Wybory do Rady Dzielnicy to kabaret czy jakieś jaja ..??

Jak oceniacie rybnickich polityków i samorządowców? Kogo widzicie we władzach Rybnika? Pytajcie prezydenta o sprawy w mieście! Piszcie, jakie macie uwagi do funkcjonowania instytucji w naszym mieście.

Moderator: Moderator

Wybory do Rady Dzielnicy to kabaret czy jakieś jaja ..??

Postprzez kajzer Cz, 16 kwi 2015, 23:53

Ot takie krótkie rezime Zebrania Wyborczego do Rady Dzielnicy Smolna !
W wyborach uczestniczy 100 osób za protokołem komisji skrutacyjnej. Dzielnica liczy około 8 tysięcy mieszkańców. Rada dzielnicy na swojej stronie internetowej nie wie ile liczy ludzi dzielnica. To już świadczy stawia pytanie jaki sens czegoś takiego jak rada dzielnicy.
Pytanie jaki jest sens organizowania czegoś takiego jak spektakl wyborczy do Rady Dzielnicy . Moim zdaniem nie ma to najmniejszego sensu. Nie ma najmniejszego sensu uczestniczyć w czymś takim co jest niezgodne z ustawą zasadniczą to jest Konstytucją RP. Mało tego niezgodny z Konstytucją RP jest Statut Dzielnicy Smolna .
Konstytucja RP stanowi
Art. 169. 1. Jednostki samorządu terytorialnego wykonują swoje zadania za pośrednictwem organów stanowiących i wykonawczych. 2. Wybory do organów stanowiących są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Zasady i tryb zgłaszania kandydatów i przeprowadzania wyborów oraz warunki ważności wyborów określa ustawa.

Natomiast Statut Dzielnicy Smolna Rybnik stanowi

§19.
1. Wybory są tajne i bezpośrednie a mandaty członków rady uzyskują osoby, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów.

Pytanie istotne dlaczego w statucie dzielnicy Smolna pominięto wyraz są powszechne..
Czy to tylko pomyłka a może celowy zapis.. ??

Moim zdaniem wybory na Smolnej nie były powszechne .
Celowo Rada Dzielnicy nie powiadamia mieszkańców w blokach na osiedlach o terminie wyborów
Przeszedłem się w dniu 16 kwietnia 2015 roku po osiedlu po ul. Reymonta , Kilińskiego na żadnej z tych ulic nie było informacji o zebraniu wyborczym do Rady Dzielnicy .. Na stronie Internetowej Rady Osiedla są zajączki a nie informacja o wyborach do Rady dzielnicy.
!!
http://www.smolna.rybnik.pl/
Moim zdaniem członkowie Rady Dzielnicy celowo tak czynią by łatwo i prosto manipulować wyborami i siedzieć po trzy a nawet cztery kadencje . Tworzyć towarzystwo wzajemnej adoracji..
Po to ten statut niezgodny z Konstytucją by było łatwiej przyprowadzić znajomych rodzinę dać kartki z listą kogo należy wybrać ( na Smolnej też były te kartki z nazwiskami jak głosować. ) Mieli je ludzie pierwszych rzędach
Co te wybory maj ą wspólnego z powszechnością..??? Moim zdaniem nic.

Smaczku dodaje fakt kandyduje mąż a żona zasiada komisji skrutacyjnej !!
Zebranie prowadzone prze radnego Rady Miasta można skwitować krótko nie miało nic wspólnego z duchem demokracji wyborczej.

Rybnik Smolna
Oficjalna strona Rady Dzielnicy Rybnik Smolna.
SMOLNA.RYBNIK.PL
Przed chwilą · Edytowany · Lubię to! · Usuń podgląd

Inna sprawa czy warto składać protest wyborczy?? . Pytam czy warto nie bez znaczenia bo znaczenie w obecnych strukturach samorządu Rady Dzielnicy jest iluzoryczne . Budżet dzielnicy Smolna Rybnik większej dzielnicy od niejednej gminy w Polsce. Budżet Rady dzielnicy wynosi 13 tysięcy złotych !!! Czyli za te pieniądze Rada dzielnicy może co najwyżej organizować dzień dziadka , dzień babci etc. Kupić karmę dla kotków , piesków etc.
kajzer

Re: Wybory do Rady Dzielnicy to kabaret czy jakieś jaja ..??

