Parlamentarzyści z naszego regionu - czy czegoś dokonali?

Jak oceniacie rybnickich polityków i samorządowców? Kogo widzicie we władzach Rybnika? Pytajcie prezydenta o sprawy w mieście! Piszcie, jakie macie uwagi do funkcjonowania instytucji w naszym mieście.

Moderator: Moderator

Re: Parlamentarzyści z naszego regionu - czy czegoś dokonali?

Postprzez grzesnick Pt, 18 lis 2011, 08:33

Trochę to demagogiczne.. Po pierwsze nie ma tam nikogo z naszego regionu w tym Twojej ulubienicy Kluzik-Rostkowskiej ... Piecha jest szefem komisji zdrowa i nie interweniuje w sprawie NFZtu. A dostaje się komu? Wiadomo, wiadomo. Masz na jego punkcie obsesję. Zaś co do infrastruktury - masz racje, że tu reprezentant może mieć duże znaczenie, bo poza kasą państwa nie będzie zbyt wiele środków na inwestycje. W projekcie budżetu miasta Rybnik jest prognoza wieloletnia z której wynika, ze za dwa lata miasto będzie miało 500 tysięcy własnych na inwestycje.. a europejskich wtedy nie będzie. Także wszelakie dotacje z państwa będą główną szansą. ale to dotyczy całej Polski. Nasz subregion wcale nie wygląda inwestycyjne najgorzej ani historycznie, ani aktualnie choćby za sprawą Ździebły. Takich posłów wybraliśmy w demokratycznych wyborach (tak samo jak władze miasta )
grzesnick

Postprzez meinland So, 19 lis 2011, 19:46

Arteks napisał(a):Druga ciekawostka odnośnie ogółu śląskich posłów. Wczoraj w programie informacyjnym TVS mówiono o skandalicznym potraktowaniu naszego województwa w sprawie funduszu zapasowego NFZ. Otóż wyobraźcie sobie, że nasze województwo otrzymało 15 mln zł, a dla porównania woj. mazowieckie które zamieszkiwane jest przez podobną liczbę mieszkańców - otrzymało 500 mln zł(!) Protest ogłosiły jednomyślnie: Śląska Izba Lekarska, dyrektorzy szpitali i przychodni, lekarze i pielęgniarki. Wszyscy mówią w tej sprawie jednym głosem. I wiecie ilu posłów ze Śląska i Zagłębia oraz Podbeskidzia przyszło na konferencję ogłoszoną w tej sprawie? Jeden... Celowo o tym poinformowali nie kryjąc oburzenia organizatorzy. I był to poseł z okręgu rybnickiego Piotr Chmielowski (RPP)... Gdzie jest reszta tych sejmowych darmozjadów?! Taka ważna i słuszna sprawa dla Śląska, a oni się w ogóle tym problemem nie zainteresowali!!! :evil:

Województwo mazowieckie i tak dopłaca do naszego leczenia. Mazowieckie płaci rocznie ponad 70 mld złotych podatków, podczas gdy śląskie (jak sam zauważasz podobne ludnościowo) ledwie 17-18 mld zł.

Zaś co do infrastruktury - ja jestem kurcze ciekawy, gdzie wy chcecie budować kolejne drogi. Rybnik jest wioską, gdzie domy leżą porozrzucane jak, za przeproszeniem, gnój po polu. Budowanie w takich warunkach jest szalenie trudne. Zauważmy, że w naszym regionie jest kompletny chaos urbanizacyjny: domy powstają w środku pól kartofli albo wzdłuż dróg (i oczywiście wtedy od razu jest teren zabudowany, więc 50 km/h). Poza tym, są w Polsce regiony sto razy bardziej zapóźnione infrastrukturalnie. Cała Polska na wschód od Wisły, powiatowe Mazowsze, zachodniopomorskie i lubuskie...

