Niedzielny handel - co sądzicie ?

Jak oceniacie rybnickich polityków i samorządowców? Kogo widzicie we władzach Rybnika? Pytajcie prezydenta o sprawy w mieście! Piszcie, jakie macie uwagi do funkcjonowania instytucji w naszym mieście.

Moderator: Moderator

Niedzielny handel - co sądzicie ?

Postprzez adamb Śr, 5 cze 2013, 15:25

Co sądzicie o proponowanym przez część posłów różnych ugrupowań wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele ?
Czym się kierują proponując to rozwiązanie ?
Dla mnie opcje są dwie: albo ktoś chce przykryć jakiś większy problem dyskusją o niczym (czyli zakazie), albo jakieś lobby np. restauratorów, sieci kin czy stacji benzynowych chce coś ugrać na takim rozwiązaniu.

Ja nie bardzo rozumiem dlaczego "wybrańcy narodu" znów chcą nas uszczęśliwić na siłę - czy oni uważają się za ludzi mających monopol na wiedzę i znają wszystkie potrzeby ludzi ? śmiem wątpić sądząc po dotychczasowych pokazach swoich kompetencji.
Czy w PL mamy już wszystkie ważne problemy rozwiązane ? czy transformacja dobiegła końca ? i teraz możemy się zająć kosmetyką ?
adamb

Re: Niedzielny handel - co sądzicie ?

Postprzez piotrekdec Cz, 6 cze 2013, 19:49

posłowie zrzeszeni np. w Parlamentarnym Zespole ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski,
którzy jak jeden mąż popierają ten zakaz mają telekinetyczną z Panem Bogiem łączność
dzięki temu wszystko wiedzą i wszystko rozumieją*

*-taka mała parafraza, ktoś wie kogo? : )
piotrekdec

Postprzez Lateks Cz, 6 cze 2013, 20:17

Co sądzę o zakazie handlu w Niedziele?
W sumie z jednej skrajności przechodzimy w drugą.
Nie wiem czy wy sobie zdajecie sprawę ale w Niemczech mało kto pracuje w Niedziele.
I nie dlatego że nie mogą pracować, tylko dlatego że nie mają takiej potrzeby.
W piątki w większości zakładów pracy pracuje się krócej lub też z przerwą na zakupy.
A od wieczora zaczyna się weekendowa laba.

Jak dla mnie brakiem kultury jest robienie wycieczki po Rybnickich marketach w Niedziele.
Tym bardziej że większość jest czynna od samego rana do późnego wieczora od Poniedziałku do Soboty.

No i teraz podsumowanie -> nie potrzeba nam żadnych zakazów jeśli będziemy zachowywać się jak ludzie.
Ja nie muszę pracować w Niedziele i życzę tego każdemu. Dlatego nigdy nie robię zakupów w Niedziele.
Z drugiej strony nie wyobrażam sobie miejscowości wczasowych bez możliwości zakupu piwka i kiełbasy na grilla.
Co jak dla mnie nigdy nie jest kłopotliwe chociaż większe sklepy są zamknięte ;)
Lateks

Postprzez Afordancja Cz, 6 cze 2013, 22:36

Lateks napisał(a):Jak dla mnie brakiem kultury jest robienie wycieczki po Rybnickich marketach w Niedziele.

Co prawda sam staram się zrobić zakupy w tyg. bo weekend to dla mnie czas odpoczynku i relaksu, ale nie osądzam ludzi którzy robią takie zakupy w niedzielę, to wolny kraj i nie widzę nic w tym niekulturalnego. Przestańmy osądzać innych, jak i nie narzucajmy(uszczęśliwiajmy na siłę) czy ktoś ma robić zakupy w niedzielę czy nie, to jego sprawa.
To moje zdanie. Równie dobrze możemy zakazać handlu w nocy, bo to czas odpoczynku.

Jeżeli sklepom przestanie się opłacać mieć otwarte w niedziele/nocy/kiedykolwiek, to sami zamkną, jeżeli teraz im się opłaca, to po prostu znaczy, że ludzie lubią jak w niedziele jest otwarte.
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez piotrekdec Cz, 6 cze 2013, 23:54

Jak dla mnie brakiem kultury jest robienie wycieczki po Rybnickich marketach w Niedziele.