Postprzez kajzer Cz, 16 kwi 2015, 23:58

To mój post z FB dlatego mowa o edycji ..
kajzer

Postprzez kajzer Pn, 20 kwi 2015, 00:33

Postanowiłem zgłosić taki protest wyborczy.
I zainteresować media dlaczego Wybory do Rad dzielnic w Rybniku nie są zgodne z Konstytucją RP..??

Do Rady Miasta
w Rybniku

Protest Wyborczy w trybie Uchwały §21.
protest dotyczy wyborów
do Rady Osiedla dzielnica Smolna .

1. Wybory do Rady Dzielnicy Smolna odbyły się niezgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej . To jest z Art. 169 Konstytucji RP. Punkt 2 i 3
2. Wybory do Rady Dzielnicy Smolna odbyły się niezgodnie z Ustawa Kodeks wyborczy ( z dnia 5 stycznia 2011 r. A reguluje to między innym DZIAŁ VII wspomnianej ustawy.
3. Wybory do Rady Dzielnicy Smolna nie miały nic wspólnego z zasadami wyborów powszechnych równych i tajnych.

Uzasadnienie
Ad1 i Ad 2
W Konstytucji RP jest zapis „Art. 169. 1. Jednostki samorządu terytorialnego wykonują swoje zadania za pośrednictwem organów stanowiących i wykonawczych. 2. Wybory do organów stanowiących są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Zasady i tryb zgłaszania kandydatów i przeprowadzania wyborów oraz warunki ważności wyborów określa ustawa. 3. Zasady i tryb wyborów oraz odwoływania organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego określa ustawa.”
Od tego trzeba zacząć ,że niezgodny z Ustawa Zasadniczą jest te z statut Dzielnicy Smolna .. a dokładniej. §19.
1. Wybory są tajne i bezpośrednie a mandaty członków rady uzyskują osoby, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów.

Szanowni Radni dlaczego ze Statutu Dzielnicy brakuje słów wybory powszechne i równe..?? Tych słów brakuje nie tylko w Statucie Dzielnicy Smolna . Brakuje ich prawie we wszystkich statutach dzielnic w Rybniku ..?? Dlaczego..??
Dlaczego te statuty nie są zgodne z Konstytucją RP i wspomnianą wcześniej ustawą . To jest Ustawa Kodeks Wyborczy z 5 stycznia 2011 roku.

Panowie Radni Miasta Rybnik dlaczego to w takich miastach jak Gdańsk , Poznań czy Kraków , gdzie odbyły się wybory do rad osiedli w ostatnim czasie odbyły się one na identycznych zasadach jak wybory radnych powiatów , miast i gmin w całej Polsce w roku 2014 r . Czyli zgodnie z Konstytucją RP i Ustawą Kodeks Wyborczy Czyżby Rybnik leżał poza granicami RP i obowiązywało inne prawo..???

Ad3
Wybory powszechne to takie wybory ,że każdy wyborca wie o ich terminie i miejscu wyborów.
Nic takiego nie miało miejsca w Dzielnicy Smolna.. Większość mieszkańców dzielnicy nie wiedziała ,że coś takiego się w dzielnicy Smolna ma miejsce jak wybory do Rady Dzielnicy , żadnych informacji na słupach ogłoszeniowych , klatkach schodowych bloków mieszkalnych.. Ba nawet nie ma nie było takiej informacji na oficjalnej stronie internetowej Rady Dzielnicy Smolna.. Niech poprzednia Rad odpowie na to pytanie.. Bo moim zdaniem to było celowe zachowanie starej Rady by zmanipulować wybory i wybrać ponownie do Rady Dzielnicy. Tylko co to ma wspólnego z demokracją..???
Ogłoszenie na mszach w kościele to trochę mało jak na powszechny dostęp do informacji.

