Parlamentarzyści z naszego regionu - czy czegoś dokonali?

Jak oceniacie rybnickich polityków i samorządowców? Kogo widzicie we władzach Rybnika? Pytajcie prezydenta o sprawy w mieście! Piszcie, jakie macie uwagi do funkcjonowania instytucji w naszym mieście.

Moderator: Moderator

Re: Parlamentarzyści z naszego regionu - czy czegoś dokonali?

Postprzez Afordancja N, 11 gru 2011, 02:06

meinland napisał(a):Obecnie rozdział pieniędzy przypada według klucza ludnościowego. Wcześniej przypadał wg klucza składkowego.
Stolica nie stolica... Poznań nie jest stolicą, a jest dwa razy bogatszy od Rybnika i o połowę bogatszy od Katowic pod względem PKB per capita.

Faktycznie doczytałem, że zmienili, bo tamten był podobno niesprawiedliwy (nie mnie to oceniać, ja bym pewnie jakiś mix dał).
Co do drugiego zdania, to trochę teraz działasz jak ewka ;) , znajdujesz przykład specjalnie "drastyczny" pokazujący jak jest źle.
Otoż oczywistym jest, że nie musimy (woj. Śląskie) wszędzie przodować, ale tak na szybko nalazłem, niestety dopiero dla 2008 roku (nie chciało mi się za bardzo szukać ;) , bo i tak nie o szczegółowe dane mi chodzi) i PKB(dziwnie brzmi te K :P) Śląskiego, w stosunku do Wielkopolskiego (jak będę chciał to znajdę miasto w Wielkopolsce które ma np. 2 razy mniejsze(PKB per capita) od Rybnika, ale nie o to chodzi przecież) jest o około 50% większe (nie chciało mi się liczyć), a per capita...podobne, na korzyść śląskiego.. w każdym razie to nie kluczowe, chodzi o to, że wyniki podobne..

Co chce przez to powiedzieć?, że w Śląskim, nie jest tak źle i nawet bym powiedział, że należy do czołówki niż do ogona.
Ale ok, końćzmy to ;) , bo spór jest bez celowy, powyżej napisałem o co mi chodzi...

Pozdrawiam
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez qwerty N, 11 gru 2011, 11:07

W koncu zawiazala sie tu rozmowa o liczbach i faktach, a nie taka, jaka zwykle prowadzil Arteks i jaro666 (ktory dziwnie po wyborach samorzadowych zniknal).

Wszystko, co piszecie o tym, ze mazowieckie doplaca do leczenia na slasku mniej wiecej trzyma sie kupy. Jest jedno "ALE". Nie bierzecie pod uwage, ze koszty leczenia (nazwijmy je "jednostkowe") w mazowieckim moga byc wyzsze niz w slaskim i wtedy moze sie okazac, ze ze swoich skladek slaskie srednio potrafi srednio "wyelczyc" wiecej obywateli niz mazowieckie.
Moze wiec sie okazac, ze to jednak slaskie nie wykorzystuje calej swojej kwoty (bo leczy sie tu taniej) i ze doplaca do mazowieckiego.
Choc liczby, ktore podajecie (%% ludnosci w wojewodztwach i %% skladek) sa na tyle blisko siebie, ze ani w jedna, ani w druga strone (czy mazowieckie placi za slaskie, czy na odwrot) stratne zadne wojewodztwo az tak nie jest.

q.
qwerty

Postprzez meinland N, 11 gru 2011, 11:21

Afordancja:

Problem w tym, że w przypadku śląskiego mamy do czynienia z syndromem tonącej góry lodowej. Jeszcze jakoś się bronimy, ale rozwijamy się znacznie wolniej niż reszta kraju.

W latach 90-tych województwo katowickie (mniejsze przecież od śląskiego) wytwarzało ponad 20% PKB, dzisiaj śląskie wytwarza ledwo 14%. Pod względem PKB per capita wyprzedzaliśmy o kilka długości inne województwa (oprócz mazowieckiego), a dzisiaj przegoniło nas dolnośląskie, a tuż za nami jest wspomniane wielkopolskie. W 1999 roku nowopowstałe śląskie miało 4,9 mln mieszkańców, dziś ma ledwo 4,6 mln. Oddajemy najmniej mieszkań na 1000 mieszkańców w całym kraju, mamy też najniższy współczynnik aktywności zawodowej (pracuje bądź jest bezrobotnych jedynie 54% zdolnych do pracy, reszta jest bierna zawodowo -to znaczy na wczesnej emeryturze, rencie, nie pracuje bo nie chce itd.). W procencie nakładów na działalność badawczo-rozwojową (najbardziej przyszłościowa gałąź gospodarki, bez niej będziemy tylko robotnikami w fabrykach zagranicznych koncernów) w ogóle PKB wyprzedza nas nawet podkarpackie! Wynagrodzenia poza górnictwem i hutnictwem mamy bardzo niskie - dyrektor oddziału banku zarabia w Rybniku mniej niż jego kolega z Konina czy Szczecinka.

