pan mów..
Ale ciekawostką jest fakt mój protest zostanie dzisiaj rozpatrzony o godzinie 15.00 w UM . Smaczku dodaje fakt ,że powiadomiono mnie o tym fakcie na niecałe dwie godziny przed posiedzeniem komisji odwoławczej. Goniec przyniósł ..."Zaproszenie ".
kajzer

Postprzez kajzer Cz, 30 kwi 2015, 07:41

Byłem wczoraj w na komisji RM , która rozpatruje. protesty. Byłem przygotowany na jednoznaczne odrzucenie protestu.. A tu niespodzianka szanowni radni nie podjęli decyzji .. Będzie następne posiedzenie Z przebiegu posiedzenia można wywnioskować ,że RM Rybnika nie chce przeprowadzać wyborów do rad dzielnic na takich samych zasadach jak w ostatnim miesiącach odbyły się w Gdańsku ,Gliwicach czy w poprzednią niedziel 26 kwietnia w Szczecinie . Ale do karkołomnych moim zdaniem interpretacji i Konstytucji RP i Ustawy Kodeks Wyborczy . Ustosunkuję się po otrzymaniu decyzji pisemnie , którą tu też opublikuję .
kajzer

Postprzez grzesnick Cz, 30 kwi 2015, 16:30

kajzer ale wybory do rad dzielnic nie są ujęte w kodeksie wyborczym i Rada Miasta może ustalić zasady jakie zechce. Tu nie ma naruszenia prawa. Może jednak warto zastanowić się nad zmianą reguł na przyszłość.
grzesnick

Postprzez kajzer Cz, 30 kwi 2015, 18:29

Piszesz
kajzer ale wybory do rad dzielnic nie są ujęte w kodeksie wyborczym i Rada Miasta może ustalić zasady jakie zechce.

Rada Miasta i inna rady na terytorium RP musi ustalać zasady na zasadzie Takiej jak to reguluje Konstytucja RP i Ustawy sejmowe. Oraz inne akty wykonawcze.
Ja też tak sądziłem że Rada Osiedli nie podlega czemuś takiemu . Ale skoro w takich miastach jak Gdańsk , Katowice , Kraków , Gliwice a ostatnio Szczecin zmieniano statuty dzielnic by umożliwić dostosować statuty dzielnic do obowiązującego prawa. . Czyżby w tych miastach miano nadmiar pieniędzy do wyrzucenia.. I Tam obowiązywało inne prawo jak w Rybniku..?? Nie sadzę.
Bo gdyby w Rybniku przeprowadzono wybory do Rad Dzielnic tak samo jak w 26 kwietnia 2015 roku ..
Musiano by.
1. Ogłosić kampanie wyborczą we wszystkich 27 dzielnicach Rybnika.
2. Ogłosić termin zgłaszania kandydatów do 27 Rad Dzielnic w Rybniku
3. Ogłosić dzień wyborów jeden dla wszystkich dzielnic Ustalić . Obwody do głosowania i punkty wyborcze
4. Powołać komisje wyborcze do przeprowadzenia wyborów do rad dzielnic w 27 dzielnicach Rybnika
5. W dniu wolnym od pracy przeprowadzić wybory w lokalach wyborczych w godzinach np. od 7 do 21 . Przeprowadzić wybory I ustalić wyniki wyborów. A protesty od takich wyborów zgodnie z Kodeksem wyborczym rozpatruje sąd..
Fakt wadą czegoś takiego są koszty takiej operacji wyborczej . Wielokrotnie większe niż wybory do Rad Dzielnic jakie obserwowane były ostatnio w Rybniku.