Wybory mają być równe to takie wybory gdzie każdy kandydat. Ma równe szanse..
Zgonie ze Statutem Dzielnicy zebranie wyborcze prowadzi wyznaczony radny przez Radę Miasta Rybnik ( nazwisko radnego w protokole zebrania wyborczego odbytego w dniu 16 kwietnia br. )
Ten pan proponuje w imię zasad demokratycznych pytanie tylko jakich ? Aby najpierw wybrać komisję skrutacyjną a potem dopiero podawać kandydatury do Rady Dzielnicy . Zwróciłem panu radnemu uwagę dlaczego nie najpierw są zgłoszone kandydatury a potem wybierana komisja która przeprowadza wybory i ustal końcowy wynik.. Prowadzący zebranie uznał że nie ma się co bawić w takie drobnostki zrobił po swojemu. Najpierw wybrana jest komisja skrutacyjna a potem byli zgłaszani kandydaci do Rady Dzielnicy Smolna .
Efekt był taki ,że w komisji skrutacyjnej znalazła się żona kandydata do Rady Dzielnicy..
Czy coś takiego zgodne jest z równością szans i tajnością ?? Mam do tego z resztą nie tylko ja poważne wątpliwości .
W najlepszym razie budzi to niesmak.
Tych oznak nieprawidłowości było znacznie więcej nie ma sensu o nich pisać..
Oczekuję.
Że Rada Miasta Rybnika zmieni w najbliższym czasie statut dzielnicy Smolna , zmieni statuty dzielnic i przeprowadzi wybory w najbliższym możliwym czasie wybory na radnych do dzielnic zgodzie z Konstytucją RP i Ustawą Kodeks Wyborczy. I niepotrzebny będzie nakaz sądowy w trybie administracyjnym wymuszający takie wybory.
Oczekuję też że Rada Miasta te ostatnie wybory uzna za nieważne.
kajzer

Postprzez marys76 Pn, 20 kwi 2015, 20:17

Czekam za konkretną odpowiedź w tej sprawie.
marys76

Postprzez Arteks Pn, 20 kwi 2015, 22:20

Sorry że trochę nie na temat ale po co w Rybniku jest 27 dzielnic i wszystko razy 27 w sytuacji jak zainteresowanie radami i wyborami jest naprawdę znikome? Kiedy Rybnik przyłączył np. Niedobczyce do siebie w latach 70. to były to jedne Niedobczyce. Nagle w latach 90. rozmnożono Niedobczyce na Niedobczyce, Niewiadom, Popielów i Radziejów... Na co to komu w XXI wieku skoro tworzymy od dawna jeden miejski organizm. Wydaje mi się że 10 dzielnic to maksimum jakie wystarczyłoby w Rybniku. Do przemyślenia dla osób które się interesują tą tematyką i do nowych władz miasta...
Arteks

Postprzez kajzer Wt, 21 kwi 2015, 17:25

Arteks napisał
Sorry że trochę nie na temat ale po co w Rybniku jest 27 dzielnic

W 100 procentach z Tobą się zgadzam..!! W obecnym kształcie Rady dzielnic nie maja prawa bytu..
Ja osobiście mam wątpliwość czy takie coś rada osiedla w obecnym zapisie prawnym ma sen i czy jest potrzebna.. Rada praktycznie nic nie może to i poco ją powoływać .Takie dwie liczy fundusz miasta Rybnika to około 700 milionów i tyleż wydatków. Na jednego mieszkańca wychodzi około 5 tysięcy pln rocznie Taki jest budżet Rybnika .. Fundusz dzielnicy w przypadku Dzielnicy Smolna to około 13 tysięcy czyli na jednego mieszkańca dzielnicy wypada po 1. złoty niecałe 80 groszy.. !!! Koszty ryczałtu dla przewodniczącego zarządu dzielnicy to suma około 10 tysięcy pln rocznie.. Jaki sens utrzymywania czegoś
Zbliżają się wybory do sejmu RP to posłowie powinni ustawą zawiesić prawnie inaczej statuty dzielnic .
Sołtys we wsi ma więcej władzy i funduszu sołeckiego jak szef dzielnicy.. Nie ma sensu w ofermie czegoś takiego utrzymywać.. Chyba jedynie po to by dochodziło do kabaretów w dzielnicach.
kajzer

Postprzez Arteks Wt, 21 kwi 2015, 19:28

@kajzer - dzięki za słowa poparcia. Jeśli jednak nie szłoby zlikwidować wszystkich - to dobrze byłoby zmniejszyć liczbę dzielnic przynajmniej trzykrotnie - i wytłumaczyć ludziom że to nie ma sensu i racji bytu. Pożytek z rad dzielnic jest żaden... Dla mnie jako mieszkańca miasta jest rozwój całego miasta bo każda dzielnica ma jakieś fajne atuty czy obiekty której nie ma inna. Ale po co jakieś rady i po co Rybnikowi tyle dzielnic? Jeszcze rozumiem te izolowane jak Kamień bo one z żadną nie graniczą ale skoro można było połączyć Maroko z Nowinami czy Paruszowiec z Piaskami czemu nie połączyć Boguszowic z Gotartowicami, a Niewiadomia z Niedobczycami?
Arteks

Postprzez kajzer Wt, 21 kwi 2015, 19:57

Piszesz
Pożytek z rad dzielnic jest żaden.