Z resztą, widać to też "na oko". Wystarczy przejechać się do Warszawy, Wrocławia czy Poznania. A nawet gdzieś na wschód - od Rzeszowa Rybnik mógłby się uczyć rozwoju.
meinland

Postprzez Afordancja N, 11 gru 2011, 17:11

meinland napisał(a):Afordancja:

Problem w tym, że w przypadku śląskiego mamy do czynienia z syndromem tonącej góry lodowej. Jeszcze jakoś się bronimy, ale rozwijamy się znacznie wolniej niż reszta kraju.

Przyznam się, że ciekawa teza...To mógłby być ciekawy temat na osobny wątek..oczywiście oparty o liczby.
Nie jeżdżę zbytnio po kraju, ale co widzę to się cieszę, że tu mieszkam :) Nie mówię oczywiście o miastach Wrocław,Warszawa itp.

meinland napisał(a):W latach 90-tych województwo katowickie (mniejsze przecież od śląskiego) wytwarzało ponad 20% PKB, dzisiaj śląskie wytwarza ledwo 14%. Pod względem PKB per capita wyprzedzaliśmy o kilka długości inne województwa (oprócz mazowieckiego), a dzisiaj przegoniło nas dolnośląskie, a tuż za nami jest wspomniane wielkopolskie.

hm.. ciekawe czy to my tak słabo czy reszta jednak ruszyła i się wyrównało... 20% było jakoś nad wyraz za duże.. masz jakieś ciekawe źródła historicznie, które można przeanalizowac, czy po prostu strona GUSu?

meinland napisał(a):W 1999 roku nowopowstałe śląskie miało 4,9 mln mieszkańców, dziś ma ledwo 4,6 mln. Oddajemy najmniej mieszkań na 1000 mieszkańców w całym kraju,

Zdefiniuj "oddajemy", tzn. kto? No i skoro był spadek ludności o 300 tys. to może nie ma zapotrzebowania...hm.. nabieram coraz większa ochotę na dokonanie jakiejś, bardziej wnikliwej analizy (albo wystarczy poczytać czyjąś analizę) na tle tych 4 woj. które wymieniłeś...

meinland napisał(a):mamy też najniższy współczynnik aktywności zawodowej (pracuje bądź jest bezrobotnych jedynie 54% zdolnych do pracy, reszta jest bierna zawodowo -to znaczy na wczesnej emeryturze, rencie, nie pracuje bo nie chce itd.).

hm.. ale stopa bezrobocia wygląda tak: (2011)
Wielkopolskie 8,6%
podregion rybnicki: 8,7 %
Mazowieckie: 9,5%
Śląskie: 9,7 %
Małopolskie: 9,9%
Pomorskie: 11,8 %
Dolnośląskie: 12,0%
itd.
chociaż, wczesne emerytury, renty itd. to faktycznie problem.. zakładam, że górnictwo ma tu swój duży udział..ale strzelam..

meinland napisał(a):W procencie nakładów na działalność badawczo-rozwojową (najbardziej przyszłościowa gałąź gospodarki, bez niej będziemy tylko robotnikami w fabrykach zagranicznych koncernów) w ogóle PKB wyprzedza nas nawet podkarpackie! Wynagrodzenia poza górnictwem i hutnictwem mamy bardzo niskie - dyrektor oddziału banku zarabia w Rybniku mniej niż jego kolega z Konina czy Szczecinka.

Tu się zgodzę, nakłady na rozwój ogólnie martwią..

meinland napisał(a):Z resztą, widać to też "na oko". Wystarczy przejechać się do Warszawy, Wrocławia czy Poznania. A nawet gdzieś na wschód - od Rzeszowa Rybnik mógłby się uczyć rozwoju.

Tu mam inne doświadczenia, na wschód nie jeżdżę, ale od czasu do czasu, centralna Polska, to jak wracam to czuję się jak bym wrócił do cywilizacji (oczywiście trochę przekoloryzowane ;) ) chociaż jeśli chodzi o Rybnik to faktycznie to takie miasto-wieś.

No i przyrównianie Warszawy, Poznania czy Wrocławia do Rybnika to chyba lekkie nadużycie nie uważasz? ;)
Swoją drogą, Wrocław gdyby wyeliminować korki (w Rybniku nie wiedzą co to korki ;) )to jak na razie najlepsze miasto do życia, moim subiektywnym zdaniem oczywiście, ciągle z sentymentem do niego wracam.

Wracając do tematu, co powiesz, aby utworzyć inny wątek typu Śląskie vs inne i Rybnik vs inne, gdzie by tak przejrzeć się dokładnie pod względem ekonomicznym np. teraz i 10 lat temu, pierwszym 4 województwom oraz Rybnikowi i np. miastom 2 przed i 2 po pod względem liczby mieszkańców.. ciekawi mnie jak to wygląda...
Oczywiście tylko analiza ekonomiczna,demograficzna itp. bez pierdół że Tusk winny, albo że to Fudali winny (to uwagi do pani E. i pana Q. ;) )same fakty...
Przynajmniej nie mieszały by się tematy...
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez qwerty N, 11 gru 2011, 19:54

Jesli chodzi o podkarpackie, to nie powinienes pisac "nawet takie podkarpackie".
Oni maja dosc silnie rozwijajaca sie gospodarke oparta m.in. na przemysle lotniczym.