a co maa do tego kultura? czy może to, że mam dzień święty święcić?, a jeśli tego nie robię to brak mi kultury?
nie wiem czy miałeś to na myśli, ale jeśli tak to moja odpowiedź na świętojebliwe zapędy to środkowy palec
i wara od mojego życia (choćby wspomnianego wyżej zespoły parlamentarnego)

być może miałeś jedynie na myśli brak pomysłu na spędzanie wolnego czasu (autentycznie wolnego czyli tego gdy
już wszystkie prozaiczne czynności życia zostały wykonane, a więc i zakupy)
jeśli to właśnie miałeś na myśli to zgadzam się, choć na pewno to nie brak kultury, a raczej wyobraźni
i jakiejś pasji, którą można realizować w tym właśnie wolnym czasie
piotrekdec

Postprzez johan Pt, 7 cze 2013, 00:04

Jo wiym jedne zech walczyl kedys o wolne soboty w Polsce a teraz ludzie walczom o robota w niedziela nie rozumia tego chocbyscie mi to nie wiym jak tlumaczyli .pozdrawiom Wos.
johan

Postprzez piotrekdec Pt, 7 cze 2013, 06:16

wszystko fajnie ale teraz może po polsku ok?
piotrekdec

Postprzez Afordancja Pt, 7 cze 2013, 06:20

johan napisał(a):Jo wiym jedne zech walczyl kedys o wolne soboty w Polsce a teraz ludzie walczom o robota w niedziela nie rozumia tego chocbyscie mi to nie wiym jak tlumaczyli .pozdrawiom Wos.

Chyba nie czujesz różnicy... "walczyłeś" o skrócenie tygodnia pracy o sobotę. I nikt nie walczy o prace w niedzielę, ale niektórzy walczą o wolność wyboru, a nie tego, żeby ktoś narzucał kiedy kto ma pracować. Oczywiście, jeżeli zakażą handlu w niedzielę, nikogo to też jakoś bardziej nie ruszy ;) .
Swoją drogą to duża wada, że już wiesz z góry, że czegoś nie zrozumiesz ;)
Afordancja

A jak nie wiadomo o co chodzi

Postprzez superelektro Pt, 7 cze 2013, 07:48

to jak zawsze na 100% chodzi o kasę. Identyczna sytuacja była w górnictwie kilka lat temu. Górnicy wywalczyli wolne soboty żeby w te soboty pchać się do roboty za 100% wyższą stawkę. Jakie to było przepychanie się i podgryzanie kumpla żeby tylko znaleźć się na liście do pracy w sobotę i niedzielę. A sprawa jest tak prosta że aż banalna. Jeżeli nie będzie kupujacych i zwiedzających to nikt nie będzie obsługi w marketach trzymał i płacił im za to że są. Niech rząd, sejm czy senat nie wtrącają się w sprawy gospodarki gdyż nie mają o tym bladego pojęcia. Gospodarka i rynek to są mechanizmy samoregulujace i każda ingerencja może je tylko zepsuć.
superelektro

Postprzez superelektro Pt, 7 cze 2013, 08:26

Afordancja, przecież każdy już ma wolność wyboru, o nic nie trzeba walczyć. Pracowałem kiedyś w kopalni, krótko bo krótko ale pracowałem. Nie pasowało mi. Zwolniłem się i zatrudniłem się w innej firmie. Też z różnych względów mi nie pasowało, więc w krótkim czasie zmieniłem tak coś około 10 róznych pracodawców aż wreszcie zostałem pracodawcą sam dla siebie. Teraz mi pasuje chociaż zasuwam na pełny zegar i przez 360 dni w roku, bo pracownikiem się jest 8 godz / dobę, a pracodawcą się jest 24godziny/365 dni. Więc jeżeli komukolwiek nie pasi to sprawa jest prosta. Zwalniam się i albo siedzę w domu albo szukam zatrudnienia na warunkach które mi odpowiadają. Podstawowa zasada wolnościowców. Chcącemu nie dzieje się krzywda. Jeżeli ktoś zatrudnia się w firmie gdzie funkcjonuje np. praca na 4 zmiany to musi się przystosować albo zwolnić. Innych opcji nie ma. Niech nie liczy że pracodawca tak zmieni system pracy żeby jednostce pasowało gdyż za chwilę każdy będzie chciał naginać regulamin tak jak mu będzie wygodnie.
superelektro

Postprzez johan Pt, 7 cze 2013, 10:23

Jo sam nigdy nie byda pisol po polsku jo je Slazok i zodyn mie do polski mowy sam nie zmusi tschuss
johan

Postprzez Afordancja Pt, 7 cze 2013, 10:36

superelektro napisał(a):Afordancja, przecież każdy już ma wolność wyboru, o nic nie trzeba walczyć.