100 procent racji . Rady dzielnic jej wybory służą jedynie do prowadzenie kabaretów wyborczych.. Przez cała kadencję ludzie w dzielnicy nawet nie wiedzą ,że coś takiego istnieje.. Rozumiem ,że by Radni Rady Miasta bo statutowo to oni organizowali szopkę w postaci wyborów w dzielnicach z poszanowaniem konstytucji ustaw obowiązujących w Polsce. A tak organizowana były szopki bez poszanowania prawa obowiązującego na terytorium RP.
Skoro z odpowiedzi na jeden z protestów wyborczych (nie mój odpowiedź na mój opublikuję ) odpowiedź udzielili Radni RM mojej koleżance. Napisali oni ,(sugerują że w dzielnicy liczy statut dzielnicy a nie konstytucja RP czy Ustawa Kodeks Wyborczy.. To świadczy o ich poziomie..

Taki N.Jork ma 12 radnych .. i ponad 12 milionów mieszkańców Miasto Rybnik 136 tysięcy mieszkańców .. 25 radnych i Radnych w dzielnicach od 15 DO 30 CZŁONKÓW
Mało tego 27 przewodniczących zarządów dzielnic kasuje miesięcznie około 800 pln miesięcznie bez podatku.. Po kiego grzyba opłacać taką armię niepotrzebnych ludzi..???
kajzer

Postprzez Afordancja Wt, 21 kwi 2015, 20:01

kajzer napisał(a):Rady dzielnic jej wybory służą jedynie do prowadzenie kabaretów wyborczych..

Nie ma co się oszukiwać
To jest jedyny cel istnienia Rad Dzielnic.

No dobra, raz na jakiś czas coś tam pomogą....ale czy to warte całego istnienia...
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez superelektro Śr, 22 kwi 2015, 07:09

Rada je rada bo je rada. Bezradne rady są do likwidacji w każdej dziedzinie życia. Czym więcej takich sztucznych tworów tym więcej zbytecznych wydatków i bardziej rozmyta odpowiedzialność. Podobnie jest z wszelkimi sejmikami i innymi tego rodzaju zgromadzeniami. Podejmują decyzje nie ponosząc żadnej odpowiedzialnosci za ich realizację. Najwyżej ktoś oświadczy, no sorry, nie wyszło chociaż na papierze wyglądało tak ładnie.
superelektro

Postprzez Arteks Śr, 22 kwi 2015, 10:12

superelektro napisał(a):Rada je rada bo je rada. Bezradne rady są do likwidacji w każdej dziedzinie życia.

W Rybniku właśnie powstała Rada Sportu ;)

A na poważnie to w Polsce wymyślono wiele różnych bezsensownych instytucji które tak naprawdę nie służą niczemu - np. powiaty. Ale póki u władzy będzie PSL nic się w tej tematyce nie zmieni bo dla PSL powiaty to najlepsze miejsca na trzymanie różnych pociotków i działaczy miernych ale wiernych...
Arteks

Postprzez adiqq Cz, 23 kwi 2015, 12:47

Arteks napisał(a):Sorry że trochę nie na temat ale po co w Rybniku jest 27 dzielnic i wszystko razy 27 w sytuacji jak zainteresowanie radami i wyborami jest naprawdę znikome? Kiedy Rybnik przyłączył np. Niedobczyce do siebie w latach 70. to były to jedne Niedobczyce. Nagle w latach 90. rozmnożono Niedobczyce na Niedobczyce, Niewiadom, Popielów i Radziejów... Na co to komu w XXI wieku skoro tworzymy od dawna jeden miejski organizm. Wydaje mi się że 10 dzielnic to maksimum jakie wystarczyłoby w Rybniku. Do przemyślenia dla osób które się interesują tą tematyką i do nowych władz miasta...