Tak czy siak to kwestia czasu kiedy wybory do rad dzielnic odbędą się na zasadach identycznych jak w całym kraju.
Radni miasta ich prawnik stoją na stanowisku że dzielnica miasta nie jej organy nie są organami samorządu mieszkańców.. Nic bardziej mylnego..
Zarówno Sołectwa na wsiach i Organy dzielnic to też organy samorządu lokalnego.. O czym zapomnieli Radni Miasta Rybnik. Co prawda mają one ograniczone kompetencje ale jednak nie żądnymi organami doradczymi ..
kajzer

Postprzez kajzer Pn, 4 maja 2015, 23:32

Kuriozum dzieje się w Rybniku.. Dzisiaj po godzinie 16 tej odwiedził mnie w domu pan radny Rady Miasta Rybnik , który mnie poinformował ,że dopełniono formalności przesłuchano z poprzedniego kadencji przewodniczące rady dzielnicy Smolna i ,że mój protest został odrzucony. Nie wiem czy w Polsce zdarzył się taki wypadek by radni miasta tą drogą informowali swych obywateli ,chodzili po domach. i informowali o decyzji komisji Rady Miasta. czy Rady Miasta . Szkopuł tym ,że w dniu 4 maja 2015 roku mija 15 dni od momentu doręczenie przeze mnie protestu wyborczego . Komisja RM miała 14 dni na rozpatrzenie.. Ja nadal oficjalnie nie wiem o rozpatrzeniu nie mam żadnego pisma uzasadnienia decyzji takiej czy innej.. Z puntu widzenia prawa .. czy jest skuteczne takie powiadomienie. Moim zdaniem nie..
Czekam na uzasadnienie tego protestu.
kajzer

Postprzez grzesnick Wt, 5 maja 2015, 06:34

~kajzer - weź najpierw przeczytaj co to jest samorząd (bo sam się rządzi swoimi ustaleniami) i zapoznaj się z czymś takim jak prawo miejscowe. Każda gmina ma swój statut i to w nim określa zasady dotyczące sołectw, dzielnic czy też osiedli. Jak cię radny odwiedził to chwała mu za to, człowiek wywiązuje się ze swojej roli jak należy. Kto to był?
grzesnick

Postprzez kajzer Wt, 5 maja 2015, 08:07

Grzesnick pisze
~kajzer - weź najpierw przeczytaj co to jest samorząd (bo sam się rządzi swoimi ustaleniami) i zapoznaj się z czymś takim jak prawo miejscowe. Każda gmina ma swój statut i to w nim określa zasady dotyczące sołectw, dzielnic czy też osiedli.

Co nie oznacza że statuty dzielnic mogą być oparte na prawie dowolnym jakim tylko radzie przyjdzie do głowy Statuty dzielnic muszą być zgodne .z Konstytucją Rp z Ustawami sejmowymi..
Pomijmy statu prawny dzielni ( tu opinie prawne są rózne ) ale wybory do dzielnic naruszały podstawowe wymopgi wyborów
Wybory tajne w żadnym nie były tajne
Wybory równe nie został dotrzymany ten
Wybory powszechne i to nie zostało spełnione..
Technicznie każdy obywatel Polski nawet nie Rybnika mógł glosować ( prawo czynne i bierne ) w wyborach .
By tego Uniknąć
POodaję typowy Kodeks wyborczy jaki obwiązuje w innych miastach poza Rybnikiem
ZASADY OGÓLNE
§ 1
1. Wybory są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym.
2. Radni wybierani są w okręgu wyborczym bezpośrednio spośród zgłoszonych kandydatów.

ORGANY WYBORCZE

§ 3
1. Wybory do Rady przeprowadzają:
1) Miejski Zespół ds. Wyborów Osiedlowych, zwany dalej Miejskim Zespołem;
2) obwodowe komisje wyborcze, zwane dalej komisjami obwodowymi.
2. Miejski Zespół powołuje w drodze zarządzenia Prezydent Miasta Poznania, ustalając jego zadania i tryb działania.
3. Komisje obwodowe w składzie od 5 do 8 osób powołuje Miejski Zespół, najpóźniej w 21 dniu przed dniem wyborów.
4. Zasady i termin zgłaszania kandydatów na członków komisji obwodowych określa Prezydent w zarządzeniu o wyborach.

i dalej
PRZEBIEG GŁOSOWANIA

§ 27
1. Głosowanie odbywa się w lokalu komisji obwodowej, zwanym dalej lokalem wyborczym, między godziną 8.00 a 20.00 bez przerwy.
2. O godzinie 20.00 przewodniczący komisji obwodowej zarządza zakończenie głosowania. Od tej chwili mogą głosować tylko wyborcy, którzy przybyli do lokalu wyborczego przed godziną 20.00.
3. W lokalu wyborczym wydziela się miejsca zapewniające tajność głosowania, w liczbie umożliwiającej wyborcom swobodne korzystanie z nich.