Kiedys Fudali obiecywal tu lotnisko (smieszny pomysl w przypadku, gdy w odleglosci okolo godziny jazdy mamy 3 lotniska - Katowice, Krakow i Ostrave) no i obiecywal sciagniecie tu firm przemyslu lotniczego (co jest jeszce bardziej smieszne, bo taki Fudali przy chocby podkarpackim nie pierdnie, chocby dlatego, ze nie zna sie na zadnym innym biznesie jak handel i to raczej drobny, jezykow nie zna i w ogole jest miernota a otacza sie samymi miernymi klakierami).

Tak wiec podkarpackie nie jest akurat dobrym przykladem marnie rozwijajacego sie regionu. Wrecz przeciwnie. Jest to w miare preznie rozwijajace sie wojewodztwo.
q.
qwerty

Postprzez kajzer Śr, 14 gru 2011, 14:29

Pan Fudali to mistrz obiecywania...
A lotnisko może na emeryturce sprawi sobie prywatny samolocik ..A to lotnisko w Gortatowicach wymaga remontu na jakiego pasa startowego..
kajzer

Postprzez rybnikus Śr, 14 gru 2011, 15:22

Jeszcze parę kadencji Fudalego i będzie i lotnisko, nie od razu Rzym zbudowano. Zastanawia mnie jeszcze dlaczego nikt tutaj nie krytykuje PO? Czy dlatego, że nic nie zrobili i nie zrobią oprócz wrzasków oburzenia, że Rybnik jest jednym z lepszych miast do pracy i zamieszkania?
rybnikus

Postprzez dr Becker Śr, 14 gru 2011, 15:23

rybnikus napisał(a):Zastanawia mnie jeszcze dlaczego nikt tutaj nie krytykuje PO?

Powinieneś uważniej czytać forum zanim znowu wyskoczysz z takim "kwiatkiem".
dr Becker

Postprzez rybnikus Śr, 14 gru 2011, 15:46

A może spróbuj na temat? Nie wszyscy mają czas śledzić te w większości bełkoty rodem ze szkła kontaktowego!
rybnikus

Postprzez kajzer Śr, 14 gru 2011, 16:03

Piszesz
jeszcze dlaczego nikt tutaj nie krytykuje PO?

PO w zasadzie od lat nie rządzi w Rybniku...!! CA Pi jedynie podszywa się pod rządy Fudalego jako koalicjant ,,
A sam Fudali powinien już pomału odejść.. Czas na zmiany 2 kadencje to powinno buc maks na stanowisku prezydenta miasta.. i do tego trzeba dążyć.. .. Po prostu wpada się w rutynę..

kajzer...
kajzer

Postprzez rybnikus Śr, 14 gru 2011, 16:23

Fajnie tutaj masz trochę racji ale tylko trochę bo ja też nie głosowałem na Fudalego bo należy przewietrzyć magistrat po tylu latach ale nie ma na kogo głosować, więc olałem wybory, ale z ulgą przyjąłem ponowny wybór starego sprawdzonego Prezydenta!
rybnikus

Postprzez kajzer Śr, 14 gru 2011, 16:46

Piszesz
starego sprawdzonego Prezydenta!

Moim zdaniem chyba lepiej niż by miał wygrać Krząkała który w zasadzie w parlamencie niczego nie pokazuje.. Jest tam jedynie statystą ...
Ja wyborach też popełłem Fudalago chociaż mnie on nie zachwyca..

Kajzer..
kajzer

Postprzez rybnikus Śr, 14 gru 2011, 17:03

Rybnik dużo osiągnął i nie zasługuje na statystę który jest mierny ale wierny!
rybnikus

Postprzez dr Becker N, 18 gru 2011, 09:54

@ rybnikus & kajzer
Szlag mnie trafia jak czytam wasze żałosne wypociny o wyborach rybnickiej władzy, jesteście typowymi przedstawicielami bezmyślnych baranów którzy nie pomyślą, nie rozejrzą się wokół siebie tylko będą biec razem ze stadem podobnych sobie baranów. Wybór kandydatów na prezydenta był sporo szerszy niż tylko żałosny Krząkała i nienawidzący mieszkańców Fudali i można było znaleźć innego dla odmiany sensownego kandydata bez trudu, tylko że żadnemu z was najwyraźniej nie chciało się ruszyć gluteus maximus aby w ogóle poznać jaki jest wybór, po prostu sobie biegliście ze stadem w akompaniamencie beee beee beee.

Posty krytykujące PO nie są kasowane, bardzo rzadko są usuwane są posty szczególnie rażąco naruszające netykietę, a najczęściej posty krytykujące obiboka na stanowisku moderatora/administratora. Wszędzie jest obecny spam, crossposting i trollowanie (do czego wydatnie przyczynia się ewakdm) a czasem kasowane są dobre tematy - bo moderacja na tym forum jest równie daremna co władze tego miasta na czele z Fudalim i bandą jego bolszewickich popleczników z PiS-u.
dr Becker

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polityka, samorząd, instytucje publiczne