Ostatnio wybudowano w naszym regionie autostradę. I nikt nią nie jeździ! Omija główne miasto regionu - Rybnik - bardzo wielkim łukiem, przez co mieszkańcy Wodzisławia dalej jadą do Rybnika Wodzisławską, zamiast autostradą. Bo tak po prawdzie, gdzie możesz dojechać autostradą? Z Bełku czy Stanowic do: Dębieńska, Rownia, Świerklan i może jeszcze Roju. No naprawdę same metropolie po drodze.
meinland

Postprzez qwerty So, 19 lis 2011, 19:56

Masz na mysli PIT, czy jakies inne podatki tez?
Generalnie NFZ finansowany jest ze skladki zdrowotnej (nie wiem ile pieniedzy dokladane jest z budzetu), wiec jesli chcesz powiedziec, ze "mazowieckie doplaca do naszego leczenia" to musialbym przytoczyc wysokosci placonych skladek przez oba regiony, najlepiej jeszcze porownujac je z wydatkami na ochrone zdrowia w tych regionach.
Mozesz podac zrodlo tych liczb (70 i 17 mld)?
q.
qwerty

Postprzez Afordancja So, 19 lis 2011, 23:33

meinland napisał(a):Województwo mazowieckie i tak dopłaca do naszego leczenia. Mazowieckie płaci rocznie ponad 70 mld złotych podatków, podczas gdy śląskie (jak sam zauważasz podobne ludnościowo) ledwie 17-18 mld zł.

[..]

Ostatnio wybudowano w naszym regionie autostradę. I nikt nią nie jeździ! Omija główne miasto regionu - Rybnik - bardzo wielkim łukiem, przez co mieszkańcy Wodzisławia dalej jadą do Rybnika Wodzisławską, zamiast autostradą. Bo tak po prawdzie, gdzie możesz dojechać autostradą? Z Bełku czy Stanowic do: Dębieńska, Rownia, Świerklan i może jeszcze Roju. No naprawdę same metropolie po drodze.

hm... trochę nie pasuje mi to co mówisz...
jak qwerty zauważył chodzi o składki zdrowotne, i jeżeli faktycznie ludnościowo jest podobnie, to wystarczy porównać średnie wynagrodzenie i liczbę zatrudnionych.
Nie sądze aby ono było jak 500 do 15 (33 krotnie więcej).
Nastepnie stwierdzenie "...i tak dopłaca do naszego leczenia" jest kolejnym nadużyciem, matematycznym. Bo znów trzeba porównać proporcje, czyli 70 do 17 a to jest pnad 4 a nie 33 razy.

A teraz na oko, nie mam danych i mogę sie bardzo pomylić.
Liczba zatrudnionych w woj. śląskim (znalazłem niestety 2004 rok, ale myślę, że o nie wiele się pomylę) to 1,4 miliona. średnie wynagrodzenie to 3381 zł , czyli rocznie odprowadzamy na zdrowotne ponad 4 miliardy zł.
Analogicznie Mazowieckie wyszło 10,5 miliarda zł.
(obliczenia oczywiście na oko)

Jeśli chodzi o autostradę to jeżdżę nią codziennie i widzę jak jeździ nią coraz więcej ludzi, no ale chyba nie spodziewałeś się, że będą nią jeździć ludzie z Wodzisławia do Rybnika, na razie i tak nie mogą bo jest jeszcze zamknięta. Chociaż na pewno jakaś część będzie jeździć bo nawet takich znam. Nie wiem ile ludzi z Wodzisławia pracuje na KWK Jankowice, ale myślę, że oni także będą korzystać. Jak dla mnie to chodzi o to aby ludzie jeżdżący do Katowic, Gliwic (mówiąc o lokalnych) itd. jeździli a nie Wodzisław->Rybnik(centrum).
Co do infrastruktury i gnoju ogólnie to się zgadzam....;)
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez meinland Pt, 9 gru 2011, 21:14

qwerty, Afordancja:
Bądźmy poważni. NFZ nie da się utrzymać z samej składki zdrowotnej.
W Polsce pracuje niecałe 16 mln osób zarabiających średnio ok. 3,5 tys. złotych i z tego odprowadzających 9% na składkę zdrowotną. Daje to łącznie ok. 5 mld złotych. Tymczasem budżet NFZ to 64,5 mld złotych!