§ 28

Rzecz jasna podałem tylko najważniejsze punkty wybory radnych osiedlowych..

We wszystkich miastach w ostatnim czasie gdzie miały miejsce wybory rad osiedlowych dokonywano zmian w statutach dzielnic by wybory odbyły zgodnie z obowiązującym prawem. Wyjątek stanowi tu Rybnik

Co do pana radnego bardzo miły gość z Boruszowic . Bardzo dobrze to świadczy o tym że radni chca rozmawiać ze zwykłym obywatelem. Ale forma w tym przypadku nie wydaje się być adekwatna do problemu.. Oczekuje odpowiedzi na piśmie i ona dla mnie stanowi podsatw do dalszych ewntualnych działań zgodnych z prawem RP.
kajzer

Postprzez grzesnick Wt, 5 maja 2015, 10:05

Kajzer ; kodeks wyborczy określa warunki ważności wyborów:
1) do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;
2) Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
3) do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej;
4) do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego;
5) wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
czyli nie dotyczy rad dzielnic. to ie są wybory w rozumieniu konstytucyjnym. Nie wierzysz to wnieś skargę do sądu i zobaczysz :)
grzesnick

Postprzez kajzer Wt, 5 maja 2015, 15:57

Piszesz
Kajzer ; kodeks wyborczy określa warunki ważności wyborów:

Co ma piernik do wiatraka ??? Od stwierdzenie ważności wyborów .są sądy a nie Kodeks Wyborczy . Dla wyborów Samorządowych sądu odpowiedniej instancji do parlamentu i prezydenta Sn.

Piszesz dalej
czyli nie dotyczy rad dzielnic. to ie są wybory w rozumieniu konstytucyjnym. Nie wierzysz to wnieś skargę do sądu i zobaczysz

Czyli Kraków Gliwice , Katowice etc miasta w których ostatnio odbyły się wybory do rad osiedlowych leża nie w Polsce.. I tam obowiązuje inne prawo.??? Przypomnę tam wybory odbyły się na zasadach identycznych jak do Rady Miasta .. Zmieniono statuty dzielnic w tych miastach między innym na skutek protestów ludzi.. I dostosowano do kodeku wyborczego..
Dlaczego tak zrobiono dla jaj..???
Ostatni w zgodzie z Kodeksem wyborczym odbyły się do rad osiedlowych w Szczecinie.
Ale pewnie dla radnych Rybnika Szczecin to inny kontynent.!!
Co do skargi każdy obywatel ma prawo zaskarżyć do sądu każdą uchwałę RM to i też ma prawo zaskarżyć uchwałę RM stwierdzającą ważność wyborów do rad dzielnic.

Jak pisałem wcześniej dla mnie rady dzielnic to instytucje może pożyteczne ale nikomu do szczęścia nie potrzebne..
Czy ja osobiście zaskarżę?? Może dla sportu.. Bo wiem jedno wybory do rad dzielnic odbędą się tak samo jak w innych miastach w Polsce .. pytanie tylko kiedy..

Chyba Zasługuje na szczeblu dzielnicy na wybory zgodnie z prawem anie odstawianie szopy jak to mialo miejsce ostanio w 27 dzielnicach Rybnika

A tak na marginesie tego problemu zastanawiam się czy przewodniczący RM Rybnika pan Fudali wie czemu przewodniczy.. Moim zdaniem nie bradzo
kajzer

Poprzednia strona

Powrót do Polityka, samorząd, instytucje publiczne