nie zapominaj, że jak w ramach reformy administracyjnej przyłączono do Rybnika Niedobyczyce (które było miastem!) - to te Niedobczyce składały się właśnie z Niedobczyc,Niewiadomia,Popielowa i Radziejowa.
Naturalną koleją rzeczy było, że po przyłączeniu w 1975 miasta Niedobczyce do Rybnika - te dzielnice zostały dzielnicami Rybnika.
To wszystko tkwi w historii tego regionu i tyle...i raczej nikt tego nie będzie zmieniac, bo Arteks uważa, że 10 dzielnic to maksimum :lol:
adiqq

Postprzez kajzer Cz, 23 kwi 2015, 17:52

Piszesz
W Rybniku właśnie powstała Rada Sportu ;)

Mi się wydaje rada sportu powstaje na koszt prywatny nie na koszt podatnika...
Sama Rada Osiedlowa w dzielnicach to działacze społeczni , którzy w zasadzie nic nie kosztują . Ale jest coś takiego jak jeszcze zarząd dzielnicy ( osiedla). Miasto opłaca 27 szefów dzielnic którym płaci miesięcznie około 800 pln na rekę.. Czyli 27 szefów dzielnic kosztuje nas podatników ponad 20 tysięcy pl.i to miesięcznie.. zarządza taki szef zarządu osiedla sumą od 10 tysięcy pln do 20 rocznie.. 800 pln niejeden Polak na umowie śmieciowej musi pracować cały miesiąc.. A tu 27 gości bierze kasę co miesiąc za nic...
kajzer

Postprzez Arteks Pt, 24 kwi 2015, 09:55

@adiqq - ale Niedobczyce nie były podzielone na dzielnice!!! To kompletny idiotyzm powstały w szalonych latach 90. Na mapach każda część miasta może nazywać się jak chce ale wielką uciążliwością nawet dla władz miasta jest utrzymywanie takiego stanu i jeżdżenie na zebrania sprawozdawcze do 27 dzielnic... Nie mówiąc już o kosztach jakie pochłaniają przewodniczący z których nie ma żadnego pożytku. Z tego nie ma kompletnie żadnego pożytku dla miasta, a dostrzec można wiele wad. Ludzie nie uczestniczą w wyborach do rad dzielnic bo nie widzą sensu ich istnienia. Chociaż interesuje mnie życie miasta - na wyborach do rad dzielnic nie byłem jeszcze ani razu.
Arteks

Postprzez kajzer Pt, 24 kwi 2015, 14:16

Piszesz
Chociaż interesuje mnie życie miasta - na wyborach do rad dzielnic nie byłem jeszcze ani razu.

Ja w sumie byłem dwa razy na takich wyborach raz przed laty.. I obecnie.. Zajrzałem i zdziwiło mnie to że Rada Osiedla co prawda nie wiele znaczy ale jest wybierana całkowicie odmiennie jak w całej Polsce , choćby w takich Gliwicach. ...
Mam znajoma w Gdańsku która została wybrano przewodnicząca Rady Osiedla Brzeźno i to mnie zainteresowało i zachodzę w głowę głowę dlaczego te wybory w Rybniku odbyły się inaczej jak w całej Polsce.
Bo w Polsce to Rada miasta ogłasza na oznaczany dzień wybory w całym mieście do wszystkich rad osiedlowych , Zostaje ogłoszona kampania wyborcza ludzie zgłaszają kandydatury i odbywają się wybory.. w dniu wolnym od pracy.. Czyli wybory do Rad Osiedlowych odbywają się na identycznej zasadzie jak wybory do sejmików wojewódzkich czy rady miasta..
Od Rady Miasta należy oczekiwać ,że będzie podejmować uchwały zgodne z prawem obowiązującym w całej. Polsce.
To skoro tak Rada Miasta podeszła do tego zagadnienia po najmniejszej linii oporu.. To co są warte inne uchwały RM..?? n
No ale skoro dla niektórych radnych Rady miasta większe znaczenie ma statut dzielnicy od konstytucji RP i Ustawa sejmowa.. I nie boją się tego dać w odpowiedzi na jeden z protestów wyborczych.. To się zastanawiam kim są ci panowie radni z RM Rybnik.. Czy to ciało uchwałodawcze też jest do czegoś potrzebne..?
kajzer

Następna strona

Powrót do Polityka, samorząd, instytucje publiczne