Źródło do 17 i 70 mld złotych to strona ministerstwa finansów, a konkretnie podstrona administracji podatkowej:
http://www.mf.gov.pl/_files_/administra ... laskie.pdf
http://www.mf.gov.pl/_files_/administra ... ieckie.pdf
Teraz zauważyłem, że tam w śląskim jest 19 mld, a nie 17, a w mazowieckim 73, a nie 70.

Jeśli zaś chodzi o liczbę zatrudnionych i opłacane przez nich stawki to w mazowieckim pracuje 2405 tys. osób zarabiających średnio 4279,55 złotych, za to w śląskim 1863 tys. osób zarabiających średnio 3528,19 zł. Czyli mazowieckie płaci 926 mln zł składki zdrowotnej, podczas gdy śląskie 591 mln zł. W procentach jest to odpowiednio 18,5% i 11,8%, podczas gdy ludnościowo te województwa mają procentowo 13,5% i 12,2%. Jak więc widać śląskie żeruje na mazowieckim.
Ostatnio edytowano Pt, 9 gru 2011, 21:17 przez meinland, łącznie edytowano 1 raz
meinland

Postprzez UPR Pt, 9 gru 2011, 21:17

No tak gdyby się strefa euro rozpadła nagle nie mielibyśmy wymiany handlowej z Niemcami czy Francuzami bo by euro nie było...
TRZY DRUŻYNY JEDEN KLUB, K.S. ROW AŻ PO GRÓB!
Cały ROW zawsze razem koszykarki, żużlowcy, piłkarze
UPR

Postprzez meinland Pt, 9 gru 2011, 21:21

UPR napisał(a):No tak gdyby się strefa euro rozpadła nagle nie mielibyśmy wymiany handlowej z Niemcami czy Francuzami bo by euro nie było...

Nie wpadłeś na to, że rozpad strefy euro wszystko by utrudnił? Pojawiło by się 17 nowych walut, przez pierwsze kilka lat po rozpadzie strefy euro panowałby niesamowity chaos, popłoch na giełdach, wstrzymano by wszystkie inwestycje... ING Bank policzył, że rozpad strefy euro spowodowałby w pierwszym tylko roku spadek PKB dawnej strefy o 9%, a Polski o 6,6%. Bezrobocie wzrosłoby wg nich w Polsce do 16,8%, a dolar kosztowałby 5,10 zł. Przywrócona marka niemiecka byłaby jeszcze droższa - 5,31 zł.

Co znamienne, wśród wszystkich krajów na rozpadzie strefy euro ucierpiałaby najbardziej Polska, która do tej strefy nie nalezy. Nieźle oberwałaby też Wielka Brytania (również nie należy), a z krajów strefy - wszystkie kraje południa i Francja.

http://bi.gazeta.pl/im/1/10752/z10752671X.jpg
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,107 ... tezna.html

Niedawno brytyjskie MSZ wysłało do swoich ambasad komunikat, że w razie upadku strefy euro należy przygotować się na zamieszki, próby plądrowania i starać się ochraniać 50 tys. Brytyjczyków mieszkających na kontynencie.
meinland

Postprzez UPR Pt, 9 gru 2011, 22:14

Ty ciekawe jak to robią Niemcy, że utrzymują z nami wymianę handlową mimo, że nie mamy euro. Jeżeli w Niemczech będą robić dobrą kiełbasę, to ja tą dobra kiełbasę kupię i będzie mnie mało obchodziło jaka w Niemczech będzie waluta. Poza tym zapewniam Cię, że koszta zniesienia euro byłyby dużo niższe niż sztuczne jego ratowanie. To co wyliczyło ING to tylko przypuszczenia. Miliardy euro wpakowane w Portugalię, Irlandię a przede wszystkim Grecję to są fakty. Poza tym ja jestem gorącym zwolennikiem tego żeby na siłę euro nie znosić. Byłoby jak w Polsce z tzw. "komuną". Wielu ludzi jeszcze jej żałuje bo nie dano jej umrzeć samej. Więc można gdybać, co by było gdyby... Strefa euro niech przestanie istnieć bo będzie to utopia przede wszystkim polityczna a nie ekonomiczna (bo to projekt polityczny nie ekonomiczny), nic na siłę.
TRZY DRUŻYNY JEDEN KLUB, K.S. ROW AŻ PO GRÓB!
Cały ROW zawsze razem koszykarki, żużlowcy, piłkarze
UPR