Czy Ty na pewno chciałeś napisać do mnie? :roll:
Afordancja

Postprzez adamb Pt, 7 cze 2013, 12:11

piotrekdec napisał(a):wszystko fajnie ale teraz może po polsku ok?

...a czamu ? czegoś żeś nie zrozumioł co szkrynył johan ?
W jednym zdaniu piszesz o o braku ingerencji w życie i zachowania ludzi, by w następnym poście zwracać koledze uwagę by pisał po polsku... mimo, że som my na ślunsku ? zresztą dla kogoś kto nie zna gwary to zdanie chyba nie stanowiło kłopotu ?
Ale dość o drobiazgach :wink: to nie ten wątek.
Lateks napisał(a):Nie wiem czy wy sobie zdajecie sprawę ale w Niemczech mało kto pracuje w Niedziele.
I nie dlatego że nie mogą pracować, tylko dlatego że nie mają takiej potrzeby.
W piątki w większości zakładów pracy pracuje się krócej lub też z przerwą na zakupy.
A od wieczora zaczyna się weekendowa laba.

Faktycznie w DE nie handluje się w niedziele, ale decyzja nie należy do rządu federalnego lecz do rządów poszczególnych landów.
Moim zdaniem problem nie leży w robieniu samych zakupów (stricte) lecz w majętności ludzi :roll:
Dla wielu osób niedzielny handel nie jest koniecznością lecz rozrywką... gros ludzi nie stać na cotygodniowe przesiadywanie w kinach, teatrach, restauracjach, pubach, czy pobytach na koncertach lub np. w zoo... oni jadą do sklepu (nie tylko spożywczego) by zrobić jakieś potrzebne zakupy i jednocześnie spędzić czas.
Natomiast Niemcy ? oni są zamożnym narodem i dla sporej grupy ich społeczeństwa nie jest problemem wyjście do restauracji na niedzielny obiad czy piwko, bądź wybranie czegoś z szerokiej oferty kulturalnej.
Kiedyś (chyba nawet tutaj) o tym pisałem, że wyjście przeciętnej rodziny niemieckiej na koncert czy do aquaparku nie rujnuje im budżetu tak jak nam (vide koncert gwiazdy Roda Stewarda).

Co do samych zachowań Niemców (których ja poznałem) podczas wohenende... to nie jest tak, że leżą brzuchami do góry i mają pełną labę.
Znajomy - o ile nie miał akurat zmiany w fabryce - sobotni dzień poświęcał porządkom w stajni i dbanie o swoje konie, a wieczorem przy stole (ofc w kuchni) otwierał winko czy piwko i spędzał czas na rozmowie.
Natomiast w niedzielę od rana zabierali się za robotę "przy domu" i porządki.
adamb

Postprzez superelektro Pt, 7 cze 2013, 13:01

Afordancja, jeżeli to są Twoje słowa
ale niektórzy walczą o wolność wyboru, a nie tego, żeby ktoś narzucał kiedy kto ma pracować.
a są, to do Ciebie, gdyż każdy ma możliwość wyboru i nikogo nie przymuszają aby pracował w tej a nie innej firmie. Mało tego, obecnie inaczej niż za komuny, w ogóle nikogo do pracy nie zmuszają. Wtedy to było pierwsze pytanie w razie zatrzymania. Gdzie pan/pani pracuje. A jeżeli już piszę to zapytam jeszcze o drugą część tego co napisałeś
a nie tego, żeby ktoś narzucał kiedy kto ma pracować
. Jak to sobie wyobrażasz ? Że to pracownik dyktuje pracodawcy kiedy i w jakich godzinach może pracować ?
superelektro

Postprzez piotrekdec Pt, 7 cze 2013, 13:14

Gospodarka i rynek to są mechanizmy samoregulujace i każda ingerencja może je tylko zepsuć.

nie chcę być pełnomocnikiem Pana Afordancja ale napisał on właśnie w sposób bardziej subtelny
to co Ty w cytowanym fragmencie powyżej, dlatego pytał czy Ty aby na pewno do niego powinieneś się zwracać

chodzi jedynie o to, że teraz trzeba poniekąd walczyć,
żeby Ci nie zakazali kupić bułki albo wódy w markecie w niedziele;
oczywiście wszystko w imię wyższych idei-działanie na rzecz rodziny,
więzi międzyludzkich, solidarności społecznej, Bóg się też tam podobno upomina o swoje
piotrekdec

Następna strona

Powrót do Polityka, samorząd, instytucje publiczne