Postprzez meinland Pt, 9 gru 2011, 22:37

No to dzisiaj Niemcy handlują ze wszystkimi swoimi sąsiadami. Najwięksi ich partnerzy handlowi, czyli Francja, Holandia i Belgia mają euro, wyjątkiem jest Polska. A teraz nagle te kraje nie mają euro, tylko odpowiednio: franka, guldeny i co tam miała Belgia przed euro. Powoduje to po pierwsze trudności, po drugie spekulacje, po trzecie rozrost kosztów.

Koszta zniesienia euro na pewno nie byłyby mniejsze niż koszta jego ratowania. Zaryzykowałbym twierdzenie, że samo wydrukowanie nowych walut kosztowałoby pewnie tyle, ile ratowanie Grecji. To nie jest tak prosto jak wciska ciemnemu ludowi Korwin-Mikke.
meinland

Postprzez ewkadm So, 10 gru 2011, 07:07

Niesamowite męki oswieconej władzy Donalda T. i jego czcicieli :!: "Tępi Pisowcy ,Ciemny lud Korwina - Mikke" nie chce żeby z naszych potężnych zasobów finansowych "ratowac kontynent" i jego ubogich mieszkanców...Ciemny i tępy ludek woli przeznaczac swoje fundusze na emerytury i pensje :!: A fe :!: Co za krótkowzrocznosc i brak fantazji 8) A co z biednymi Grekami ,Włochami i Hiszpanami - oni nie poradzą sobie bez naszej mamony.. :!: :idea:
ewkadm

Postprzez Afordancja So, 10 gru 2011, 10:56

meinland napisał(a):Bądźmy poważni. NFZ nie da się utrzymać z samej składki zdrowotnej.

Ale co z tego? ;) To nie ma bezpośredniego związku

meinland napisał(a):W Polsce pracuje niecałe 16 mln osób zarabiających średnio ok. 3,5 tys. złotych i z tego odprowadzających 9% na składkę zdrowotną. Daje to łącznie ok. 5 mld złotych. Tymczasem budżet NFZ to 64,5 mld złotych!

hm.. chwila, 3,5tysx16mlnx12 = 672 mld
64 mld / 672 mld = 9,5%

Mi tam nie wychodzi nigdzie 5 mld, chyba, że te 65 mld to na miesiąc, no to ok...

meinland napisał(a):Jeśli zaś chodzi o liczbę zatrudnionych i opłacane przez nich stawki to w mazowieckim pracuje 2405 tys. osób zarabiających średnio 4279,55 złotych, za to w śląskim 1863 tys. osób zarabiających średnio 3528,19 zł. Czyli mazowieckie płaci 926 mln zł składki zdrowotnej, podczas gdy śląskie 591 mln zł. W procentach jest to odpowiednio 18,5% i 11,8%, podczas gdy ludnościowo te województwa mają procentowo 13,5% i 12,2%. Jak więc widać śląskie żeruje na mazowieckim.

Wiesz, chcesz na siłę udowodnić że to województwo dopłaca do śląskiego, (mi akurat chodziło o proporcję 500 do 13, nie sądzisz, że trochę nieproporcjonalna nawet do tego co podajesz), a nie uwzględniasz struktury zatrudnienia samego województwa mazowieckiego, czyli wiele osób/firm pracuje i płaci podatki bo to stolica i tyle..

No i to co pokazujesz.. składka (18,5 i 11,8 ) ludność(13,5 i 12,2) nie jest akurat dowodem na żerowaniu... w sumie jak tak patrze to bez sensu przykład (mowię z matematycznego punku widzenia), wystarczy policzyć, ile kto ile rocznie płaci składki na jednego zarabiającego(pomijam ile jest w rodzinie itd. dla uproszczenia) czyli
odpowiednio 4,6 tys i 3,8 tys czyli Mazowieckie o 21% więcej i taki powinien być mniej więcej rozdział(chodzi mi o rząd wielkości) czyli proporcja 500 do 13 jest naciągana...
Afordancja

Postprzez meinland So, 10 gru 2011, 18:15

To ma pośredni związek, ale bardzo kluczowy. Do NFZ tak jak do ZUS trzeba dopłacać z budżetu państwa, który w ogromnej mierze finansuje mazowieckie.

Kurcze, wiedziałem, że mi jakoś mało wyszło... Faktycznie, nie przemnożyłem przez liczbę miesięcy.

Ale Ty mówisz ciągle o tym dodaniu kasy, a ja mówię o pieniądzach na leczenie w ogóle. Co z tego, że mazowieckiemu dodaje się 500 mln, a śląskiemu tylko 13, skoro mazowieckie powinno mieć jeszcze więcej, a śląskie powinno oddać już to, co ma?
Jak nie jest. Jeśli 12,2% ludności odprowadza 11,8% składek to znaczy, że płacą mniej, niż średnia. A akurat województwo śląskie jest drugie/trzecie (czasem się zamieniamy z dolnośląskim) pod względem gospodarczym w Polsce, to znaczy, że tylko mazowieckie ciągnie ten kraj do góry.
meinland

Postprzez Afordancja So, 10 gru 2011, 22:10

meinland napisał(a):To ma pośredni związek, ale bardzo kluczowy. Do NFZ tak jak do ZUS trzeba dopłacać z budżetu państwa, który w ogromnej mierze finansuje mazowieckie.

Kurcze, wiedziałem, że mi jakoś mało wyszło... Faktycznie, nie przemnożyłem przez liczbę miesięcy.

No właśnie z tych liczb wynika, że to jednak nie jest aż tak dużo...(ale tu się przyznam polegam tylko na Twoich liczbach i sam nie sprawdziłem)

meinland napisał(a):Ale Ty mówisz ciągle o tym dodaniu kasy, a ja mówię o pieniądzach na leczenie w ogóle. Co z tego, że mazowieckiemu dodaje się 500 mln, a śląskiemu tylko 13, skoro mazowieckie powinno mieć jeszcze więcej, a śląskie powinno oddać już to, co ma?
Jak nie jest. Jeśli 12,2% ludności odprowadza 11,8% składek to znaczy, że płacą mniej, niż średnia. A akurat województwo śląskie jest drugie/trzecie (czasem się zamieniamy z dolnośląskim) pod względem gospodarczym w Polsce, to znaczy, że tylko mazowieckie ciągnie ten kraj do góry.

Zgodziłbym się, ale brakuje tu jednego parametru i jeżeli go podasz to nie będę się czepiał ;)
Kluczowym elementem do odrzeknięcia, że Mazowieckie dopłaca do reszty (mówię ooczywiście o naszym temacie) jest rozdział pieniędzy między Śląskie i Mazowieckie..
Czyli jeżeli rozdział następuje wg. klucza ludnościowego, to tak, masz rację, Mazowieckie dopłaca do Śląskiego, ale jeżeli wg. np. przychodów to już nie...
No i pozostaje ten element, że to stolica..Gdybyś dał dla porównania Dolnośląskie vs Śląskie to było by trochę sprawiedliwiej ;)

Swoją drogą, jaki jest klucz rozdziału pieniędzy, czy nie własnie o dochody?
Afordancja

Postprzez meinland So, 10 gru 2011, 23:51

Obecnie rozdział pieniędzy przypada według klucza ludnościowego. Wcześniej przypadał wg klucza składkowego.
Stolica nie stolica... Poznań nie jest stolicą, a jest dwa razy bogatszy od Rybnika i o połowę bogatszy od Katowic pod względem PKB per capita.
meinland

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polityka, samorząd, instytucje publiczne